Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Aktuálne spravodajstvo

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Aktuálne spravodajstvo

Menu

Dostanú ospravedlnenie. Portugalsko sa nechystá vyplatiť bývalým kolóniám reparácie, povedal minister

Portugalsko sa nechystá odškodniť svoje bývalé kolónie, povedal dnes minister zahraničia Paulo Rangel. Portugalská vláda je však pripravená sa za niektoré činy ospravedlniť, povedal podľa agentúry AFP minister. Na vyplatenie reparácií v apríli vyzval prezident Marcelo Rebelo de Sousa. Konzervatívny prezident v apríli uviedol, že Portugalsko by sa malo stať lídrom v procese náhrady škôd […]
Menej ako 1 min. min.

Portugalsko sa nechystá odškodniť svoje bývalé kolónie, povedal dnes minister zahraničia Paulo Rangel. Portugalská vláda je však pripravená sa za niektoré činy ospravedlniť, povedal podľa agentúry AFP minister. Na vyplatenie reparácií v apríli vyzval prezident Marcelo Rebelo de Sousa.

Konzervatívny prezident v apríli uviedol, že Portugalsko by sa malo stať lídrom v procese náhrady škôd spáchaných koloniálnou nadvládou. Spomenul napríklad niektoré zvýhodnené spôsoby financovania bývalých kolónií.

Vrátenie artefaktov

“Nemôžeme zamietnuť túto diskusiu pod koberec,” povedal prezident. Vyzval aj na pokračovanie programu na navrátenie artefaktov ulúpených za koloniálnej vlády, ktorý odštartovala predchádzajúca vláda socialistu Antónia Costu.

Rangel dnes v parlamente povedal, že nová pravicová vláda premiéra Luísa Montenegra nepočíta so spustením procesov či programov na odškodnenie krajín, ktoré boli pod portugalskou koloniálnou nadvládou. “Keď sa bude správne ospravedlniť, tak to urobíme,” dodal minister. Spomenul tiež, že Portugalsko by mohlo napríklad financovať prieskum a štúdium jazykov používaných v bývalých kolóniách. Tie často ovplyvnili aj samotnú portugalčinu. “Ide o spoločné (kultúrne) bohatstvo,” uviedol Rangel.

Otrá kritika

Prezidentove výroky vyvolali ostrú kritiku krajne pravicovej strany Chega, ktorá navrhla, aby bol prezident obžalovaný z velezrady. Špeciálna parlamentná komisia však dnes uviedla, že nevidí žiadny náznak spáchania velezrady zo strany súčasnej hlavy štátu.

Portugalsko malo rozsiahlu koloniálnu ríšu v Afrike, Ázii a Latinskej Amerike. V rámci portugalskej nadvlády prekupníci organizovali prevoz miliónov otrokov z Afriky do Brazílie pre prácu na plantážach. Nad niektorými krajinami si Portugalsko udržalo nadvládu veľmi dlho. Mosambik či Angola získali nezávislosť až v roku 1975.

Krvavé vojny v kolóniách veľmi vyčerpávali krajne pravicový režim v Lisabone a boli jedným z dôvodov úspešného povstania dôstojníkov v roku 1974, takzvanej karafiátovej revolúcie. Povstanie otvorilo cestu k ustanoveniu zastupiteľskej demokracie v Portugalsku.

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie