Aromaterapia (teda používanie esenciálnych olejov na terapeutické účely) nie je žiadnou novinkou, no získava si čoraz väčšiu popularitu aj medzi mladšími generáciami. S narastajúcim životným tempom súvisia totiž aj stále častejšie psychické problémy, ako sú úzkosť či depresie.
Difuzér – ako vybrať ten najlepší pre vás alebo pre vašu firmu?
Účinky aromaterapie sú vedecky podložené a spočívajú v spojení medzi našim čuchom a emocionálnym centrom mozgu.
V súvislosti s narastajúcou popularitou aromaterapie sa pre mnohých ľudí stal neoddeliteľnou súčasťou života difuzér. Je to nielen skvelý prostriedok, ako si dopriať liečivé účinky aromaterapie, ale často tiež estetický doplnok na vytvorene príjemnej atmosféry.
Navyše, vďaka výberu správnych vôní možno docieliť zlepšenie pozornosti, podporu motivácie a zmierniť pocity únavy a napätia.
Ponuka difuzérov je však veľmi široká. Ako sa v tom zorientovať a vybrať ten najlepší difuzér pre vás?
Typy difuzérov
Existuje viacero typov difuzérov, z ktorých si možno vyberať. Tu sú hlavné typy:
– Ultrazvukové difuzéry – patria medzi najčastejšie používané typy difuzérov a používajú ultrazvukové vlny na vytváranie jemnej hmloviny. Sú ideálne na používanie esenciálnych olejov, pretože zachovávajú ich terapeutické účinky a vôňu „riedia“ s kvapôčkami vody, vďaka čomu vytvárajú jemnejšiu vôňu.
Ich výhodou je, že sú tiché a často majú zabudované LED osvetlenie. Ultrazvukové difuzéry predstavujú aj štýlové doplnky do domácnosti, čo len prispieva k ich popularite.
– Tepelné difuzéry
Ohrievajú esenciálny olej, čím uvoľňujú jeho vôňu do priestoru. Sú zväčša cenovo dostupnejšie, no nevýhodou je, že oleje môžu stratiť niektoré liečivé vlastnosti. Tepelné difuzéry sa hodia pre menšie priestory.
– Nebulizačné difuzéry
Tento typ difuzéra nevyužíva vodu ani teplo, olej je rozptyľovaný priamo do vzduchu. Výsledkom je intenzívna vôňa, no sú hlučnejšie a spravidla spotrebujú viac oleja.
– Difuzéry s tyčinkami (Reed difuzéry)
Tyčinky namočené v aromatickej kvapaline uvoľňujú vôňu a hodia sa skôr do menších priestorov. Ich výhodou je jednoduché použitie bez potreby elektriny. Výsledok však nemusí byť uspokojivý.
Ako vyberať?
Pri výbere difuzéra je dobré odpovedať si na niekoľko otázok. Tou hlavnou asi bude, na aký konkrétny účel chcete difuzér používať?
Niektoré difuzéry majú totiž okrem prevoňania priestoru aj ďalšie účinky a funkcie. Zvážte napríklad funkciu čistenia vzduchu, ktorou niektoré difuzéry disponujú. Dobrou funkciou je aj možnosť nastavenia intenzity vône, pretože nie každý znesie príliš intenzívne arómy a diaľkové ovládanie, ktoré prispeje k pohodlnému používaniu.
Časovač je ďalším šikovným doplnkom, ktorý sa hodí aj v prípade, že budete difuzér používať pred spaním.
Všímajte si aj dĺžku prevádzky difuzéra. Udáva, ako dlho bude difuzér v prevádzke na jedno naplnenie nádobky. Základné modely majú pevnú dobu prevádzky, ktorá sa pohybuje okolo 5 hodín. Modely s veľkou nádržkou dokážu byť v neustálej prevádzke dva až tri dni.
Difuzér by mal nielen plniť svoju funkciu, ale aj esteticky dopĺňať váš interiér alebo prostredie na pracovisku. Na trhu nájdete minimalistické modely z dreva, moderné sklenené alebo farebné difuzéry. Zvážte aj veľkosť – menší difuzér je ideálny na nočný stolík, zatiaľ čo väčší model lepšie pokryje väčšie priestory a prevonia aj rozľahlejšie kancelárie, predajne alebo štúdiá.
TOP vône, ktoré sa nebáť vyberať ako prvé
Dôležitý je nielen difuzér, ale aj výber esenciálnych olejov
Pri používaní difuzéra je dôležitou súčasťou úspechu nielen výber samotného prístroja, ale aj kvalitných éterických olejov. V tomto prípade platí, že je lepšie zvoliť si overené značky čisto prírodných olejov. Výber vône je taktiež dôležitý, pretože každá vôňa má iné účinky.
Ak sa neviete zorientovať v širokej škále esenciálnych olejov, tu je niekoľko tipov na obľúbené oleje aj s účinkami, pre ktoré sa používajú:
Levanduľový a bergamotový esenciálny olej
– zmiernenie úzkostí, lepší spánok a relaxácia. Účinky levanduľového esenciálneho oleja sú vedecky podložené. Vdychovanie vône levandule poskytuje upokojujúci účinok podobný účinku liekov proti úzkosti, ale bez súvisiacich vedľajších účinkov. Podobne ako levanduľa pôsobí aj bergamot, ktorý znižuje hladiny stresového hormónu kortizolu.
Valeriána a cédrové drevo spolu s levanduľou
– tieto vône majú sedatívne vlastnosti, ktoré môžu pomôcť zlepšiť spánok. Kvalitný spánok je základom duševného zdravia a jeho nedostatok vedie k nedostatku energie, problémom so sústredenosťou a zvyšuje riziko úzkostí.
Mätový esenciálny olej
– známa vôňa mäty má povzbudzujúci účinok, ktorý pomáha zvyšovať kognitívny výkon a znižovať únavu. Preto je obľúbený medzi študentmi a profesionálmi, ktorí sa potrebujú zvýšiť sústredenie a energiu. Aroma difuzér s vôňou mäty by preto nemal chýbať ani vo vašej firme.
Šalvia, citrón, jasmín
– tieto vône sú ideálne na podporu sústredenia, myslenia a produktivity, takže sú tiež vhodné na pracoviská. Jasmín sa odporúča aj na úspešné zvládnutie pohovorov a pracovných porád.
Klinček, oregano, zázvor, eukalyptus
V tomto období sú tiež vhodné esenciálne oleje na podporu zdravia a imunity, ako sú napríklad klinček, eukalyptus, zázvor či oregano.
Hoci aromaterapia nie je náhradou za profesionálne lekárske ošetrenie, môže slúžiť ako cenná doplnková terapia na podporu nielen duševného zdravia. Rastúci počet výskumov potvrdzuje fyziologické a psychologické výhody esenciálnych olejov, čo z nich robí dôveryhodnú alternatívu pre všetkých, ktorí túžia podporiť svoje zdravie a duševnú pohodu. Na vašom pracovisku by preto určite difuzér nemal chýbať.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.