Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Lídri na Blízkom východe majú tlačiť na Hamas, aby súhlasil s prímerím, tvrdí Blinken

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v pondelok vyzval štáty na Blízkom východe, aby zatlačili na hnutie Hamas, aby súhlasilo s návrhom na prímerie v Pásme Gazy, ako ho predstavil americký prezident Joe Biden. Informujeme o tom podľa správ agentúr AFP, AP a Reuters. Hamas je podľa Blinkena jedinou stranou, ktorá ešte nesúhlasila s návrhom […]
Menej ako 1 min. min.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v pondelok vyzval štáty na Blízkom východe, aby zatlačili na hnutie Hamas, aby súhlasilo s návrhom na prímerie v Pásme Gazy, ako ho predstavil americký prezident Joe Biden. Informujeme o tom podľa správ agentúr AFP, AP a Reuters.

Hamas je podľa Blinkena jedinou stranou, ktorá ešte nesúhlasila s návrhom na prímerie, ktorý podľa Washingtonu už Izrael akceptoval.

“Môj odkaz vládam v celom regióne: Ak chcete prímerie, zatlačte na Hamas, aby povedal ‘áno‘,” povedal Blinken novinárom po stretnutí s egyptským prezidentom Abdalom Fattáhom Sísím v Káhire, kde v pondelok začal svoju ôsmu cestu po Blízkom východe od začiatku vojny v Pásme Gazy.

“Som pevne presvedčený, že drvivá väčšina ľudí, či už v Izraeli, na Západnom brehu Jordánu alebo v Gaze, chce skutočne veriť v budúcnosť, v ktorej by Izraelčania a Palestínčania žili v mieri a bezpečí,” uviedol najvyšší americký diplomat.

Podľa Blinkena je predložený plán “najlepším spôsobom”, ako dosiahnuť prímerie, prepustiť zostávajúcich rukojemníkov a zlepšiť bezpečnosť v regióne. Kancelária egyptského prezidenta uviedla, že Sísí s Blinkenom v pondelok diskutovali o “spoločnom úsilí o dosiahnutie dohody o prímerí a výmene rukojemníkov”.

Blinkena na svojej ceste čaká ešte návšteva Izraela, Jordánska a Kataru. V Jordánsku sa zúčastní na mimoriadnej medzinárodnej konferencii o zlepšení toku pomoci do Pásma Gazy.

Biden pred takmer dvoma týždňami oznámil, že Izrael predložil Hamasu návrh na úplné prímerie v Pásme Gazy. Návrh má tri fázy a zahŕňa celkové prímerie, stiahnutie izraelských síl zo všetkých obývaných oblastí Pásma Gazy, prepustenie rukojemníkov a návrat pozostatkov mŕtvych rukojemníkov.

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie