Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

KOMENTÁŘ: Ženíšek má více lajků než Langšádlová. Pomůže to TOP 09? Spíš ne než ano

Ministr pro vědu a výzkum – co tento člen vlády vlastně dělá a jaké má pravomoci? Těžko říct... Jako ministr bez portfeje sídlí při Úřadu vlády, logicky bez aparátu opravdového ministerstva. Langšádlové i Ženíškovi byly prostě při jmenování do funkce oficiálně svěřeny věda a výzkum. MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Největší souboje o Senát? Hraba proti hokejové […]
Menej ako 1 min. min.

Ministr pro vědu a výzkum – co tento člen vlády vlastně dělá a jaké má pravomoci? Těžko říct… Jako ministr bez portfeje sídlí při Úřadu vlády, logicky bez aparátu opravdového ministerstva. Langšádlové i Ženíškovi byly prostě při jmenování do funkce oficiálně svěřeny věda a výzkum.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Největší souboje o Senát? Hraba proti hokejové legendě, zajímavé soupeře má Fischer i Drahoš

Jenže co naleznete o pravomocích šéfa resortu pro vědu, když se podíváte do kompetenčního zákona, který mimochodem vymezuje zmocnění jednotlivých ministrů? Vůbec nic. Kompetenční zákon mimo jiné jasně říká, že ústředním orgánem státní správy pro vědní politiku, výzkum a vývoj je ministerstvo školství.

Z tohoto pohledu je tak trochu zřejmé, že Marek Ženíšek (a v minulosti Helena Langšádlová) se jen těžko může prosadit v čele umělého a zbytečného ministerstva, které parazituje na pravomocích ministra školství.

Je fér dodat, že už v některých předchozích kabinetech seděl místopředseda vlády pro vědu a výzkum. V případě Petra Mareše či Pavla Bělobrádka šlo dost možná o cestu, jak zajistit, aby byl předseda vládní strany zároveň členem kabinetu.

U dnešního ministerstva pro vědu jde zřejmě o snahu vedení koalice dát všem pěti vládním stranám dostatek ministerstev – a to bez ohledu na to, jak moc zbytečné některé resorty budou. Absolutním vrcholem je funkce ministra pro evropské záležitosti, kterou pětikoalice nezrušila ani po konci českého předsednictví Rady EU v roce 2022. Od čeho je asi ministr zahraničí?

Komická epizoda s Tulejou

Poté, co koncem roku 2021 vznikla vláda premiéra Petra Fialy (ODS), dostala Černého Petra v podobě ministerstva pro vědu Helena Langšádlová. A je vlastně jedno, z jakého důvodu se vedení TOP 09 letos na jaře rozhodlo, že ji odstaví. Samotná politička svůj konec vysvětlovala tak, že svou práci neuměla veřejně prodat a neměla lajky.

VIDEO: Podpora Ukrajiny? Nejdříve pomozte Čechům, říká Maříková. Uprchlíci se vyplatili, odmítl Havel

Ať už šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a spol. sledovali výměnou na resortu vědy cokoliv, zmíněnou rošádou si pořádně zavařili. Jako náhradu si strana nejdříve vyhlédla prorektora a někdejšího rektora Slezské univerzity v Opavě Pavla Tuleju. Ještě před jeho nástupem do funkce se však ve veřejném prostoru objevila informace, že Tuleja v minulosti publikoval v takzvaných predátorských časopisech.

Zatímco Pekarová celou kauzu zpočátku bagatelizovala, samotnému Tulejovi stačilo několik hodin na to, aby své pochybení uznal a nominace na ministra se vzdal. Nahradil jej právě Marek Ženíšek, který již na resortu pro vědu slouží déle než sto dnů.

Nyní zkusme zodpovědět několik otázek. Má Ženíšek více lajků než Langšádlová? Ano. Snaží se být aktivnější na sociálních sítích? Zdá se, že ano. Projevuje se pro TOP 09 rošáda na ministerstvu pozitivním způsobem v předvolebních průzkumech? Rozhodně ne. Pomůže straně v příštích sněmovních volbách? Nezbývá než pochybovat.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie