Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Európska únia zmrazí Gruzínsku desiatky miliónov eur finančnej pomoci

Nádej Gruzínska na vstup do Európskej únie bola pozastavená len niekoľko mesiacov po tom, ako mu bol udelený štatút kandidátskej krajiny. V rámci tohto rozhodnutia budú krajine zmrazené aj desiatky miliónov eur finančnej pomoci, oznámil v utorok veľvyslanec Únie v Gruzínsku Pawel Herczyňski. Informuje o tom portál Politico.eu. Na podujatí o rozširovaní 27-členného bloku v Tbilisi […]
Menej ako 1 min. min.

Nádej Gruzínska na vstup do Európskej únie bola pozastavená len niekoľko mesiacov po tom, ako mu bol udelený štatút kandidátskej krajiny. V rámci tohto rozhodnutia budú krajine zmrazené aj desiatky miliónov eur finančnej pomoci, oznámil v utorok veľvyslanec Únie v Gruzínsku Pawel Herczyňski. Informuje o tom portál Politico.eu.

Na podujatí o rozširovaní 27-členného bloku v Tbilisi Herczyňski uviedol, že po rozhodnutí lídrov členských krajín z júna sa prístupový proces Gruzínska do EÚ “bohužiaľ nateraz zastavil”.

Pozastavenie prístupového procesu bude mať podľa neho za následok aj zmrazenie finančnej pomoci z Európskeho mierového nástroja (EPF), mimorozpočtového fondu EÚ na podporu “odolnosti”. Platby vo výške 30 miliónov eur tým boli Gruzínsku pozastavené.

Cesta Gruzínska do eurobloku bola de facto pozastavená, zhodli sa európski lídri

“Je smutné vidieť, že vzťahy medzi EÚ a Gruzínskom sú na takom nízkom bode, hoci mohli byť na vrchole,” dodal Herczyňski.

Tento krok prichádza po rozsiahlom odsúdení zavedenia nového zákona vládnucou stranou Gruzínsky sen, ktorý označuje mimovládne organizácie a médiá podporované Západom za “zahraničných agentov”.

Kritici a právni experti tvrdia, že táto legislatíva odráža pravidlá, ktoré Rusko používa na potláčanie disentu a zatváranie skupín občianskej spoločnosti.

Na protest proti zákonu, ktorý poslanci schválili koncom mája, vyšli do ulíc v hlavnom meste Tbilisi i ďalších častiach krajiny desaťtisíce ľudí.

Gruzínsko schválilo „ruský zákon“ a odkláňa sa od Európskej únie. Expert vysvetľuje prečo

Polícia použila na rozohnanie davu slzotvorný plyn a obušky. Niektorých opozičných lídrov úrady zadržali, a EÚ aj USA násilie odsúdili.

Washington uvalil sankcie na popredných politikov Gruzínskeho sna, ktorí sa podľa neho “podieľajú na podkopávaní demokracie v Gruzínsku” a podnecujú jeho cestu do EÚ. Brusel varoval, že “zákon o zahraničných agentoch” je nezlučiteľný s členstvom v Únii.

Gruzínsku bol pritom len v decembri minulého roka udelený štatút kandidátskej krajiny Únie.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie