Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Aktuálne spravodajstvo

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Aktuálne spravodajstvo

Menu

Česko predstavilo návrh veľkej mediálnej novely. Chce posilniť nezávislosť zvýšením koncesionárskych poplatkov

České ministerstvo kultúry v stredu predstavilo návrh takzvanej veľkej mediálnej novely. Počíta v nej so zvyšovaním koncesionárskych poplatkov pre verejnoprávne médiá a tiež s ich valorizáciou. Návrh je výsledkom kompromisu Platiť by ich po novom mali aj tí, ktorí vlastnia smartfón či tablet schopný prijímať vysielanie. Podľa českého ministra kultúry Martina Baxu je v čase […]
Menej ako 1 min. min.

České ministerstvo kultúry v stredu predstavilo návrh takzvanej veľkej mediálnej novely. Počíta v nej so zvyšovaním koncesionárskych poplatkov pre verejnoprávne médiá a tiež s ich valorizáciou.

Návrh je výsledkom kompromisu

Platiť by ich po novom mali aj tí, ktorí vlastnia smartfón či tablet schopný prijímať vysielanie. Podľa českého ministra kultúry Martina Baxu je v čase narastajúcich útokov na médiá verejnej služby nutné posilniť ich nezávislosť, informuje spravodajkyňa TASR.

Ak návrh novely prejde legislatívnym procesom, televízny poplatok sa od budúceho roka zvýši o 15 korún na 150 korún (6,05 eur) a rozhlasový o 10 korún na 55 korún (2,20 eur).

Pôvodne ministerstvo plánovalo zvýšiť televízny poplatok o 25 korún, proti však boli prevádzkovatelia komerčných staníc. Aktuálny návrh je výsledkom kompromisu. Baxa pripomenul, že naposledy sa televízny poplatok zvýšil v roku 2008 a rozhlasový v roku 2005.

Vďaka navýšeniu by Česká televízia (ČT) mala od budúceho roka získať do rozpočtu 865 miliónov korún (takmer 35 miliónov eur) a Český rozhlas (ČRo) 331 miliónov korún (približne 13,4 milióna eur).

Podľa generálneho riaditeľa ČT Jana Součka by bez tejto zmeny bol prepad v rozpočte ČT na budúci rok radikálny.

Valorizácia poplatkov

Novinkou je tiež valorizácia poplatkov. Ak inflácia za celé kalendárne roky kumulovane prevýši šesť percent, dôjde podľa ministra k šesťpercentnému navýšeniu poplatkov. “Ide o revolučný princíp vo financovaní médií verejnej služby, ktorý pre médiá znamená pomerne veľkú stabilitu,” vysvetlil.

Po novom by poplatky mali platiť nielen majitelia rozhlasových a televíznych prijímačov, ale všetci, ktorí majú akékoľvek zariadenie schopné prijímať online vysielanie, teda tablet či smartfón.

Zákon preto počíta s tým, že ČT aj ČRo by mali mať právo požadovať údaje o zákazníkoch od poskytovateľov pripojenia na internet. Baxa v tejto veci ešte očakáva veľkú debatu v parlamente.

Minister zdôraznil, že na pôde parlamentu narastajú najmä zo strany opozície útoky na médiá verejnej služby a ich rola je zásadne spochybňovaná.

Podľa neho sú médiá verejnej služby piliermi slobodnej a demokratickej spoločnosti, preto je nutné ich odolnosť a nezávislosť obhajovať.

“Podotknem, že dnes sa o veľkej mediálnej novele rokuje aj v slovenskom parlamente, ktorá sa pohybuje významne odlišným smerom ako to, čo tu dnes predstavujeme my,” dodal Baxa.

 

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie