Daň z finančných transakcií začnú podnikatelia odvádzať od 1. apríla budúceho roku. Jej parametre sú už verejnosti relatívne dobre známe. Advokátska kancelária FAIRSQUARE ale upozorňuje na niekoľko detailov mimo všeobecnej pozornosti, ktoré predmetná daň do praxe prinesie.
Nová banková daň prináša viacero zmien v spoplatňovaní bankových transakcií pre podnikateľské subjekty. Pri platbách z bankového účtu bude uplatňovaná sadzba dane 0,4 % zo sumy platby, pričom je stanovený strop 40 eur na jednu transakciu.
Tento maximálny limit sa dosiahne pri transakciách presahujúcich 10 000 eur, čo motivuje firmy k združovaniu viacerých platieb pre rovnakého dodávateľa do jednej väčšej transakcie.
Výbery hotovosti z podnikateľských účtov budú podliehať vyššej sadzbe dane – 0,8 % z vyberanej sumy, a to bez akéhokoľvek stropu. Zaujímavosťou je, že platobné karty budú zdanené iba paušálnou sumou 2 eurá ročne, bez ohľadu na počet a objem realizovaných transakcií.
Tento systém jednoznačne zvýhodňuje platby kartou, čo by malo podnikateľov motivovať k preferovaniu bezhotovostných platieb prostredníctvom platobných kariet.
Dôležité je poznamenať, že táto daň sa vzťahuje na všetky podnikateľské subjekty bez rozdielu. Právnické osoby, fyzické osoby – podnikateľov, veľké i malé firmy, jednoosobové s. r. o., ako aj živnostníkov (SZČO).
Daň sa však netýka nepodnikateľských subjektov, ako sú zamestnanci, dôchodcovia či osoby prenajímajúce nehnuteľnosti.
98 %
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Sponzorovaný obsah
rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov
retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s
finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť,
či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť
podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Zdanenie prevodu medzi vlastnými účtami
Zákonodarcovia zavedú do praxe aj niektoré osobitosti. Najvýraznejšou je zdanenie prevodu finančných prostriedkov medzi bankovými účtami podnikateľa (z jednej banky do druhej). Ide teda o peniaze, ktoré sa len presúvajú medzi vlastnými účtami daňovníka.
„Pokiaľ má podnikateľ bankové účty v rôznych bankách, napríklad jeden v SLSP a druhý v ČSOB, prevod finančných prostriedkov medzi nimi bude podliehať transakčnej dani,“ upozorňuje Erik Schwarcz, partner z advokátskej kancelárie FAIRSQUARE.
„Zákonodarca ustanovil, že tento prevod získa od transakčnej dane oslobodenie iba v jednom prípade. Ak sú bankové účty podnikateľa vedené v tej istej banke,“ dodáva advokát.
Ďalšie zdanenie dividend
Zmene bude podliehať aj úprava zdaňovania vyplácaných dividend akciových spoločností a podielov na zisku v spoločnostiach s ručením obmedzeným.
Podľa príslušného ustanovenia zákona budú síce platobné operácie súvisiace so správou cenných papierov alebo iných finančných nástrojov, vrátane výplaty dividend, podliehať oslobodeniu od transakčnej dane, no správu obchodného podielu v spoločnostiach s ručením obmedzeným nemožno označiť za správu cenných papierov. Vyplatenie podielu na zisku v spoločnosti bude teda podliehať transakčnej dani.
Podľa názoru odborníka pôjde o viacnásobné zdanenie tých istých peňazí. Najskôr pôjde o daň z príjmu právnických osôb, potom o daň z dividend a následne o daň z transakcií.
Zdanenie bankovej vinkulácie
Ďalšou zaujímavosťou, na ktorú si FAIRSQUARE dovoľuje poukázať, je ustanovenie zákona, ktoré od transakčnej dane oslobodzuje odovzdanie alebo vrátenie peňazí z notárskej úschovy. Zvyšné a alternatívne spôsoby zabezpečenia, ako napríklad vinkulácia prostriedkov v banke, prípadne advokátska úschova, však zdanené sú.
V týchto prípadoch môže dôjsť k situáciám, keď sa transakčná daň bude vzťahovať nielen na prevod prostriedkov do úschovy alebo na vinkulačný účet, ale aj na ich uvoľnenie.
Živnostníci si budú musieť zriadiť podnikateľský účet
Na záver by sme podnikateľom (fyzickým osobám) chceli pripomenúť novú povinnosť viesť si na finančné transakcie súvisiace s podnikaním samostatný bankový účet.
„Podnikatelia – fyzické osoby, nebudú môcť na transakcie súvisiace s podnikaním využívať súkromný účet ako doteraz. Budú si musieť založiť podnikateľský účet, podobne ako právnické osoby. Túto povinnosť musia splniť minimálne do 31. marca 2025,“ prízvukuje Erik Schwarcz.
Cieľom je oddeliť súkromné a firemné transakcie podnikateľa, aby banka mohla rozlíšiť, ktoré transakcie podliehajú zdaneniu a ktoré nie. Pre fyzické osoby podnikateľov to pravdepodobne bude znamenať náklady na vedenie účtu navyše.
The post Daň z finančných transakcií: Povinnosti, s ktorými Slováci nepočítajú appeared first on KRYPTOMAGAZIN.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.