Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Pellegrini a Pavel v Spojených štátoch odhalili orloj venovaný Slovákom a Čechom

Prezident Peter Pellegrini s českou hlavou štátu Petrom Pavlom v piatok spoločne slávnostne spustili nový orloj na zrekonštruovanej veži na pôde Národného českého a slovenského múzea a knižnice v Cedar Rapids v štáte Iowa. Obaja prezidenti sem prišli z Valného zhromaždenia OSN v New Yorku, informuje osobitný spravodajca TASR. „Slovensko je vďačné Spojeným štátom za […]
2 min.

Prezident Peter Pellegrini s českou hlavou štátu Petrom Pavlom v piatok spoločne slávnostne spustili nový orloj na zrekonštruovanej veži na pôde Národného českého a slovenského múzea a knižnice v Cedar Rapids v štáte Iowa. Obaja prezidenti sem prišli z Valného zhromaždenia OSN v New Yorku, informuje osobitný spravodajca TASR.

„Slovensko je vďačné Spojeným štátom za to, že mnohým našim krajanom poskytli domov, presadzujúc prístup rozmanitosti,“ povedal v prejave Pellegrini pred zhruba tisíckou ľudí s dodatkom, že americkí Slováci a Česi si v USA mohli zachovať svoje tradície a kultúru.

Pripomenul, že v Spojených štátoch boli podpísané Pittsburská a Clevelandská dohoda, ktoré viedli k vzniku Česko-Slovenska. Slovensko a ČR sú dnes podľa neho moderné štáty so zdieľanými hodnotami, ktoré sú spoločne v EÚ, pričom s USA sú tiež spojencami v NATO.

Je to skutočný skvost. Pellegrini v USA navštívil Furdekovu knižnicu, otvoril výstavu fotografií krojov

Pavel v príhovore uviedol, že Národné české a slovenské múzeum sa časom transformovalo na významné centrum českej a slovenskej kultúry v USA. Vyzdvihol, že orloj spája českú technickú odbornosť a slovenské umenie.

Orloj je inšpirovaný historickými hodinami na pražskej Staromestskej radnici, avšak nejde o ich kópiu. Podobne ako v Prahe, aj v Cedar Rapids sa v dvoch oknách orloja strieda 12 figúrok. Kým v Prahe sú to postavy apoštolov, figúrky v Cedar Rapids približujú život Slovákov, Čechov, Moravanov a Slezanov v USA na prelome 19. a 20. storočia. Z dubového dreva ich vyhotovil slovenský sochár Andrej Haršány.

Šesť postavičiek predstavuje povolania – mäsiara, ľadára, baníka, farmára, kováča a obchodníka – a ďalších šesť figúrok znázorňuje krajanov v bežných životných situáciách: matku s dieťatom, pár tancujúci polku, dievča v kroji, rádovú sestru pôsobiacu ako učiteľku, členku telovýchovného spolku Sokol a akordeonistu.

Sochy museli mať presné rozmery, aby sa mohli v orloji otáčať. Majú výšku 117 centimetrov a šírku 42 centimetrov. Andrej Haršány ich vytvoril vo svojej dielni v obci Borová pri Trnave.

Je to kľúčová iniciatíva. Blanár v New Yorku vyzdvihol mediáciu ako nástroj pri prevencii konfliktov

Ako povedal autor sôch, zadanie dostal v marci tohto roku a v júli už museli byť figúrky prevezené do Spojených štátov. „Mal som jeden týždeň na jednu sochu,“ spresnil.

Astroláb a pohyb sôch riadia prostredníctvom softvéru z Prahy. Každú hodinu zaznie ako prológ úryvok zo symfonickej básne Vltava od Bedřicha Smetanu, potom odbíjajú hodiny, následne sa otvoria dvere a za zvukov hudby Antonína Dvořáka defilujú sochy.

Národné české a slovenské múzeum a knižnica oslavuje tento rok 50. výročie založenia. Hodinová veža pochádza z roku 1995, keď inštitúciu spoločne navštívili vtedajší prezidenti Slovenska Michal Kováč, Česka Václav Havel a Spojených štátov Bill Clinton. Ako napísali miestne noviny The Gazzette, zišlo sa tam vtedy približne 10.000 ľudí, najmä potomkov amerických Slovákov a Čechov.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie