Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Aktuálne spravodajstvo

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Aktuálne spravodajstvo

Menu

Lék proti obezitě překvapil vedlejšími účinky. Pomoci může i hubeným lidem, tvrdí studie

Příznivé účinky léku na srdce se podle vědců objevily i u pacientů, kteří měli jen mírnou obezitu, případně nepatrně zhubli. Riziko srdečních chorob u nich kleslo zhruba o pětinu. Vedle toho se výzkumníci zaměřili především na otázky, jak rychle a účinně pomáhá lék lidem zhubnout, jak dlouho si tento úbytek váhy udrží a jak bezpečné […]
2 min.

Příznivé účinky léku na srdce se podle vědců objevily i u pacientů, kteří měli jen mírnou obezitu, případně nepatrně zhubli. Riziko srdečních chorob u nich kleslo zhruba o pětinu. Vedle toho se výzkumníci zaměřili především na otázky, jak rychle a účinně pomáhá lék lidem zhubnout, jak dlouho si tento úbytek váhy udrží a jak bezpečné je jeho užívání. Své výsledky výzkumníci prezentovali v pondělí na Evropském kongresu o obezitě v Benátkách. Píše o tom zpravodajský web americké CNN.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Léky na předpis by lidé mohli dostávat poštou. Zbytečné, řekl Špičák a nastínil možná úskalí

Hubnutí a vedlejší účinky

Konkrétní data prezentovaná také v JACC Journals ukázala, že účastníci výzkumu obvykle hubli po dobu přibližně 65 týdnů – rok a tři měsíce. Proces snižování váhy se u nich poté zastavil. Píše o tom zpravodajský web Sky News s tím, že průměrný úbytek hmotnosti se pohyboval okolo deseti procent a udržel se až 208 týdnů, tedy čtyři roky. Studie ovšem nepotvrdila, že by během prvních čtyř let užívání léku u lidí vznikaly závažnější zdravotní rizika. K již známým vedlejším účinkům tablet ale patří nevolnost, průjem, zvracení nebo zácpa.

Klíčovou otázkou zůstává, zda dvacetiprocentní snížení rizika srdečních chorob nezpůsobila nějaká další látka obsažená v léku. Nová analýza naznačuje, že ve hře je i něco jiného. „Obě studie prokazují, že léky tohoto typu mají významné účinky na snížení kardiovaskulárních onemocnění. Projevují se i bez ohledu na výši úbytku hmotnosti,“ uvedl doktor Harlan Krumholz, kardiolog a vědec z univerzity v Yale.

Zjištění vychází ze studie prezentované i na webu The New England Journal of Medicine, kterou financovala společnost Novo Nordisk. Ta již minulý rok objasnila, že lék až o 20 procent snižuje riziko srdečního infarktu, mozkové mrtvice nebo úmrtí souvisejícího se selháním srdce u lidí, u nichž se kvůli obezitě riziko vzniku srdečních onemocnění objevuje.

Společnost Novo Nordisk tento měsíc rovněž informovala, že v USA začíná její tablety na hubnutí každý týden užívat dalších 25 tisíc lidí. Z průzkumu KFF zveřejněného v pátek přitom vyplývá, že některý z léků využívajících stejnou účinnou látku jako Wegovy bere šest procent respondentů. Přípravky navozující pocit sytosti a snižující počet kalorií tak podle CNN užívá více než 15 milionů Američanů.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: V Česku dochází lék na astma, další jsou dlouhodobě nedostupné. Lidé si dělají zásoby

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie