Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Aktuálne spravodajstvo

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Aktuálne spravodajstvo

Menu

Odroda cibule, ktorú si zamilujete. Zahrňte ju do svojho jedálnička a rýchlo si vychutnáte jej prvé výhody

15.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Melica). Červená cibuľa je pre mnohých obľúbenou odrodou tejto zeleniny. Vyznačuje sa výraznou farbou, chrumkavou vrstvou a jemnou chuťou. Často sa používa do šalátov. Poďme sa dozvedieť, aké vlastnosti obsahuje a prečo sa ju oplatí zaradiť do svojho jedálnička. Aké vlastnosti obsahuje a prečo sa ju oplatí zaradiť do […]
Menej ako 1 min. min.

15.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Melica).

Červená cibuľa je pre mnohých obľúbenou odrodou tejto zeleniny. Vyznačuje sa výraznou farbou, chrumkavou vrstvou a jemnou chuťou. Často sa používa do šalátov. Poďme sa dozvedieť, aké vlastnosti obsahuje a prečo sa ju oplatí zaradiť do svojho jedálnička.

Aké vlastnosti obsahuje a prečo sa ju oplatí zaradiť do svojho jedálnička?
Foto: shutterstock/Melica

Červená cibuľa má krásnu intenzívnu farbu, jemnú chuť a pevnú štruktúru. Zistite, aké vlastnosti sa v nej skrývajú.

Je červená cibuľa zdravá? Prečo sa ju oplatí jesť

Zvyčajne siahame po bielej alebo hnedej cibuli. Červená odroda však skrýva jedinečné vlastnosti, ktorých sa neoplatí vzdať. Považuje sa za najzdravšiu zo všetkých cibúľ.

100 g červenej cibule má len 40 kcal. Je to nízkokalorická zelenina, ktorá v sebe skrýva množstvo vitamínov a minerálov. Obsahuje veľa vlákniny a antioxidantov. Mimoriadne cenné sú fruktány, ktoré obsahuje. Považujú sa za prírodné prebiotikum, vďaka ktorému sa staráme o črevnú mikroflóru.

Červená cibuľa je zdrojom minerálnych látok, ako je draslík, vápnik, síra, horčík, železo, meď a zinok, ako aj vitamínov E, C a vitamínov skupiny B.

Zinok pomáha udržiavať krásne vlasy a nechty, zatiaľ čo meď urýchľuje hojenie rán.
Foto: shutterstock/Parilov

Vďaka bohatstvu živín má pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém. Vyrovnáva vodu v organizme a podporuje správne fungovanie nervového systému. Vďaka obsahu vápnika podporuje kostrový systém, buduje sklovinu a pomáha regulovať proces zrážania krvi.

Častá konzumácia červenej cibule môže pomôcť aj pri skrášľovaní. Zinok pomáha udržiavať krásne vlasy a nechty, zatiaľ čo meď urýchľuje hojenie rán. Môže tiež ovplyvniť zvýšenú tvorbu červených krviniek. Okrem toho obsahuje železo, ktoré je dôležitou zložkou hemoglobínu.

Aký je rozdiel medzi červenou a obyčajnou hnedou cibuľou

Jednotlivé druhy cibule sa líšia vzhľadom, chuťou, ale aj výživovou hodnotou. Práve červená cibuľa sa považuje za najzdravšiu. Je to spôsobené jej vysokým obsahom antioxidantov. Okrem toho sa vyznačuje antokyanínmi, ktoré majú antioxidačné a protirakovinové vlastnosti.

V porovnaní s červenou cibuľou má hnedá cibuľa ostrejšiu chuť a vôňu. Je tiež mimoriadne zdravá. Obsahuje vitamíny A, C a vitamíny skupiny a minerálne látky kremík, vápnik, zinok, železo a síru. Hnedá cibuľa má priaznivý účinok na náš organizmus. Chráni nás pred infekciami, čistí organizmus a má močopudný účinok. V porovnaní s červenou cibuľou však zaostáva.

Hnedá cibuľa je tiež mimoriadne zdravá.
Foto: shutterstock/wasanajai

Na čo sa dá použiť červená cibuľa

Červená cibuľa sa najlepšie hodí do šalátov a na sendviče. Vďaka jej jemnej chuti si na nej pochutnajú aj tí najvyberavejší jedáci. Najlepšie sa konzumuje surová. Takto nehrozí, že tepelnou úpravou stratí cenné živiny. Môže tiež zvýrazniť chuť iných výrobkov. Najlepšie sa kombinuje so sladkokyslými a jemnými chuťami.

Ak vás však chuť surovej cibule ťažko presvedčí, možno z nej pripraviť sirup. Môžete ho piť na posilnenie zdravia. Stačí, ak cibuľu ošúpete, nakrájate na tenké plátky a vložíte do nádoby. Potom ju posypte cukrom a počkajte, kým pustí šťavu. Hotový sirup je dobré vypiť raz denne po lyžičke.

Bohužiaľ, červená cibuľa je pomerne ťažko stráviteľná zelenina. Z tohto dôvodu môže viesť k nepríjemným tráviacim problémom, ak sa konzumuje vo veľkých množstvách. Z tohto dôvodu sa odporúča jesť ju s mierou, aby vám neuškodila.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Cibuľový sirup prirodzene podporuje zdravie a imunitu! Ako ho vyrobíte? Ako ho dávkovať?

Babské povedačky radili natierať cibuľou prsia. Potrite si ňou tvár. Jej účinok vás určité prekvapí

The post Odroda cibule, ktorú si zamilujete. Zahrňte ju do svojho jedálnička a rýchlo si vychutnáte jej prvé výhody appeared first on Vášeň v tebe.

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie