Větrná energie se stále častěji ukazuje být nejen neefektivní a neekologickou, ale také nebezpečnou. V posledních letech se s rostoucím počtem větných turbín množí také havárie, které zatím zřejmě jen náhodou neměly fatální důsledky.
Často se hroutí nejen starší větrníky, které mají nejlepší časy za sebou, ale dokonce i poměrně nová zařízení. Například před třemi lety se v nové švédské větrné farmě zřítil celý větrník, což způsobilo ohromnou ekologickou katastrofu.
Také nedávné zřícení listu větrné turbíny, ke kterému došlo v Německu, vyvolává otázky o bezpečnosti. Šlo nejen o poměrně novou větrnou farmu, ale také o monstra, která jsou vyšší než obvykle, čemuž odpovídají i rozměry listů větrníku.
Tak jako v jiných případech byla jen náhoda, že v místě, kam se 70 m dlouhý list zřítil, nikdo nestál.
Jak dlouho potrvá, než si podobná nehoda vyžádá lidskou oběť?
Vzhledem k tomu, že také u nás se chystá boom větrných elektráren, by nás měla podobná otázka zajímat…
70 metrů dlouhý list rotoru větrné turbíny V150 spadl před pár dny z výšky 123 metrů na větrné farmě Lübbenow v Německu, což zvýšilo obavy o bezpečnost větrných turbín.
Dotčená turbína byla uvedena do provozu teprve před 6 lety, v roce 2019.
Incident vyvolává otázky o tom, jak bezpečné větrné turbíny skutečně jsou. Tento incident je jednou z dlouhé řady technických závad. V lednu 2017 se poblíž obce Zichow zlomil list rotoru (pravděpodobně kvůli selhání regulace sklonu).
V roce 2016 se v Grimmenu zřítila celá věž větrné turbíny. Krátce nato musela být z bezpečnostních důvodů stržena věž Nordex 149 v Güstow. To se týkalo celkem 18 identických turbín v Německu po kolapsu v Porúří v roce 2021 v důsledku konstrukční chyby.
Braniborské ministerstvo životního prostředí napočítalo pět nehod během dvou a půl roku (k srpnu 2023), ale neexistuje žádný úplný přehled, protože neexistuje centrální sběr dat havárií větrných turbín a není jasné, kdo je zodpovědný za recyklaci a likvidaci starých částí turbín.
Větrné turbíny jsou nejen náchylné ke katastrofálním poruchám, ale mají vážný dopad na kvalitu života místních obyvatel kvůli hlukovému znečištění, které způsobují, zejména při severozápadních větrech.
Chrastění a klapot ovlivňují obyvatele, restaurace a cestovní ruch. Rychlý rozvoj větrných turbín byl doprovázen nedostatečnými řídicími systémy a nedostatečnou ohleduplností k místním obyvatelům.
[Celkem: 1 Průměrně: 5]
