Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Krajne pravicová strana Alternatíva pre Nemecko skončila v eurovoľbách na druhom mieste, neuškodili jej ani nedávne škandály

Strana podľa pondelkových oficiálnych výsledkov získala podporu 15,9 percenta hlasov.
Menej ako 1 min. min.

10.6.2024 (SITA.sk) – Krajne pravicovej strane Alternatíva pre Nemecko (AfD) zjavne neuškodili ani jej nedávne škandály a aj napriek nim sa jej vo voľbách do Európskeho parlamentu podarilo obsadiť druhú priečku. Strana podľa pondelkových oficiálnych výsledkov získala podporu 15,9 percenta hlasov.

Najväčšiu podporu získal opozičný konzervatívny blok Únia, a to 30 percent hlasov. Sociálni demokrati kancelára Olafa Scholza mali len 13,9 percenta, čo je ich najhorší výsledok v celonárodných voľbách od druhej svetovej vojny. Ďalšie dve koaličné strany Zelení a Slobodná demokratická strana majú 11,9 percenta a 5,2 percenta hlasov. Nová strana BSW mala 6,2 percenta hlasov.

Všetky strany boli slabšie ako počas spolkových volieb v roku 2021 a Zelení utrpeli bolestivé straty v porovnaní s európskymi voľbami v roku 2019.

Nemecko bude mať v novom 720-člennom Európskom parlamente najvyšší počet poslancov, a to 96. Z týchto mandátov bude 29 patriť Únii, 15 AfD, 14 sociálnym demokratom, 12 Zeleným, päť slobodným demokratom a šesť BSW. Zvyšok si rozdelia menšie strany.

Viac o téme: Voľby do Európskeho parlamentu 2024

>>> Online (minúta po minúte): Eurovoľby 2024 na Slovensku

Viac k témam: Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2024
Zdroj: SITA.sk – Krajne pravicová strana Alternatíva pre Nemecko skončila v eurovoľbách na druhom mieste, neuškodili jej ani nedávne škandály © SITA Všetky práva vyhradené.

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie