Ceny nehnuteľnosti sa v uplynulých rokoch vyšplhali na nové úrovne. Len málokto si dokáže kúpiť dom za vlastné peniaze. Väčšina Slovákov využíva financovanie prostredníctvom hypotekárneho úveru v banke. Avšak, niektorí môžu pri obstarávaní vlastného bývania naraziť na problém. Populárne nízkonákladove domy nie je možné financovať hypotekárnym úverom. Na tému upozornil portál Finreport.
Popularita bývania v mobilných domoch narastá. Slováci si obľúbili bývanie vo vlastnom, ktoré je dostupné už aj za 20 000 eur. Šikovné domčeky majú rozlohu bytu, no ponúkajú výhody bývania v dome.
Ak mladí ľudia zvažujú svoje možnosti v oblasti bývania, často ich osloví práve možnosť kúpy mobilného domu. Cena takéhoto bývania sa pohybuje na úrovni bežného auta a moderné mobilné domy ponúkajú plnohodnotné bývanie, porovnateľné s rodinným domom, ibaže v menších rozmeroch.
Veľkou výhodou je aj to, že ak sa ľudia rozhodnú pre mobilný dom, môžu k nemu prísť aj veľmi rýchlo, a už za pár týždňov vedia bývať v novom vlastnom domčeku.
98%
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Sponzorovaný obsah
Banky neposkytujú hypotéky na mobilné domy
Problém je však v tom, že na mobilný dom banky na Slovensku hypotéky neposkytujú. Dôvod je jednoduchý. Nie je to stavba, ktorá je umiestnená na pevných základoch.
Matej Dobiš, analytik portálu Finančný kompas, vysvetlil:
Ak ide o takzvaný tiny house, alebo kontajnerové domy, banky financovanie odmietnu. Takéto nehnuteľnosti nemajú základy, čo v praxi znamená, že dnes sú na jednej adrese a zajtra môžu byť na úplne inej.
Mobilný dom nie je nehnuteľnosť, v prípade potreby si ho môže majiteľ presunúť na úplne iné miesto. Práve preto nie je možné takéto domy zakladať v katastri nehnuteľností v prospech banky, a teda banka na ne hypotekárne úvery neposkytuje.
Slováci musia využiť iné typy úverov
Riešením môže byť iný typ úveru. Klienti si môžu na bývanie zobrať napríklad takzvané „americké hypotéky“. Sú to bezúčelové úvery, ktoré môžete založiť inou nehnuteľnosťou, avšak úrokové sadzby sú pri tomto type úveru vyššie ako pri klasických hypotékach.
Druhú možnosť predstavuje spotrebný úver. Jeho splácanie bude taktiež náročnejšie ako pri hypotekárnom úvere. Maximálna doba splatnosti je 8 rokov a klient môže získať nanajvýš 50-tisíc eur. Úroková sadzba pri spotrebnom úvere začína na úrovni 5,9 %.
The post Na lacné bývanie Slováci hypotéky nedostanú. V banke nepochodia appeared first on KRYPTOMAGAZIN.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.