Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Koľko ľudí je na svete v roku 2024? Každou sekundou viac

10.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Anna Linda Knoll). Málokedy si kladieme otázku: Koľko ľudí je na svete? A hoci naša časť sveta čelí demografickému poklesu, ľudská populácia na celej Zemi rastie alarmujúcou rýchlosťou. V súčasnosti je nás viac ako 8 miliárd a toto číslo rastie každou sekundou. Ktoré krajiny v tomto vedú? Na pódiu […]
Menej ako 1 min. min.

10.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Anna Linda Knoll).

Málokedy si kladieme otázku: Koľko ľudí je na svete? A hoci naša časť sveta čelí demografickému poklesu, ľudská populácia na celej Zemi rastie alarmujúcou rýchlosťou. V súčasnosti je nás viac ako 8 miliárd a toto číslo rastie každou sekundou. Ktoré krajiny v tomto vedú? Na pódiu je odstup medzi druhým a tretím miestom obrovský.

Slovensko v porovnaní so svetom a Európou: koľko nás je?
Foto: shutterstock/Anna Linda Knoll

Koľko ľudí je na svete v roku 2024? Toto číslo stále rastie

V súčasnosti počet ľudí na svete prekročil hranicu 8,120 miliardy a stále rastie. Každú sekundu pribudne na Zemi asi 5 ľudí. Zem prekročila hranicu ôsmich miliárd ľudí na jeseň roku 2022, o niečo skôr, ako odhadovala OSN.

Tá istá organizácia predpovedá, že do roku 2050 dosiahneme 9,7 miliardy ľudí na svete. Webová stránka worldometers.info poskytuje počítadlo počtu obyvateľov Zeme v reálnom čase. Sledovať ho môže byť závrat. Každý rok príde na Zem 73 miliónov ľudí. Počet ľudí na svete naďalej rastie, hoci teraz zaznamenávame spomalenie tempa rastu.

Ktoré krajiny majú najviac ľudí na svete? Dvaja vodcovia

Ľudská populácia je najväčšia v Indii a rastie tam najrýchlejšie. V roku 2024 bude populácia krajiny 1 441 870 a indické deti sa rodia rýchlosťou jedno každé dve sekundy. Čína je v tomto rebríčku na druhom mieste s 1 423 173 obyvateľmi. Ďaleko za nimi sú Spojené štáty, ktoré sa umiestnili na treťom mieste len s 341 385 ľuďmi. To ukazuje, že Ázia je lídrom v raste ľudskej populácie na svete.

Nie je preto prekvapujúce, že jazyky z tohto regiónu sú najpoužívanejšie na svete. Jedinečné je, že viac ľudí používa jazyk krajiny, ktorá je v počte obyvateľov druhá. Je to výsledok skutočnosti, že ľudia v Indii komunikujú v rôznych jazykoch a dialektoch.

Aj keď Afrika nie je na prvom mieste v tomto rebríčku, je to kontinent, kde populácia rastie obzvlášť rýchlo. Africká spoločnosť je relatívne mladá, priemerný vek je 20 rokov, kým v Európe je to 42 rokov. Takže na prísloví, že Európa starne, je kus pravdy.

Ženy alebo muži? Kto „vyhráva“ z hľadiska počtu obyvateľov?

V celej svetovej populácii je o niečo viac mužov ako žien. Určuje to takzvaný koeficient feminizácie, ktorý hovorí, že na 100 mužov pripadá 106 žien. V mladších skupinách sa však tento pomer mení, keďže sa rodí viac chlapcov. Všeobecné štatistiky však ukazujú, že ženy žijú dlhšie.

Nepretržitou charakteristikou rodovej štruktúry svetovej populácie je, že v rozvojových krajinách je viac mužov ako žien a vo vyspelých krajinách je to naopak. Podobne je to aj s mestskými centrami: vo väčších prevládajú ženy, v menších a dedinách muži. Celkovo sú však tieto čísla viac-menej vyrovnané a nevyvolávajú žiadne obavy.

Podľa údajov je na Slovensku 5 424 687 obyvateľov, z toho 51 % žien a 49 % mužov.
Foto: Pixabay/geralt

Slovensko v porovnaní so svetom a Európou: koľko nás je?

Za výpočet počtu obyvateľov na Slovensku je zodpovedný Štatistický úrad SR. Podľa jeho údajov je na Slovensku 5 424 687 obyvateľov, z toho 51 % žien a 49 % mužov. Tento posledný pomer nás stavia na úroveň rozvinutých krajín. Žiaľ, nebol jediný. Podľa údajov Štatistického úradu SR sa v roku 2023 narodilo 896 detí na 100-tisíc obyvateľov. Zároveň zo štatistík vyplýva, že sa menej ľudí rodí ako zomiera a tento trend rastie.

„Hrubá miera pôrodnosti sa na Slovensku v roku 2023 dostala na bezprecedentne najnižšiu hodnotu a to nielen v novodobej histórii samostatnej SR, ale za posledných 100 rokov“

– vysvetlila Zuzana Podmanická.

To isté sa deje aj v iných európskych krajinách. Ak bude tento trend pokračovať, v roku 2024 opäť prekonáme smutný rekord najmenšieho počtu pôrodov. Podobne ako na zvyšku nášho kontinentu aj slovenská spoločnosť starne. Priemerný vek na Slovensku je 42,6 rokov, 41,20 rokov u mužov a 44,10 rokov u žien.

Ľudí v dôchodkovom veku však stále pribúda. Táto meniaca sa demografická štruktúra znamená, že ľudí v produktívnom veku bude čoraz menej. Rastúca populácia Ázie a Afriky a zhoršujúce sa tamojšie životné podmienky v kombinácii s demografickým poklesom v Európe naznačujú migráciu obyvateľstva, ktorá bude značným faktorom v budúcnosti.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Už žiadne platenie v hotovosti. Čoskoro začnú platiť nízke limity

Plynové kotly sa stanú minulosťou. Nový zákaz sa blíži, rozhodnutie padlo

The post Koľko ľudí je na svete v roku 2024? Každou sekundou viac appeared first on Vášeň v tebe.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie