Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Memorandum a pocta Jozefovi Cígerovi-Hronskému

Matica slovenská a Mladá Matica privítali aj mladých Tornaľčanov Matica slovenská si na podujatiach v Martine pripomenula 163. výročie Memoranda národa slovenského a odhalila reliéf Jozefovi Cígerovi-Hronskému. Program pripravila Matica slovenská, Mladá Matica a tajomník MS pre problematiku národnostných menšín a zahraničné krajanské organizácie Viliam Komora, ktorý podujatia aj moderoval. Slávnostné odhalenie reliéfu Jozefa Cígera-Hronského, ktorý bol osadený na priečelí […]
Menej ako 1 min. min.

Matica slovenská a Mladá Matica privítali aj mladých Tornaľčanov

Matica slovenská si na podujatiach v Martine pripomenula 163. výročie Memoranda národa slovenského a odhalila reliéf Jozefovi Cígerovi-Hronskému. Program pripravila Matica slovenská, Mladá Matica a tajomník MS pre problematiku národnostných menšín a zahraničné krajanské organizácie Viliam Komora, ktorý podujatia aj moderoval.

Slávnostné odhalenie reliéfu Jozefa Cígera-Hronského, ktorý bol osadený na priečelí jeho martinského domu, kde žil, sám si ho naprojektoval a postavil počas pôsobenia a práce v Matici slovenskej v Turčianskom Svätom Martine. Moderátor zdôraznil, že Jozef Cíger-Hronský bol významný matičný činovník, dlhoročný tajomník, jeden z najvýznamnejších správcov Matice slovenskej. Pôsobil aj ako pedagóg, publicista, spisovateľ, autor literatúry pre deti a mládež, redaktor, vydavateľ, organizátor národného a kultúrneho života, tvorca tlačiarne Neografia a matičnej Slovenskej národnej knižnice, a zakladateľ Zahraničnej Matice slovenskej.

Slávnostný príhovor predniesol predseda MS Marián Gešper, priblížil a ozrejmil osobnosť a činnosť Jozefa Cígera-Hronského, jeho funkcie a vytvorené dielo. Primátor mesta Martin Ján Danko ocenil podujatie, celkovo činnosť a pôsobenie MS, ktorá má sídlo práve v tomto meste.

Slávnostné odhalenie reliéfu vykonali spoločne predseda Matice slovenskej a primátor mesta Martin, taktiež položili veniec tejto významnej osobnosti. Moderátor vyslovil poďakovanie autorovi reliéfu Miroslavovi Ronaiovi, ktorý pochádza z Kremnice, kde aj prevažne tvorí, jednému z najvýznamnejších slovenských medailérov, sochárov, ktorý je taktiež autorom mincí viacerých štátov sveta, a to taktiež česko-slovenských, ako aj slovenských. Ďalej je autorom a tvorcom pamätných tabúľ, reliéfov, plastík, insígnií, vyznamenaní, okrem iných aj tých, ktoré udeľuje prezident SR. Jeho medailérska tvorba bola prezentovaná na výstavách doma i vo svete, realizoval viacero autorských výstav. Keďže sa nemohol na tejto slávnosti zúčastniť, tak zaslal pozdrav na toto podujatie. Miroslav Ronai reliéf Jozefa Cígera-Hronského daroval Matici slovenskej, prítomní mu vyjadrili veľkú vďaku a ocenili ho obrovským potleskom. S myšlienkou na vytvorenie tohto reliéfu prišli matičiari z Kremnice, za čo sa prítomní poďakovali aj im, taktiež bývalému predsedovi miestneho odboru Milanovi Rybárskemu, ako aj súčasnej predsedníčke Ivane Horváthovej.

Hrou na heligónke a spevom krásnych slovenských ľudových piesní sprevádzala slávnostné odhaľovanie reliéfu deväťročná žilinská hudobníčka Alexandra Chovanová, ktorá bola ocenená obrovskými potleskami. Účastníci podujatia na záver navštívili Dom Jozefa Cígera-Hroského, kde si pozreli a vypočuli ďalšie fakty o jeho pôsobení a práci, taktiež videli jeho knihy, obrazy, dokumenty, ako aj fotografie zo života.

Program pokračoval na Memorandovom námestí, kde účastníkov pri slávnostnej spomienke na významný počin našich predkov, keď sa Slováci stretli pod martinskými lipami pred evanjelickým kostolom a prijali významný dokument slovenského národa, privítal moderátor.

Slávnostný príhovor predniesol predseda Matice slovenskej Marián Gešper, ktorý predstavil významný dokument Memorandum národa slovenského a to nielen z hľadiska historického, ale aj k budovaniu a odkazu súčasnej štátnosti Slovenskej republiky. Primátor mesta Martin Ján Danko v slávnostnom príhovore spomenul taktiež spoločný zámer mesta, MS a martinskej evanjelickej cirkvi na opravu a skrášlenie tohto námestia, ako významného martinského, ale aj celoslovenského miesta. Následne obidvaja predstavitelia spoločne s Daliborom Steindlom,  zakladajúcim členom MS a predsedom predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu Turiec položili venček pamätnej bronzovej reliéfnej plastike.

Moderátor vyjadril potešenie z prítomnosti žiakov z Tornale zo Základnej školy Pavla Jozefa Šafárika, po ktorom nieslo toto mesto pomenovanie vyše štyridsať rokov. Títo žiaci nasledujú odkaz tohto velikána Slovenska, historika, národopisca, slavistu, básnika a univerzitného profesora, ako jeho pomyselní nasledovníci. Samotní mládežníci si vybrali návštevu Matice slovenskej a obidve matičné podujatia, keďže sú členmi Mladej Matice. Spomenul, že tak ako cez Martin tečie rieka Turiec, ktorá preteká cez Turčiansku kotlinu, tak aj pri ich meste tečie tamojšia rieka Turiec. O to väčšmi a srdečnejšie boli privítaní potleskom.

Taktiež aj tu hrala na heligónke a spievala krásne slovenské ľudové pesničky Saška Chovanová, čo prítomní ocenili potleskami. Na záver si všetci účastníci urobili na pamiatku spoločné fotografie.

Matica slovenská a Mladá Matica si takto pripomínajú významné udalosti Slovenska a Slovákov. Usporiadatelia sa už teraz tešia na stretnutia pri ďalších matičných podujatiach v sídelnom meste, ako aj po celom Slovensku.

Viliam Komora, Foto: Jozef Paulenka

 

 

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie