Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Eurokomisia navrhuje zvýšenie stropu pomoci pri malých sumách v agrosektore

Európska komisia vyzýva zainteresované strany, aby poskytli pripomienky k navrhovaným cieleným zmenám pravidiel pri malých sumách pomoci v odvetví poľnohospodárstva. Všetky zainteresované strany sa môžu v rámci verejnej konzultácie vyjadriť do 21. júla. Informovalo o tom Zastúpenie Eurokomisie na Slovensku. V snahe zohľadniť infláciu sa navrhuje zvýšenie stropu sumy pomoci de minimis z 25-tisíc na […]
Menej ako 1 min. min.

Európska komisia vyzýva zainteresované strany, aby poskytli pripomienky k navrhovaným cieleným zmenám pravidiel pri malých sumách pomoci v odvetví poľnohospodárstva. Všetky zainteresované strany sa môžu v rámci verejnej konzultácie vyjadriť do 21. júla. Informovalo o tom Zastúpenie Eurokomisie na Slovensku.

V snahe zohľadniť infláciu sa navrhuje zvýšenie stropu sumy pomoci de minimis z 25-tisíc na 37-tisíc eur na spoločnosť počas troch rokov.

Navrhuje sa tiež prispôsobiť vnútroštátne horné hranice pomoci, ktoré sa počítajú na základe hodnoty poľnohospodárskej produkcie. Zmeniť by sa malo aj počítanie maximálnej výšky pomoci na obdobie troch rokov namiesto fiškálnych rokov, v súlade so všeobecnými pravidlami de minimis, ktoré platia vo všetkých sektoroch.

Čínske automobilky naďalej plánujú investovať v Únii. Eurokomisia im hrozí zavedením nového cla

Zaviesť sa majú povinné ústredné registre pomoci de minimis na vnútroštátnej alebo úrovni Únie. Snahou je zvýšiť transparentnosť a zmierniť administratívnu záťaž poľnohospodárov, ktorí aktuálne používajú systém vlastných vyhlásení. V budúcnosti už nebudú musieť sami monitorovať dodržiavanie pravidiel, aktuálne môžu členské štáty ústredné registre pomoci zavádzať dobrovoľne.

V snahe zohľadniť infláciu sa podľa Eurokomisia zvýši maximálny strop pomoci de minimis na spoločnosť, rozšíria sa možnosti členských štátov poskytovať podporu poľnohospodárom jednoduchším, rýchlejším, priamejším a efektívnym spôsobom. Danú pomoc nebude treba predkladať na schválenie Eurokomisii.

V dôsledku zmien sa zníži administratívna záťaž pre poľnohospodárov. Vďaka povinnosti zaviesť ústredné registre pomoci de minimis sa zmiernia povinnosti poľnohospodárov – predovšetkým pre mikro-, malé a stredné podniky pri podávaní správ.

Účinnosť nariadenia o pomoci de minimis v poľnohospodárstve má uplynúť 31. decembra 2027. Pred týmto uplynutím sa plánovala revízia nariadenia. Napokon výsledkom revízie bude predĺženie účinnosti nariadenia do roku 2032.

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie