Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Okrasné trávy na balkóne – ktoré druhy je najlepšie vysadiť?

11.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/LariBat). Okrasné trávy sú jedinečné rastliny, ktoré si získali popularitu vďaka svojej všestrannosti a estetickému vzhľadu. Sú vynikajúcou voľbou do záhrad aj na balkóny, kam sa hodia vďaka svojej veľkosti a tvaru. Nie všetky druhy sa však dobre uplatnia pri pestovaní na balkóne. Tu sú tie, ktoré sa ukážu […]
Menej ako 1 min. min.

11.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/LariBat).

Okrasné trávy sú jedinečné rastliny, ktoré si získali popularitu vďaka svojej všestrannosti a estetickému vzhľadu. Sú vynikajúcou voľbou do záhrad aj na balkóny, kam sa hodia vďaka svojej veľkosti a tvaru. Nie všetky druhy sa však dobre uplatnia pri pestovaní na balkóne. Tu sú tie, ktoré sa ukážu ako najvhodnejšie – aj pre amatéra.

Trávy sú skvelou voľbou na balkón a terasy. Najmä tieto odrody.
Foto: shutterstock/LariBat

Prečo si vybrať okrasné trávy na balkón?

Balkón je vonkajší priestor s veľkými možnosťami, ale aj obmedzeniami. Nemôžete na ňom pestovať väčšie stromy a štandardným spôsobom sa na ňom nepestujú kvetinové záhony. To však neznamená, že si nemôžete vytvoriť krásnu zelenú enklávu. Ak sa rozhodnete pre okrasné trávy v kvetináčoch, tento efekt je zaručený!

Tu sú tri dôvody, prečo by ste mali na balkóne pestovať trávy a kvety:

moderná estetika – okrasné trávy sa vyskytujú v mnohých druhoch, z ktorých každý má iný odtieň, tvar listu, formu. Od jemných, vzdušných pŕhľav až po tuhé, stúpajúce stonky. V závislosti od vašej predstavy a balkónového usporiadania ich môžete použiť ako pozadie pre iné rastliny alebo ako samostatnú dekoráciu;

jednoduchá údržba a starostlivosť – v porovnaní s mnohými inými rastlinami sú okrasné trávy pomerne nenáročné. Sú odolné voči suchu a dobre znášajú rôzne poveternostné podmienky. To znamená, že ich pestovanie zvládnu aj ľudia, ktorí so záhradkárčením začínajú alebo naň nemajú veľa času;

pohyb vo vetre – trávy, najmä odrody s dlhšími vzpriamenými alebo previsnutými listami, sú náchylné na akýkoľvek pohyb vetra. Jemne sa vznášajú, posúvajú a šumia, a tak poskytujú obyvateľom miest dynamické, upokojujúce zelené aranžmá.

Okrasné trávy pestované na balkóne vytvárajú modernú estetiku.
Foto: shutterstock/sommart sombutwanitkul

Obľúbené druhy okrasných tráv – čo pestovať na balkóne?

Bola by na balkón vhodná akákoľvek odroda trávy? Nie nevyhnutne, pretože niektoré druhy sú veľmi veľké, rozširujú sa a zahltili by malý priestor. Musíte vybrať druh trávy predovšetkým podľa veľkosti balkóna. Záleží aj na tom, aká bude poloha pre rastlinu – silné slnečné svetlo, tieň? Chcete, aby mala tráva farebné kvety, alebo uprednostňujete len zelené rastliny?

Tu sú najlepšie druhy tráv na pestovanie na balkóne a terase:

Ozdobnica (Miscanthus) – miskant je jedna z najobľúbenejších okrasných tráv, známa svojimi sviežimi chocholmi, ktoré sa objavujú koncom leta. Je k dispozícii v rôznych odrodách, ktoré sa líšia výškou a farbou listov,

Perovec (Pennisetum) – perovec patrí medzi stredne veľké okrasné trávy, ktorý vytvára husté trsy. Jej okrasné klásky pripomínajú fľaškové kríky a skrášlia každý priestor,

Kavyľ chvostíkový (Stipa tenuissima) – jemná tráva, ktorá vytvára mäkké, zvlnené trsy. Jej tenké listy a kvety sú ideálne do menších nádob, ako aj na kombinovanie s inými balkónovými rastlinami,

Ostrica (Carex) – ostrice sú širokou skupinou okrasných tráv, ktoré dobre rastú na slnku aj v polotieni. Ich listy bývajú zelené, modrasté alebo žltkasté a najčastejšie majú uprostred biele pruhy.

Ozdobnica patrí medzi veľmi obľúbené okrasné trávy často pestované v rôznych záhonoch.
Foto: shutterstock/Mei Yi

Ako usporiadať okrasné trávy na balkóne?

Rozhodnutie mať na balkóne okrasné trávy nezahrňuje výber druhu rastliny. Musíte ešte premyslieť, ako ju správne naaranžovať a zakomponovať do dizajnu tohto priestoru. Určite sú pre stav rastlín, ako aj pre estetiku priestoru dôležité kvetináče. Nádoby by mali mať takú veľkosť, aby trávy mohli voľne rozvíjať svoj koreňový systém. Okrem toho sa oboznámte s pestovateľskými odporúčaniami – hlavne s typom substrátu, spôsobom hnojenia, frekvenciou zalievania.

Ako sme už spomenuli, starostlivosť o trávy na balkóne nie je náročná ani časovo. Pozor však na druhy, ktoré sú citlivejšie na chlad – na zimu ich schovajte alebo aspoň chráňte pred mrazom vlnou. Pravidelne ich kontrolujte, či sa v nich nevyskytujú škodcovia alebo choroby.

Inšpirácie pre balkón s trávou

Pri navrhovaní balkóna s trávami sa môžete inšpirovať rôznymi architektonickými štýlmi a záhradníckymi postupmi z celého sveta. Trávy sú určite charakteristické pre japonské záhrady, kde sa kombinujú s nízkymi kríkmi, kameňmi a miniatúrnymi bonsajmi, aby vytvorili harmonický, pokojný priestor.

Ak si chcete užiť balkón v štýle boho, vyberte si prútené, tkané obaly na kvetináče a koše, zatiaľ čo v modernom trende sa obmedzte na minimalizmus a ako prostredie pre trávy zvoľte bielu farbu.

Nádoby by mali mať takú veľkosť, aby trávy mohli voľne rozvíjať svoj koreňový systém.
Foto: shutterstock/Peter Turner Photography

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Nenáročné, ale krásne. Vysaďte si ich pred vchodom do domu a susedia vám ich budú závidieť

Najlepší čas na strihane okrasných tráv. Znovuzrodia sa v plnej sile

The post Okrasné trávy na balkóne – ktoré druhy je najlepšie vysadiť? appeared first on Vášeň v tebe.

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie