Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Aktuálne spravodajstvo

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Aktuálne spravodajstvo

Menu

Kreml torpéduje mírovou konferenci o Ukrajině: Bez účasti Ruska je prý zbytečná

„Bez Ruska je diskuse o bezpečnostních otázkách, které se nás týkají, absolutně zbytečná,“ řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. „S největší pravděpodobností to bude jen prázdná scholastika bez vyhlídky na dosažení alespoň nějakého hmatatelného výsledku,“ dodal. „Důstojnost by podle něj mohla švýcarské konferenci dodat účast Číny, která ale zatím nepotvrdila, zda vyšle své zástupce. MOHLO BY […]
Menej ako 1 min. min.

„Bez Ruska je diskuse o bezpečnostních otázkách, které se nás týkají, absolutně zbytečná,“ řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. „S největší pravděpodobností to bude jen prázdná scholastika bez vyhlídky na dosažení alespoň nějakého hmatatelného výsledku,“ dodal. „Důstojnost by podle něj mohla švýcarské konferenci dodat účast Číny, která ale zatím nepotvrdila, zda vyšle své zástupce.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Just: Jmenování Bělousova ministrem je pro nás špatné. Patří k nejtvrdší linii, dodal Svoboda

Švýcarsko ve středu oznámilo, že mírové konference o Ukrajině by se v polovině června měly zúčastnit desítky zemí. Zhruba polovina zemí, které účast na konferenci u švýcarského Lucernu potvrdily, leží mimo Evropu. Jde o státy z Asie, Latinské Ameriky či Afriky, řekla švýcarská prezidentka Viola Amherdová. Podle ní se ale seznam účastníků může na poslední chvíli změnit.

Švýcarsko pozvalo na 160 delegací. Rusko, které již více než dva roky na Ukrajinu útočí, podle dřívějších informací pozvánku nedostalo. Konference by se měl zúčastnit i český prezident Petr Pavel. Čínská přítomnost ve Švýcarsku je považována za důležitou, protože Peking patří k nejbližším spojencům Ruska. Západní politici už dříve Čínu vyzvali, aby využila svého vlivu na Moskvu a pomohla zastavit válku na Ukrajině.

Ruský prezident Vladimir Putin je právě na návštěvě Číny, kde jedná se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem.

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že ruské systémy protivzdušné obrany minulou noc sestřelily rakety i 11 dronů nad několika regiony. Uvedlo také, že zničily pět střel dlouhého doletu ATACMS, které podle něj ukrajinská armáda vyslala na Krym. Ve středu Moskva uvedla, že ruská armáda zneškodnila deset střel ATACMS, které mířily na Krym.

Americký Institut pro studium války (ISW) dnes ve své pravidelné zprávě hodnotící vývoj bojů v uplynulém dni podle ruské verze serveru BBC napsal, že tempo ruských útočných operací v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny dál zpomalilo.

MOŽNÁ JSTE PŘEHLÉDLI: Kreml u nás nemá výsledky, zní z Černé Hory. Balkánská země chce do EU, pomáhají i Češi

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie