Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Aktuálne spravodajstvo

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Aktuálne spravodajstvo

Menu

Ministri z pobaltských krajín a Islandu idú do Tbilisi kvôli zákonu o zahraničnom vplyve

Ministri z pobaltských krajín a Islandu sa v stredu v Tbilisi stretnú s predstaviteľmi gruzínskej vlády a chcú vyzvať na zrušenie plánov zaviesť zákon o “zahraničnom vplyve”. Ako vyhlásil litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis, zákon nie je v súlade so snahami Gruzínska vstúpiť do EÚ, píše agentúra AFP. V Gruzínsku sa už niekoľko týždňov […]
Menej ako 1 min. min.

Ministri z pobaltských krajín a Islandu sa v stredu v Tbilisi stretnú s predstaviteľmi gruzínskej vlády a chcú vyzvať na zrušenie plánov zaviesť zákon o “zahraničnom vplyve”. Ako vyhlásil litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis, zákon nie je v súlade so snahami Gruzínska vstúpiť do EÚ, píše agentúra AFP.

V Gruzínsku sa už niekoľko týždňov konajú protesty proti návrhu zákona o “zahraničnom vplyve”, ktorý odsúdila EÚ aj Spojené štáty.

Gruzínsky parlament ho v utorok schválil v poslednom treťom čítaní. Zákon teraz poputuje k prezidentke Salome Zurabišviliovej, ktorá už avizovala, že ho bude vetovať. Vládnuca strana Gruzínsky sen má však v parlamente dostatok hlasov na prelomenie jej veta.

Gruzínsky parlament schválil zákon o zahraničnom vplyve, poslanci sa pobili

“Dnes cestujeme do Gruzínska s ministrami zahraničia z Islandu, Estónska a Lotyšska, aby sme gruzínskym politikom tlmočili svoje obavy a stretli sa so zástupcami občianskej spoločnosti,” skonštatoval Landsbergis a dodal, že cieľom návštevy ministrov je požiadať gruzínsku vládu, aby zákon stiahla a opätovne potvrdila svoj záväzok voči európskej integrácii.

Ministri plánujú aj stretnutie s prezidentkou Zurabišviliovou a pravdepodobne sa pridajú aj k tisícom ľudí, ktorí proti zákonu protestujú na uliciach, dodal Landsbergis.

Lotyšsko, Litva a Estónsko kedysi patrili k Sovietskemu zväzu a dnes sú členskými krajinami NATO a EÚ. Podporujú snahy Gruzínska vstúpiť do oboch spoločenstiev, ale vyjadrujú obavy o prozápadné smerovanie tejto kaukazskej krajiny. Opozícia obviňuje vládnu stranu Gruzínsky sen z oslabovania demokracie v krajine.

Na základe navrhovaného zákona o tzv. vonkajšom vplyve by sa musela každá nezávislá mimovládna alebo mediálna organizácia zaregistrovať ako “organizácia sledujúca záujmy cudzej mocnosti”, ak na svoje financovanie získa viac než 20 percent prostriedkov zo zahraničia.

V reakcii na plány vládnej strany Gruzínsky sen presadiť kontroverzný návrh zákona sa začali už začiatkom apríla masové protivládne protesty. Tie viedli k zadržaniu niekoľkých demonštrantov.

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie