Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Európa konečne nie je závislá od plynu z Ruska. Nahradili ho tieto dve krajiny

Ceny energií, teda plynu a elektriny, naďalej rastú, a je tu mierna obava z toho, aké účty nás v blízkej budúcnosti čakajú. Čo sa týka plynu, Európa je závislá najmä od dvoch krajín. O téme informoval denník Pravda. Vedúci tímu pre obchodovanie s elektrinou a plynom Stredoslovenskej energetiky, Marián Rosinec, však situáciu s plynom vidí veľmi pozitívne: Ak sa pozrieme späť […]
Menej ako 1 min. min.

Ceny energií, teda plynu a elektriny, naďalej rastú, a je tu mierna obava z toho, aké účty nás v blízkej budúcnosti čakajú. Čo sa týka plynu, Európa je závislá najmä od dvoch krajín. O téme informoval denník Pravda.

Vedúci tímu pre obchodovanie s elektrinou a plynom Stredoslovenskej energetiky, Marián Rosinec, však situáciu s plynom vidí veľmi pozitívne:

Ak sa pozrieme späť na pokles na začiatku roka, tak to bol optimizmus po pomerne teplej zime, ktorý prevládal na trhu s elektrinou a plynom, kde naplnenosť plynových zásobníkov v Európe na konci vykurovacej sezóny bola vysoko nad priemerom za posledných päť rokov.

Stále je tu ale problém s tým, že Ukrajina naďalej trvá na zastavení dodávok plynu z Ruska do Európy cez plynovod Eustream. Obchodníci stále dúfajú, že si to aktuálne napadnutá krajina rozmyslí. Rovnako to vidí aj Rosinec:

Ukrajina sa vyjadrila, že pre ňu táto preprava nie je finančne zaujímavá a na oplátku ponúka na svojom území využívanie kapacity podzemných plynových zásobníkov pre budúce zásobovanie Európy plynom. No nikto nečakal, že ďalšie rizikové faktory a to priamo v súvislosti s konfliktom medzi Ukrajinou a Ruskom sa stanú skutočnosťou, keď Rusko zaútočilo na energetickú infraštruktúru na Ukrajine.

Avšak Európa sa pre konflikt na Ukrajine stále snaží kompletne zbaví závislosti od Ruska. Aktuálne je to práve USA, ktoré je najväčším importérom LNG do Európy.

Rusko si vzťahy s Európou pokazilo samé. Zdroj: shutterstock.com/noomcpk

LNG

Skvapalnený zemný plyn je druh paliva. Zemný plyn sa v skvapalnenej forme v prírode prakticky nevyskytuje. Je skvapalňovaný po vyťažení, aby mohol byť dopravovaný na odbytisko, väčšinou pomocou tankerov. Lodnou dopravou môže byť zemný plyn prepravovaný iba vo forme LNG.

Čo sa týka druhej krajiny, od ktorej je aktuálne Európa závislá, tak je to Nórsko. Táto krajina je najväčším potrubným dodávateľom plynu do Európy, kde jeho plyn predstavuje až 30 % spotreby Európy.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah

Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Rusko dováža plyn už niekde inde

The post Európa konečne nie je závislá od plynu z Ruska. Nahradili ho tieto dve krajiny appeared first on KRYPTOMAGAZIN.

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie