Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Nebeský úkaz, který uvidíte jednou za život. Každým dnem má vybuchnout planoucí hvězda

Hvězda T Coronae Borealis se nachází v souhvězdí zvaném Severní koruna (z latinského názvu Coronae Borealis) a je vzdálená zhruba tři tisíce světelných let od planety Země. Běžně není na naší obloze viditelná, ale to by se brzy mohlo změnit. MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Země bude mít nový mini-měsíc: Naše planeta ho zachytí už na konci […]
Menej ako 1 min. min.

Hvězda T Coronae Borealis se nachází v souhvězdí zvaném Severní koruna (z latinského názvu Coronae Borealis) a je vzdálená zhruba tři tisíce světelných let od planety Země. Běžně není na naší obloze viditelná, ale to by se brzy mohlo změnit.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Země bude mít nový mini-měsíc: Naše planeta ho zachytí už na konci září, tvrdí vědci

Odborníci ji přezdívají „planoucí hvězda“, protože k jejímu výbuchu došlo v minulosti už několikrát. Úplně poprvé se tak stalo zhruba před 800 lety. Exploze se opakovala v roce 1866 a naposledy ji astronomové zaznamenali o osmdesát let později.

Nyní předpokládají, že k podobnému úkazu dojde znovu. Stejně jako v roce 1946 vědci opět pozorovali mírné stmívání hvězdy, podle kterého předpokládali, že k explozi má dojít v úseku od června do konce září.

Toto období se blíží ke svému konci, a tak se nabízí otázka, kdy doběhne čas tikající bomby? „Může vybuchnout kdykoliv,“ uvedl pro americký magazín Forbes profesor astrofyziky Edward Sion.

„Doba opakování mezi dvěma předchozími výbuchy novy byla 80 let a v září 2024 uplyne 78 let od jejího posledního výbuchu,“ poznamenal profesor z Villanova University v Pensylvánii.

Dvojhvězdu T Coronae Borealis tvoří bílý trpaslík a jasnější červený obr. Právě kvůli jejich vzájemnému působení dochází v průměru každých 80 let k explozi, zjistili vědci.

„Vodík z červeného obra se hromadí na povrchu bílého trpaslíka, což způsobuje nárůst tlaku a tepla. Nakonec dojde k termonukleárnímu výbuchu,“ píše se na webu NASA, co způsobuje explozi.

Po ní dojde ke zjasnění hvězdy, tedy k jevu zvaném nova. Celý úkaz je v případě T Coronae Borealis pozorovatelný zhruba jeden až dva týdny pouhým okem z planety Země. Planoucí hvězda by pak měla být jasnější než nejznámější a nejvýraznější hvězda naší oblohy Polárka.

K opakovanému vzplanutí těles na noční obloze, jež jsou v blízkosti sluneční soustavy, nedochází příliš často. Podle odborné asistentky Rebekah Hounsellové z NASA jde o jev, který u mladých lidí může vyústit v příliv nových zájemců o astronomii.

„Je neuvěřitelně vzrušující mít možnost sedět v první řadě,“ řekla Hounsellová, která se specializuje na novy v Goddardově kosmickém středisku.

Vědci a milovníci astronomie tak nyní musí doufat, že až k úkazu dojde, tak jim bude přát počasí. K pozorování hvězdy je potřeba mít jasnou oblohu a oči jako ostříž.

VIDEO: Historický moment. První amatérský astronaut vystoupil do volného vesmíru, sledujte záběry

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie