Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Aktuálne spravodajstvo

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Aktuálne spravodajstvo

Menu

Klientské centrá nestíhajú. Mnohí Slováci na svoj cestovný pas čakajú takmer 2 mesiace

Vydávanie cestovných pasov na klientských centrách stále zaostáva. Aj napriek tomu, že mnohí Slováci si o tento dokument požiadali ešte v marci, veľká časť z nich ho stále nemá. Deje sa to aj napriek tomu, že úrady by im ho mali vydať do jedného mesiaca. Podľa portálu Správy RTVS to môže spôsobiť komplikácie najmä ľuďom, ktorí […]
Menej ako 1 min. min.

Vydávanie cestovných pasov na klientských centrách stále zaostáva. Aj napriek tomu, že mnohí Slováci si o tento dokument požiadali ešte v marci, veľká časť z nich ho stále nemá. Deje sa to aj napriek tomu, že úrady by im ho mali vydať do jedného mesiaca.

Podľa portálu Správy RTVS to môže spôsobiť komplikácie najmä ľuďom, ktorí sa v blízkej dobe chystajú na dovolenku.

Musíte si priplatiť

Ak sa chystáte na dovolenku a pas potrebujete rýchlo, jedinou možnosťou je priplatiť si zaň. V porovnaní napríklad s marcom si však priplatíte viac. V prípade, že pas potrebujete do 10 dní, zaplatíte dvojnásobnú sumu. Ak pas potrebujete do 48 hodín, pôjde o trojnásobok základnej sumy.

Niektorí ľudia na doklad čakajú dlhšie ako 40 dní. Po tom, čo sa boli v klientskom centre informovať o tom, ako to s pasom vyzerá, zistili, že sa čaká aj 60 dní, pretože centrá nestíhajú. Dôvod, prečo tomu tak je, nie je známy.

Záujem o cestovné pasy sa výrazne zvýšil na začiatku tohto roka. V apríli sa totiž zdvíhali poplatky za vybavenie mnohých dokumentov. Rovnaký problém však nastal aj v minulom roku. Vtedy však bolo problémom to, že holandská firma dodávajúca pasy na Slovensko zaslala chybné kusy. Ministerstvo vnútra tento problém však vylúčilo.

Hovorca ministerstva vnútra Matej Neumann vysvetlil, že problém spočíva v tom, že aktuálne evidujú enormný nárast počtu žiadostí. V posledných marcových mesiacoch išlo o nárast 180 percent.

„Našou snahou je, aby občania dostávali pasy v zákonom stanovenej lehote a každý, kto si oň požiada,“ reagoval Neumann.

Ako sa zmenili poplatky za vybavenie dokladov?

Slováci od apríla neplatia viac len za cestovné pasy, ale napríklad aj za občianske preukazy. Dôvodom zvyšovania cien týchto poplatkov je balík opatrení vlády. Celkovo sa zvýšili ceny pri viac ako 900 poplatkoch.

Do apríla 2024 bola cena občianskeho preukazu 4,50 eura, ale od mája už Slováci platia 7 eur. Cena vybavenia vodičského preukazu, ktorý stál 6,50 eura, sa tiež zvýšila na 10 eur. Za cestovný pas, ktorý sa bežne vydáva približne za jeden mesiac, sa do apríla platilo 33 eur. Po zavedení nových poplatkov je jeho cena 50 eur.

Vydanie cestovného pasu 
Do 30 dní
Do 10 dní
Do 2 dní

Občan mladší ako 6 rokov (pôvodne)
8 eur
16 eur
24 eur

Občan mladší ako 6 rokov (podľa návrhu vlády)
12 eur
24 eur
36 eur

Občan od 6 do 16 rokov (pôvodne)
13 eur
26 eur
39 eur

Občan od 6 do 16 rokov (podľa návrhu vlády)
20 eur
40 eur
60 eur

Občan starší ako 16 rokov (pôvodne)
33 eur
66 eur
99 eur

Občan starší ako 16 rokov (podľa návrhu vlády)
50 eur
100 eur
150 eur

The post Klientské centrá nestíhajú. Mnohí Slováci na svoj cestovný pas čakajú takmer 2 mesiace appeared first on KRYPTOMAGAZIN.

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie