Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Aktuálne spravodajstvo

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Aktuálne spravodajstvo

Menu

Nová Kaledónia sa zmieta v nepokojoch. Neutíchajúce protesty si vyžiadali troch mŕtvych a stovky zranených

Traja ľudia prišli o život a stovky ďalších utrpeli zranenia pri nepokojoch, ktoré sa rozpútali na tichomorskom ostrove Nová Kaledónia. Zatvorené školy i obchody Demonštrácie sú spojené s plánovanou zmenou volebného práva v tomto zámorskom území Francúzska, o ktorej v noci na dnešok hlasovali poslanci dolnej komory francúzskeho parlamentu. Informovala o tom dnes agentúra Reuters. VIDEO: Protesty […]
Menej ako 1 min. min.

Traja ľudia prišli o život a stovky ďalších utrpeli zranenia pri nepokojoch, ktoré sa rozpútali na tichomorskom ostrove Nová Kaledónia.

Zatvorené školy i obchody

Demonštrácie sú spojené s plánovanou zmenou volebného práva v tomto zámorskom území Francúzska, o ktorej v noci na dnešok hlasovali poslanci dolnej komory francúzskeho parlamentu. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

VIDEO: Protesty za nezávislosť na francúzskom území Novej Kaledónie prechádzajú do násilia.

Nepokoje v Novej Kaledónii pokračujú napriek tomu, že úrady už predtým vyhlásili zákaz nočného vychádzania, v hlavnom meste Nouméa a v okolí zakázali všetky zhromaždenia a tiež konzumáciu alkoholu. Na ostrove dnes zostali zatvorené školy aj obchody a nefunguje ani medzinárodné letisko.

Zmena miestnej ústavy by umožnila Francúzom žijúcim v Novej Kaledónii aspoň desať rokov hlasovať v miestnych voľbách.

To by podľa kritikov oslabilo vplyv domorodých Kanakov. Práve z ich radov pochádzajú tri obete nepokojov, povedal agentúre Reuters hovorca novokaledónskeho prezidenta Louisa Mapoua.

Násilné rabovanie, podpaľačstvo a obrovské protesty. Macron po vlne nepokojov vyzýva na obnovenie poriadku

Poslanci dolnej komory francúzskeho parlamentu zmenu ústavy v noci na dnešok odsúhlasili pomerom 351 ku 153 hlasom. Konečné schválenie zmeny si vyžaduje hlasovanie oboch parlamentných komôr na spoločnom zasadnutí.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron navrhuje usporiadať pred týmto hlasovaním rozhovory medzi zástancami samostatnosti Novej Kaledónie a odporcami nezávislosti ostrova.

Násilnosti označil Macron za neprijateľných a obyvateľov Novej Kaledónie vyzval na pokoj, rovnako ako prezident ostrova Mapou.

Násilnosti pokračujú

Hlavná novokaledónska politická organizácia podporujúca samostatnosť, Kanacký socialistický front národného oslobodenia (FLNKS), dnes vo vyhlásení uviedla, že je ochotná Macronov návrh dialógu prijať.

Francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin dnes oznámil, že pri násilnostiach v noci na dnešok miestneho času (v utorok popoludní a večer nášho času) utrpeli zranenia stovky ľudí, vrátane sto príslušníkov bezpečnostných zložiek.

Okolnosti jedného z úmrtí sú podľa Darmanina nevyjasnené. Dotyčného nezastrelil policajt, ale zrejme niekto v sebaobrane, vyhlásil zástupca Francúzska na ostrove Louis Le Franc.

Prvé strety s políciou začali v pondelok nášho času počas dňa, keď demonštranti zablokovali niektoré cesty.

Macron vyzval Novú Kaledóniu na budovanie spoločnej budúcnosti, zástancovia nezávislosti bojkotujú referendum

Zábery z hlavného mesta ukazovali obhorené autá i zničené budovy, svedkovia hovoria o podpaľačstve, rabovaní a prestrelkách. Len v oblasti Nouméa bolo zadržaných 140 ľudí, uviedli podľa agentúry AFP úrady.

Nová Kaledónia je jedným z piatich francúzskych teritórií v Ázii a Oceánii. Žije tam zhruba 270-tisíc ľudí, vedľa Kanakov sú to ľudia pôvodom z Európy a potomkovia prisťahovalcov z ázijských a tichomorských území.

V uplynulých rokoch sa voliči trikrát v referende vyslovili za zachovanie väzieb na Paríž.

Doteraz tam na základe dohody z roku 1998 mohli hlasovať iba Kanakovia a prisťahovalci, ktorí v mieste v tom čase už žili. O viac ako 25 rokov neskôr to znamená, že hlasovacie právo nemá skoro pätina voličov, uvádzajú francúzske médiá.

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie