Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Koketování se svastikou je nepřijatelné, kritizoval Vondra. Nafackoval bych si, hájil se Turek

Alexandr Vondra (SPOLU) získal v Evropském parlamentu mandát už pro třetí funkční období. Křeslo v Bruselu si volbami zajistila také jednička kandidátky Přísahy a Motoristů sobě Filip Turek. Pro bývalého závodníka s formulí je to první politická funkce. Do funkce ho vynesl vysoký počet preferenčních hlasů. Získal jich přes 150 tisíc. MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Turek, […]
Menej ako 1 min. min.

Alexandr Vondra (SPOLU) získal v Evropském parlamentu mandát už pro třetí funkční období. Křeslo v Bruselu si volbami zajistila také jednička kandidátky Přísahy a Motoristů sobě Filip Turek. Pro bývalého závodníka s formulí je to první politická funkce. Do funkce ho vynesl vysoký počet preferenčních hlasů. Získal jich přes 150 tisíc.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Turek, Vondra i Konečná. Kdo bude hájit české zájmy v europarlamentu?

Teď mohou Vondra a Turek teoreticky spolupracovat v Bruselu v rámci jedné frakce. Europoslanec ODS v pořadu 360° řekl, jak by takovou možnost viděl. „Jsou věci programové – auta, Green Deal, migrace – tam vidím vysokou míru shody,“ řekl Vondra.

Následně ale sepsul Turka za jeho statusy na sociálních sítích, které měly podle některých spojitost s nacismem. „Druhá věc je koketování se svastikou. Můj dědeček byl protinacistický odbojář, byl zatčen gestapem a popraven v Osvětimi. Jakákoli koketérie s tímto je absolutně nepřijatelná,“ doplnil Vondra.

Nováček v Bruselu se následně za své výroky a chování omluvil, respektive vysvětlil, že vše bylo míněno výhradně v humoru a nadsázce.

„Se Sašou Vondrou máme podobné postoje a podobné cíle a budeme se snažit směřovat do ECR (Evropští konzervativci a reformisté). Distancoval jsem se od těch výroků. Byly to chyby mládí – chybou bylo mít velmi ostrý, brutální humor. Že se za mě postavili lidé ze židovské obce a romské komunity, dokládá, jak to je. Já kdybych dnes potkal své 25leté já, tak bych si za plno věcí nafackoval. Neinklinuji k žádnému nacionalismu,“ ujistil Turek.

Někteří lidé na sociálních sítích ho začali spojovat s nacismem poté, co v debatě na CNN Prima NEWS prohlásil, že má doma po dědečkovi dýku SS. „Když zdědím nůž po tátovi a jeho otci, tak je to relikvie,“ vysvětlil.

Zatímco strana, za kterou Turek kandidoval – Přísaha a Motoristé sobě – slaví, Vondra už tolik nejásal. Uskupení SPOLU totiž čekalo ještě lepší výsledky.

„Jsou to volby v poločase vlády. Je to nevýhodné postavení, protože vláda v první polovině dělala klíčová fiskální opatření, aby dostala rozpočet do pořádku po tom rozvalu po předchůdcích. Byla to politika biče, teď přijde politika cukru, tak to dělají všichni. Já chtěl vyhrát, politika je jako sport. Nepovedlo se nám dopadnout lépe paradoxně kvůli vyšší volební účasti, Andreji Babišovi se podařilo aktivizovat větší míru voličů,“ uznal Vondra.

VIDEO: Vítězové a poražení voleb do EP

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie