Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Mravčenie v rukách: Príznaky a možná liečba tohto problému

Mravčenie v rukách nie je vhodné podceniť, pri opakovaných prejavoch je čas obrátiť sa na svojho lekára. Aké sú príčiny brnenia rúk, prečo máme mravčenie a aká je možnosť liečby? Naše päste obsahujú mnoho nervov a ciev, šliach a svalov, ktoré majú za úlohu nám vždy poskytnúť včas dôležité informácie. Čo keď sa však objaví […]
Menej ako 1 min. min.

Mravčenie v rukách nie je vhodné podceniť, pri opakovaných prejavoch je čas obrátiť sa na svojho lekára. Aké sú príčiny brnenia rúk, prečo máme mravčenie a aká je možnosť liečby?

Naše päste obsahujú mnoho nervov a ciev, šliach a svalov, ktoré majú za úlohu nám vždy poskytnúť včas dôležité informácie. Čo keď sa však objaví brnenie rúk ráno, cez deň alebo v noci? V článku sa dozviete, ako je možné odstrániť brnenie.

Periférna neuropatia (mravčenie v rukách)

Mravčenie v rukách a nohách je často spojené s ďalšími príznakmi, ako je bolesť zápästia, pálenie alebo znecitlivenie v rukách a nohách. Tieto typy pocitov obvykle odrážajú poškodenie nervov – neuropatia. Pretože sa jedná o periférnej oblasti tela, termín periférnej neuropatie sa používa na označenie tohto typu symptómu. Má množstvo príčin a líšia sa v závažnosti postihnutých ľudí.

Nedostatok vitamínov, cukrovka a zlyhanie obličiek patrí medzi lekárske príčiny brnenia v rukách a nohách kvôli poškodeniu nervov. Užívanie niektorých liekov môže tiež spôsobiť brnenie v ľavej alebo pravej ruke. Medzi ďalšie možné príčiny periférnej neuropatie patria autoimunitné ochorenia, toxíny, alkoholizmus a infekcie.

Možné príčiny brnenia rúk:

infekcia vírusom Epstein-Barrovej,
nedostatok folátu,
dedičná amyloidóza,
zlyhanie pečene,
lieky,
nedostatok niacínu,
otrava organofosfáty,
otravy,
zlyhanie obličiek,
Tangerova choroba,
toxíny,
trauma,
nedostatok vitamínov.

Zdroj foto: Jacob Lund / Shutterstock.com

Čo je to pocit mravčenia rúk?

Všetci sme pravdepodobne cítili dočasný pocit mravčenia v rukách a nohách. Môže sa to stať, ak zaspíme na paži alebo sedíme s príliš skríženými nohami. Tento pocit sa odborne označuje ako parestézia.

Mravčenie v prstoch či chodidle možno tiež popísať ako pichanie, pálenie či pocit „špendlíkov a ihiel“. Okrem brnenia končatín to môže byť necitlivosť, bolesť, slabosť v rukách, nohách alebo okolo nich.

7 bežných príčin mravčenia v rukách a nohách

Brnenie v rukách a nohách môže byť spôsobené množstvom faktorov alebo podmienok. Všeobecne povedané, tlak, trauma a poškodenie nervov môže spôsobiť brnenie rúk v noci aj počas dňa.

Diabetická neuropatia

Neuropatia sa objavuje v dôsledku poškodenia nervov. Aj keď existuje mnoho typov, periférna neuropatia môže ovplyvniť ruky a nohy. Diabetická neuropatia nastáva, keď je poškodenie nervu spôsobené cukrovkou. Môže ovplyvniť nohy a chodidlá a niekedy aj paže a ruky. Pri diabetickej neuropatii dochádza k poškodeniu nervov v dôsledku vysokej hladiny cukru v krvi v krvnom riečisku. Okrem poškodenia nervov môže tiež poškodiť krvné cievy, ktoré zásobujú vaše nervy. Keď nervy nedostávajú dostatok kyslíka, nemusia dobre fungovať . Národný ústav pre cukrovku, zažívacie a obličkové choroby odhaduje, že až polovica ľudí s diabetom má periférnu neuropatiu.

Nedostatok vitamínov

Nedostatky vitamínov môžu byť spôsobené nedostatkom konkrétneho vitamínu vo vašej strave alebo stavom, pri ktorom nie je vitamín absorbovaný správne.

Ktoré vitamíny sú dôležité pre zdravie nervov?

vitamín B-12,
vitamín B-6,
vitamín B-1,
vitamín E.

Nedostatok týchto vitamínov môže spôsobiť pocit bolesť prstov aj celej ruky alebo nohy.

Zdroj foto: BlurryMe / Shutterstock.com

Zaseknutý nerv v ruke

Napríklad veci ako zranenia, opakujúce sa pohyby a zápalové stavy môžu spôsobiť, že sa nervy zaseknú. Zaseknutie nervov sa môže objaviť v mnohých častiach tela a môže ovplyvniť ruky alebo nohy, čo spôsobuje brnenie, necitlivosť prstov na ruke, alebo napríklad aj bolesť ľavej ruky.

Karpálny tunel a brnenie rúk

Karpálny tunel je bežný stav, ku ktorému dochádza, ak je váš stredný nerv stlačený, práce vtedy, keď sa pohybuje cez zápästie. K tomu môže dôjsť v dôsledku zranení, opakovaných pohybov alebo zápalových stavov. Vznik karpálneho tunela sa často objavuje u ľudí, ktorí pracujú za počítačom. Aby zabránili tomuto problému, môže vám k tomu pomôcť ergonomická počítačová myš.

Ľudia s karpálnym tunelom môžu cítiť necitlivosť alebo brnenie v prvých štyroch prstoch ruky.

Zlyhanie obličiek

K zlyhaniu obličiek dochádza, keď vaše obličky už nefungujú správne. Stavy ako vysoký krvný tlak (hypertenzia) alebo diabetes môžu viesť k zlyhaniu obličiek.

Pokiaľ vaše obličky nefungujú správne, môžu sa v tele hromadiť tekutiny a odpadové produkty, čo vedie k poškodeniu nervov. Brnenie v dôsledku zlyhania obličiek sa často vyskytuje práve na rukách a nohách.

Mravčenie v rukách v tehotenstve

Opuch, ktorý sa vyskytuje v celom tele počas tehotenstva môže vyvíjať tlak na niektoré z vašich nervov. Z tohto dôvodu môžete cítiť brnenie vo vašich rukách a nohách. Príznaky zvyčajne zmiznú po tehotenstve.

Použitie liekov

Rôzne lieky môžu spôsobiť poškodenie nervov, čo môže zapríčiniť pocit mravčenia v rukách alebo nohách. V skutočnosti môže ísť o bežný vedľajší účinok liekov používaných na liečbu rakoviny (chemoterapie) a HIV.

Ktoré lieky môžu spôsobiť mravčenie v rukách?

lieky na srdcový alebo krvný tlak, ako je amiodarón alebo hydralazín,
antiinfekčné lieky, ako je metronidazol a dapson,
antikonvulzíva, ako je fenytoín.

Zdroj foto: ream sukanya / Shutterstock.com

Diagnóza mravčenia v rukách

Ak navštívite svojho lekára kvôli nevysvetliteľnému brneniu vo vašich rukách alebo nohách, môže im pomôcť pri stanovení diagnózy mnoho faktorov:

Fyzické vyšetrenie, ktoré môže tiež zahŕňať neurologické vyšetrenie na pozorovanie vašich reflexov a motorické alebo zmyslové funkcie.
Vezmite si svoju anamnézu, počas ktorej sa budú pýtať na veci, ako sú vaše príznaky, predchádzajúce stavy, a aký vplyv na vás majú lieky, ktoré pravidelne užívate.
Krvné testy, ktoré vášmu lekárovi umožnia posúdiť faktory, ako sú hladiny určitých chemických látok, hladín vitamínov alebo hormónov v krvi, funkcie orgánov a hladina krvných buniek.
Zobrazovacie testy, ako je röntgen, MRI alebo ultrazvuk.
Testovanie nervovej funkcie pomocou metód, ako sú testy rýchlosti vedenia nervov alebo elektromyografie.
Biopsia.

Liečba mravčenia v rukách

Ošetrenie mravčenia v rukách a nohách bude určené tým, čo spôsobuje váš stav. Po diagnóze bude lekár s vami spolupracovať na vymedzení vhodného liečebného plánu.

Zdroj foto: Renata Sedmakova / Shutterstock.com

Najlepšie možnosti liečby

Čo pomáha pri mravčení? Ak máte časté brnenie rúk v noci, po prebudení alebo kedykoľvek inokedy, kontaktujte radšej svojho lekára. Tu sú tipy na možnú liečbu:

úprava dávky existujúceho lieku alebo prechod na alternatívny liek, pokiaľ je to možné,
doplnok stravy pre nedostatok vitamínov,
udržiavanie diabetu,
liečenie základných stavov, ako je infekcia, reumatoidná artritída alebo lupus,
operácie na opravu nervovej kompresie alebo na odstránenie cysty,
mimoburzové lieky proti bolesti (OTC), ktoré pomáhajú s akoukoľvek bolesťou. Tá sa môže objaviť pri brnení,
lieky na predpis proti bolesti a brneniu, pokiaľ lieky OTC nefungujú,
zmeny životného štýlu, ako je potrebné sa postarať o nohy, jesť zdravú stravu a obmedzovať konzumáciu alkoholu.
využívajte rôzne cviky na brnenie rúk a nôh.

Existuje celý rad faktorov, ktoré môžu spôsobiť brnenie. Včasná diagnóza toho, čo môže spôsobiť váš stav, je dôležitá ako na riešenie vašich príznakov, tak na zabránenie ďalšiemu poškodeniu nervov. Starajte sa o svoje zdravie.

Zdroj: healthline.com, medicalnewstoday.com, webmd.com

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie