Potenciální nebezpečí hrozí lidem v 17 zemích z celého světa. Většina z nich leží v Africe, ale patří mezi ně i některé turisticky populární země Latinské Ameriky. V současnosti jsou postiženy Rwanda, Burundi, Středoafrická republika, Kongo, Demokratická republika Kongo, Gabon, Keňa, Uganda, Bolívie, Brazílie, Kolumbie, Kuba, Dominikánská republika, Ekvádor, Guyana, Panama a Peru, píše list Bristol Live.
ČTĚTE TAKÉ: V Africe tiká bomba, varuje WHO. Záhadný virus je horší než ebola, zabije téměř každého
Ve Rwandě na nemoc zemřelo od vypuknutí epidemie 28. září již 15 lidí, k poslednímu úmrtí mělo dojít před měsícem. Epidemie by tak měla být podle tamního ministra zdravotnictví Sabina Nsanzimany u konce. „Jsem velmi rád, že mohu oznámit, že už to jsou dva týdny, co jsme nezaregistrovali žádné nové případy nákazy, a už měsíc na nemoc nikdo nezemřel. Nemocnice propustily všechny pacienty léčící se s tímto onemocněním,“ uvedl dříve Nsanzimana.
Návštěvě země by se lidé i tak měli vyhnout, nebo si alespoň dávat velký pozor. V rámci prevence vzniku a šíření horečky Marburg doporučuje české ministerstvo zahraničních věcí vyhýbat se kontaktu člověka se slinami, močí či výkaly infikovaných netopýrů a kontaktu člověka prostřednictvím porušené kůže nebo sliznice očí, nosu nebo úst s nakaženými lidmi.
Na začátku října v souvislosti s tímto virem vypukla panika v Německu. Na hlavní nádraží v Hamburku totiž dorazil cestující, u kterého se objevily možné příznaky. V minulosti byl navíc s virem v kontaktu, pracoval totiž jako zdravotník ve Rwandě. Testy ale nakonec přítomnost viru nepotvrdily.
Marburg patří do skupiny filovirů, kam spadá i virus ebola, který již v Africe způsobil několik epidemií. Na rozdíl od eboly však proti Marburgu neexistuje antivirová léčba ani vakcína, píše zpravodajství CNN. Podpůrná péče, jako jsou ústní nebo nitrožilní rehydratace a léčba specifických příznaků, však zvyšují šance na přežití.
Nemoc začíná náhle vysokou horečkou, silnými bolestmi hlavy, celkovou únavou a svalovými bolestmi. Mezi další časté příznaky patří vodnatý průjem, křeče v břiše, nevolnost a zvracení. Tyto symptomy se často objevují během prvních tří dnů od nákazy. Závažná fáze nemoci přichází obvykle mezi pátým a sedmým dnem a vyznačuje se krvácením jak z vnitřních orgánů, tak ze sliznic (z nosu, dásní a jiných tělesných otvorů). Tento stav často vede k multiorgánovému selhání a smrti v důsledku masivní ztráty krve.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jako krabička cigaret. Čisticí prostředky škodí plicím. Více jsou ohroženy ženy, uvádí studie
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.