Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Európske banky sú ohrozené. Nemajú dostatočné rezervy

Mnohé banky v eurozóne naďalej nespĺňajú účtovné pravidlá, týkajúce sa tvorby rezerv, potrebných na ochranu pred stratami z poskytnutých úverov. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters, ktorá sa uplynulý pondelok odvolala na orgán bankového dohľadu Európskej centrálnej banky (ECB). Štandardy prijaté v reakcii na globálnu finančnú krízu vyžadujú, aby banky pri poskytnutí […]
Menej ako 1 min. min.

Mnohé banky v eurozóne naďalej nespĺňajú účtovné pravidlá, týkajúce sa tvorby rezerv, potrebných na ochranu pred stratami z poskytnutých úverov. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters, ktorá sa uplynulý pondelok odvolala na orgán bankového dohľadu Európskej centrálnej banky (ECB).

Štandardy prijaté v reakcii na globálnu finančnú krízu vyžadujú, aby banky pri poskytnutí úveru vytvorili rezervu a navýšili ju v prípade, ak sa objavia náznaky, že nebude splatený. Banky v eurozóne však s uplatňovaním medzinárodných štandardov finančného výkazníctva (IFRS) otáľajú, vyhlásila v utorok Claudia Buchová, šéfka bankového dohľadu ECB.

Hoci sa dosiahol pokrok, najmä v oblasti klimatických a environmentálnych rizík, mnohé banky ešte zďaleka nespĺňajú očakávania v zmysle IFRS,“ uviedla Buchová na konferencii ECB.

Podiel nesplatených úverov v súvahách bánk eurozóny sa od finančnej a dlhovej krízy spred 15 rokov zmenšil na historické minimum, čiastočne aj vďaka tlaku samotnej ECB. Prudký nárast úrokových sadzieb a nové geopolitické riziká, od vojny na Ukrajine až po narušenie obchodných vzťahov s Čínou a USA, však regulačné orgány opäť znepokojujú. Banky sa príliš spoliehajú na svoje štandardné interné postupy, ktoré nedokážu v dostatočnej miere zachytiť nové riziká, povedala Buchová.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah

Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Banky nedostatočne riadia riziko

Banky napríklad ignorujú skutočnosť, že prípadné narušenie štruktúry medzinárodného obchodu môže ohroziť niektorých klientov orientovaných na vývoz, zatiaľ čo na celkový vývoj ekonomiky to bude mať len okrajový vplyv, priblížila Buchová na konferencii ECB.

Kvalitné riadenie rizík si vyžaduje, aby banky uplatňovali viac ukazovateľov s cieľom presnejšie posúdiť, aká je pravdepodobnosť, že poskytnuté úvery nebudú splatené, uzavrela šéfka bankového dohľadu ECB.

The post Európske banky sú ohrozené. Nemajú dostatočné rezervy appeared first on KRYPTOMAGAZIN.

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie