Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Ešte ste ju v tejto podobe nejedli? Vyskúšajte a vaše črevá a pleť budú ako nové

10.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa). Leto je obdobím zberu ovocia a zeleniny, ale aj obdobím prípravy zaváranín. Kým nakladané uhorky sú samozrejmosťou, cvikla sa nakladá menej často. Oplatí sa ju zavrieť do pohára a uschovať v špajzi. Nielen preto, že sa dá použiť na prípravu mnohých jedál, ale aj preto, že má […]
Menej ako 1 min. min.

10.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa).

Leto je obdobím zberu ovocia a zeleniny, ale aj obdobím prípravy zaváranín. Kým nakladané uhorky sú samozrejmosťou, cvikla sa nakladá menej často. Oplatí sa ju zavrieť do pohára a uschovať v špajzi. Nielen preto, že sa dá použiť na prípravu mnohých jedál, ale aj preto, že má zaujímavú chuť. Samozrejme, ruka v ruke s ňou idú aj zdraviu prospešné vlastnosti, ktoré má nielen zelenina, ale aj výsledná šťava. Poďme zistiť, prečo by ste mali nakladať cviklu.

Nakladaná cvikla určite zlepší imunitu, podporí činnosť srdca a udrží bezchybnú činnosť čriev.
Foto: shutterstock/New Africa

Na čo je dobrá nakladaná cvikla?

Cviklu netreba nikomu zvlášť predstavovať, pretože v našej kuchyni je veľmi rozšírenou zeleninou a používame ju prakticky po celý rok. V nakladanej verzii je menej častá, ale to neznamená, že je horšia ako surová zelenina. Prečo nakladať cviklu? Šťava, ktorá vzniká pri nakladaní , je pre náš organizmus prospešná. Nakladaná cvikla určite zlepší imunitu, podporí činnosť srdca a udrží bezchybnú činnosť čriev.

Čo obsahuje nakladaná cvikla?

Hoci je pravda, že nakladanie je spôsob spracovania potravín, tento proces pomáha zachovať väčšinu výživových hodnôt. Nie je to inak ani v prípade cvikly, ktorá má v tejto forme silnú dávku mnohých cenných látok. Čo všetko nakladaná cvikla obsahuje? Treba začať vitamínmi. Najbežnejším z nich je vitamín C, ktorý sa najčastejšie spomína v súvislosti s imunitou, ale to je len časť jeho zásluh.

Nakladanie je spôsob spracovania potravín, tento proces pomáha zachovať väčšinu výživových hodnôt. Nie je to inak ani v prípade cvikly.
Foto: pixabay/Desertrose7

Okrem toho robí cievy pružnejšími, vďaka čomu sa ľahšie kontrolujú výkyvy krvného tlaku a normalizuje sa hladina cholesterolu. Navyše vitamín C pomáha syntéze kolagénu, vďaka čomu pokožka vyzerá mladšie. Okrem toho sa v nakladanej cvikle nachádzajú vitamíny A a E. Tieto dva silné antioxidanty majú najlepší účinok na stav našich očí, ale aj na našu pokožku. Nielenže ju regenerujú, ale majú aj schopnosť odstraňovať zápaly a vyhladzovať vrásky. Nesmieme zabudnúť ani na vitamín K, ktorý je zasa zodpovedný za štruktúru tkanív nášho tela, ale má aj významný vplyv na procesy zrážania krvi.

Môžete jesť surovú nakladanú cviklu?

Nič vám nebráni jesť surovú nakladanú cvikla. Prečo? Pretože potom má stále hodnotné zloženie. Je Je bohatá na minerály draslík, horčík, sodík a železo. Prvé dve látky predstavujú harmonické duo, ktoré priaznivo pôsobí na činnosť srdca a mozgu, čo uľahčuje pamäťové procesy, ale aj zmierňuje účinky chronického stresu. Železo je zasa cenné pri prevencii anémie a spolu s vitamínom K dokáže posilniť našu krv. Samozrejme, nakladaná cvikla je aj silnou dávkou antioxidantov. Najdôležitejším z nich je betanín, ktorý je zodpovedný za intenzívnu farbu červenej repy. Okrem toho pomáha zbaviť telo prebytočných toxínov a zbaviť sa voľných radikálov. Práve tie sú zodpovedné za vznik civilizačných ochorení a rýchlejšie starnutie organizmu.

Aké sú výhody pitia šťavy z nakladanej cvikly?

Aké sú výhody pitia šťavy z nakladanej cvikly?
Foto: shutterstock.com/CLICKMANIS

Nakladaná cvikla? Šťavu v žiadnom prípade nevylievajte do umývadla! Takéto plytvanie sa nevypláca, pretože aj táto tekutina obsahuje mnoho cenných látok, ktoré sú veľmi cenné pre naše zdravie. Vzhľadom na to, že má rovnaké zloženie ako nakladaná cvikla, oplatí sa ju piť ako prírodné probiotikum. Okrem toho takáto šťava obsahuje baktérie mliečneho kvasenia, ktoré vznikajú fermentáciou. Ako všetci vieme, majú značný vplyv na imunitu organizmu, ale podporujú aj črevá, ktoré sú zvyčajne preťažené. Takáto prospešná šťava pomôže nielen pri tráviacich procesoch, ale pomôže aj pri ich čistení a pomôže odstrániť prebytočné toxíny z tela.

Ako pripraviť nakladanú cviklu?

Príprava nakladanej cvikly je triviálna a zvládne ju aj začiatočník. Jediné, čo musíte urobiť, je pripraviť ingrediencie:

2 kg cvikly,

cesnak,

bobkové listy,

nové korenie,

2 lyžice soli,

2 litre vody.

Spôsob prípravy:

Cviklu očistíme. Ak je veľká, môžete ju nakrájať na menšie kúsky. Ošúpeme strúčiky cesnaku. Do veľkého pohára alebo kameninovej nádoby vložte vo vrstvách cviklu, cesnak, bobkový list a nové korenie. Prevarte vodu a nechajte ju vychladnúť. Keď je studená, pridajte soľ a premiešajte. Tento nálev nalejte na cviklu tak, aby bola úplne zakrytá. Ak vypláva na hladinu, treba ju zaťažovať, napr. tanierom, pretože inak sa rýchlo začne kaziť. Približne po týždni je nakladaná cvikla pripravená na konzumáciu.

Príprava nakladanej cvikly je triviálna a zvládne ju aj začiatočník.
Foto: shutterstock/JeannieR

Kto by nemal jesť nakladanú cviklu?

Zdá sa, že nakladaná cvikla je zdravá sama o sebe, ale, bohužiaľ, nie každý si ju môže beztrestne vychutnať. Pri vysokom krvnom tlaku treba byť striedmy, pretože sodík môže škodiť stavu vášho srdca. Okrem toho sa neodporúča tým, ktorí trpia dnou a obličkovými kameňmi.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Pridajte trochu do pohára s uhorkami. Dokonca aj vaša svokra si vypýta recept

Zalejte vodou a ráno vypite. Z čriev to vyženie usadeniny a zníži chuť do jedla. V okamihu sa zbavíte brušiek

The post Ešte ste ju v tejto podobe nejedli? Vyskúšajte a vaše črevá a pleť budú ako nové appeared first on Vášeň v tebe.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie