Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Aktuálne spravodajstvo

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Aktuálne spravodajstvo

Menu

Arménsko a Azerbajdžan sa dohodli na sporných úsekoch spoločnej hranice

Arménsko a Azerbajdžan dospeli k dohode o sporných úsekoch svojej spoločnej hranice. Podľa agentúry AFP ide o ďalší krok smerom k normalizácii vzťahov medzi týmito dávnymi nepriateľmi. Cieľom dohody je vytýčenie hranice na sporných úsekoch s “právne platnou medzirepublikovou hranicou, ktorá existovala v Sovietskom zväze v čase jeho rozpadu,” uvádza sa vo vyhlásení. V polovici […]
Menej ako 1 min. min.

Arménsko a Azerbajdžan dospeli k dohode o sporných úsekoch svojej spoločnej hranice. Podľa agentúry AFP ide o ďalší krok smerom k normalizácii vzťahov medzi týmito dávnymi nepriateľmi.

Cieľom dohody je vytýčenie hranice na sporných úsekoch s “právne platnou medzirepublikovou hranicou, ktorá existovala v Sovietskom zväze v čase jeho rozpadu,” uvádza sa vo vyhlásení.

V polovici apríla Arménsko a Azerbajdžan uzavreli dohody o delimitácii hraníc, podľa ktorých by v prvej fáze mala časť územia arménskej oblasti Tavuš pripadnúť Azerbajdžanu. Jerevan sa tak musí v prospech Baku vzdať štyroch štyroch pohraničných dedín, ktoré Arménsko zabralo ešte v 90. rokoch 20. storočia.

V Jerevane sa koná protest proti vráteniu územia Azerbajdžanu, cieľom je dosiahnuť mierovú dohodu

Pašinjan: Veľmi dôležitý míľnik

Arménsky premiér Nikol Pašinjan na štvrtkovom zasadnutí kabinetu vyzdvihol dohodu o sporných úsekoch hranice ako “veľmi dôležitý míľnik pre ďalšie posilnenie suverenity a nezávislosti Arménska”.

Objasnil, že “prvýkrát od získania nezávislosti (od Sovietskeho zväzu v roku 1991) má naša republika oficiálne vymedzenú hranicu”. Podľa neho sa takto posilní bezpečnosť a stabilita Arménska.

Územie, s ktorého odstúpením Arménsko súhlasilo, má pritom pre túto vnútrozemskú krajinu strategický význam, lebo ním prechádzajú úseky dôležitej diaľnice do Gruzínska.

Ruskí vojaci a pohraničníci sa stiahnu z viacerých oblastí Arménska

Pašinjan povedal, že Arménsko v priebehu niekoľkých nasledujúcich mesiacov postaví v oblasti nové cesty a pohraničná stráž oboch krajín bude pozdĺž novodefinovanej hranice rozmiestnená do 10 dní.

Arménsko a Azerbajdžan v polovici apríla uzavreli dohody o delimitácii hraníc, podľa ktorých by v prvej fáze Azerbajdžanu pripadnúť mala pripadnúť časť územia arménskej oblasti Tavuš, pričom Jerevan sa musí vzdať štyroch obcí.

Plány o hraniciach vyvolali protesty 

Plány na vymedzenie hraníc s Azerbajdžanom vyvolali v Arménsku tisíce zhromaždení, opozícia žiadala odstúpenie premiéra

Pašinjana. Lídrom protestov bol biskup arménskej apoštolskej cirkvi pre diecézu Tavuš Bagrat Galstanjan, ktorý súčasne vedie hnutie Tavuš za vlasť. Galstanjan avizoval, že sa bude usilovať presadiť v parlamente odvolanie premiéra prostredníctvom impeachmentu.

Česko oceňuje dohodu Arménska a Azerbajdžanu, nestabilita nahráva Rusku, tvrdí český minister Lipavský

V čase protivládnych zhromaýdení sa 11. mája v Kazachstane uskutočnili rokovania ministrov zahraničných vecí Azerbajdžanu a Arménska, ktorí diskutovali o uzavretí mierovej zmluvy.

Arménsko a Azerbajdžan viedli začiatkom 90. rokov a v roku 2020 dve vojny o región Náhorný Karabach, ktorý podľa medzinárodného práva patrí Azerbajdžanu, no ovládali ho arménski separatisti.

Situácia sa dramaticky zmenila v prospech Azerbajdžanu vlani v septembri, keď jeho sily uskutočnili bleskovú ofenzívu. Z oblasti po jej skončení ušli do Arménska tisíce karabašských Arménov.

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie