Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Aktuálne spravodajstvo

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Aktuálne spravodajstvo

Menu

Česká ministerka obrany pripustila mierové rokovania: Vojna sa nevyvíja dobre, ale Ukrajinu nemôžeme obetovať

Napriek ukrajinským snahám sa na území Ukrajiny podarilo ruskej armáde obsadiť viacero obcí v Charkovskej oblasti. „Nemám vojenské informácie z frontu, ale tá situácia tam nevyzerá dobre. Chybu vidím v americkom Kongrese. Keby schválil pomoc pre Ukrajinu o niekoľko mesiacov skôr, charkovský front by sa vôbec nemusel otvárať,“ povedala Černochová. Podľa nej sú rokovania s […]
Menej ako 1 min. min.

Napriek ukrajinským snahám sa na území Ukrajiny podarilo ruskej armáde obsadiť viacero obcí v Charkovskej oblasti. „Nemám vojenské informácie z frontu, ale tá situácia tam nevyzerá dobre. Chybu vidím v americkom Kongrese. Keby schválil pomoc pre Ukrajinu o niekoľko mesiacov skôr, charkovský front by sa vôbec nemusel otvárať,“ povedala Černochová.

Podľa nej sú rokovania s Ruskom o mieri stále v hre, no musia sa odvíjať od požiadaviek Ukrajiny. „Nemôžeme Ukrajinu obetovať. To sa už raz stalo, napríklad v Mníchove,“ uviedla ministerka. “Ukrajina je suverénna krajina a má právo sa sama rozhodnúť, či pristúpi na nejaké ústupky Rusku,” dodala.

Robíme presne to, čo chce Moskva, priznal ukrajinský veliteľ Budanov. Rusov nemá kto zastaviť

Černochová tiež hovorila o tom, či majú európske krajiny posielať bojaschopných ukrajinských mužov naspäť do ich krajiny. Podľa nej však Česko momentálne nemá k dispozícii žiadnu legislatívu, ktorá by to umožnila. „Tí ľudia tu sú legálne. To znamená, že pokiaľ ukrajinská vláda chce niekoho prinútiť k návratu, musí si upraviť svoju legislatívu,“ doplnila česká ministerka obrany.

Podobne sa dnes vyjadril aj český prezident Petr Pavel, podľa ktorého je najskôr nutné vojnu zastaviť a potom začať vyjednávanie o budúcom usporiadaní. Vyzval tak na mierové rokovania podobne ako slovenský premiér Robert Fico.

Český prezident Pavel vyjadril podobný názor ako Fico: Je potrebné zastaviť vojnu a rokovať

“Musíme byť realisti. Bolo by naivné tvrdiť, že Ukrajina dokáže v dohľadnej dobe úplne obnoviť kontrolu nad svojím územím. Rusko sa nevzdá území, ktoré teraz okupuje. Čo potrebujeme, je zastaviť vojnu a potom začať vyjednávanie o budúcom usporiadaní. Mohol by tam byť nejaký druh kompromisu, ale k nemu nemôže dôjsť bez Ukrajiny, Ruska a ďalších krajín, ktoré takúto dohodu budú garantovať,” vysvetlil svoj postoj český prezident.

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie