Houby obvykle nejvíce rostou mezi červencem a zářím. A ideální doba nastává podle ČHMÚ po vydatných deštích (přibližně 10 dní po nich) a následném teplém počasí. A takové podmínky Česko v posledních týdnech zažilo.
ČTĚTE TAKÉ: Z lupiče se vyklubala roztomilá šelma. Obsluha benzinky na Orlickoústecku se raději ukryla
Nejvíce by se mělo dařit takzvaně masitým a mykorhizním druhům hub. A ty houbaře zajímají nejvíce. Jedná se například o hřiby, lišky, ryzce, holubinky nebo muchomůrky.
Vysoká pravděpodobnost výskytu hub je přitom aktuálně podle mapy hned na několika místech v Česku (označuje je zelená barva):
Krkonoše a Jizerské hory
Jeseníky
Šumava a Pošumaví
Beskydy a Javorníky
Brdy
Křivoklátsko
Kokořínsko
Novohradské hory
Českomoravská vrchovina
Mapa pravděpodobnosti růstu hub k 26. září 2024
ČHMÚ na sběru dat spolupracuje s odborníky z České mykologické společnosti. Výsledná mapa vyjadřuje, jak vhodné jsou aktuální podmínky pro růst hub z hlediska vláhy. Výpočet se zakládá na informaci o nasycení půdy srážkami v předchozích 30 dnech v kombinaci s průměrnými teplotami za posledních sedm dní.
Ještě v polovině srpna Česko sužovala úmorná vedra – růst hub se tak podle mykologů pozastavil. „V následujících dnech dojde v růstu hub k útlumu, protože několik velice teplých dnů za sebou houby prakticky zastaví,“ řekl tehdy mykolog Pavel Hruška. Nyní je situace úplně jiná.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Znepokojivé záběry odhalily „zombie houbu“ v akci. Ovládnutí velké tarantule byl jen začátek
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.