
Portál EURACTIV získal predbežný zoznam krajín pôvodu, do ktorých by štáty mohli po novom vracať neúspešných žiadateľov o azyl. Za bezpečné považuje aj Egypt, Indiu, Maroko a Tunisku.
Bangladéš, Kolumbia, Egypt, India, Kosovo, Maroko a Tunisko. Členské štáty EÚ budú možno onedlho môcť do týchto krajín deportovať neúspešných žiadateľov o azyl, keďže ich označí za bezpečné tretie krajiny pôvodu. Eurokomisia má zoznam oficiálne ukázať do júna, portál EURACTIV sa však k nemu dostal už teraz.
Zoznam má uľahčiť deportácie
Európska komisia v marci predstavila návrh nového systému návratov neúspešných žiadateľov o azyl v EÚ. Dnes sa jej totiž darí deportovať len zhruba každého piateho takéhoto migranta.
V rámci medzinárodného práva totiž EÚ nemôže ľudí vracať do krajín, v ktorých im hrozí nebezpečenstvo. Európska únia teda navrhne zoznam krajín, ktoré budú všeobecne označené za bezpečné pre návrat neúspešného žiadateľa o azyl.
Zjednodušene povedané, ak úrady v EÚ rozhodnú o tom, že človek z Tuniska nemá právo na azyl, po novom bude môcť byť do Tuniska jednoduchšie deportovaný. Nebude to však platiť napríklad pre občana Sýrie, ktorá nie je na navrhovanom zozname.
Zoznam doplňuje marcový balík opatrení, o ktorom teraz diskutujú členské štáty a europarlament. Obsahuje zjednotenie procesov, stimuly pre dobrovoľný návrat ale aj možnosť vzniku takzvaných návratových centier mimo EÚ.
Tretie krajiny, z ktorých migranti nepochádzajú
Tento zoznam siedmych krajín hovorí o krajinách, z ktorých žiadatelia pochádzajú. Európska komisia však pracuje aj na všeobecnom zozname tretích bezpečných krajín.
Tie by členské štáty chceli využívať na takzvanú externalizáciu riadenia migrácie. Umožnila by uzatvárať dohody s krajinami, ktoré by za finančnú odmenu prevzali nejakú časť žiadateľov o azyl v EÚ.
Takéto krajiny by však mali byť samo o sebe bezpečné a mali by žiadateľovi poskytovať podobnú úroveň medzinárodnej ochrany, na akú mal nárok v EÚ. Pre pochybnosti o splnení tejto podmienky je nateraz nefunkčná dohoda Talianska s Albánskom.
Eurokomisia by tento zoznam mala ukázať do júna. Okrem určenia konkrétnych krajín je tiež na stole uvoľnenie podmienky prepojenia migranta na tretiu krajinu, ktorá by ho v rámci dohody prevzala.
Dnes je totiž platná podmienka, že by mal mať na danom mieste rodinu, alebo v nej mal v minulosti prebývať. V hre je však odstránenie tejto podmienky, alebo uznávanie aj prejazdu cez krajinu ako dostatočné prepojenie na migranta. Ľudskoprávne organizácie však kritizujú, že takýto prístup vážne ohrozuje potenciál na integráciu.
