Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Aktuálne spravodajstvo

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Aktuálne spravodajstvo

Menu

Práce na Ulici SNP finišujú: Synchronizácia semaforov, aj nové vodorovné značenia na miestach priechodov pre chodcov

Kým prvotná informácia o ukončení rekonštrukčných prác na Ulici SNP v Žiari nad Hronom bola avizovaná na koniec apríla, práce sa nakoniec o pár dní predĺžili. Zisťovali sme preto, v akom štádiu sú práce v súčasnosti, ako a kedy prebehne synchronizácia semaforov v meste i to, prečo na niektorých miestach nahradili klasické priechody pre chodcov […]
Menej ako 1 min. min.

Kým prvotná informácia o ukončení rekonštrukčných prác na Ulici SNP v Žiari nad Hronom bola avizovaná na koniec apríla, práce sa nakoniec o pár dní predĺžili. Zisťovali sme preto, v akom štádiu sú práce v súčasnosti, ako a kedy prebehne synchronizácia semaforov v meste i to, prečo na niektorých miestach nahradili klasické priechody pre chodcov nové vodorovné dopravné značenia „Miesto na prechádzanie“ a aký je ich význam a rozdiel v porovnaní s klasickými priechodmi. Naše otázky zodpovedali hovorca SSE, Lukáš Trepáč a dopravný projektant, Martin Hajdóny. 

Odpovedá Lukáš Trepáč, hovorca SSE:

Ukončenie rekonštrukčných prác na Ulici SNP bolo avizované do konca apríla. Čo zdržalo / spomalilo tieto práce a kedy môžeme očakávať nový termín ukončenia? 

Všetky hlavné práce na cestnom ťahu sú už ukončené, momentálne dochádza k odstraňovaniu vád a nedorobkov, na ktoré má zhotoviteľ zhruba mesiac.

V akej fáze sa aktuálne nachádzajú dokončovacie práce? Všimli sme si, že sa už kreslia čiary na cestách, osádzajú značenia a pod.

Slovenská správa ciest vyzvala zhotoviteľa stavebných prác na odstránenie vád a nedorobkov, ktoré vznikli na niektorých betónových plochách autobusovej zastávky, a potrvajú ešte najbližší mesiac.

Vodičov aj chodcov zaujíma synchronizácia semaforov. Kedy prebehne a akým spôsobom? 

Koordinácia so signalizáciou sa bude nastavovať v priebehu najbližších dní. Postupne bude každá križovatka spustená do plnej dynamiky a budeme nastavovať celý koordinovaný ťah cez mesto.

Máte ešte nejaké doplňujúce informácie pre našich čitateľov? 

Slovenská správa ciest ďakuje občanom a návštevníkom mesta Žiar nad Hronom za trpezlivosť, ktorú prejavovali a museli strpieť počas uplynulých mesiacov trvania rekonštrukcie. Prejazd cez mesto po modernizácii bude plynulejší a bezpečnejší pre všetkých účastníkov cestnej premávky.

Odpovedá Martin Hajdóny, dopravný projektant:

Všimli sme si, že na niektorých miestach, ktoré boli predtým označené ako priechody pre chodcov, pribudlo nové vodorovné dopravné značenie „Miesto na prechádzanie.“ Kde všade v meste tieto označenia pribudli, aký je ich hlavný rozdiel v porovnaní s klasickými priechodmi pre chodcov? Čo v praxi znamená ich význam nielen pre vodičov, ale aj pre chodcov – nevodičov?  

V prvom rade treba povedať, že miesto na prechádzanie nie je priechod pre chodcov. Rozdiel je v tom, že priechod pre chodcov sa vyznačuje ako neriadený svetelnými signálmi a miesto na prechádzanie sa spravidla vyznačuje ako riadené svetelnými signálmi. Len vo výnimočných prípadoch sa môže zriadiť miesto na prechádzanie neriadené svetelnými signálmi, ale toto nie je náš prípad.

Takže to znamená, že v Žiari máme miesta na prechádzanie len na svetelných križovatkách? 

Áno, vodorovné značenia „miesto na prechádzanie“ máme len na svetelných križovatkách, pretože signálne plány sa zriaďujú spravidla tak, že zelená je len na návestidlách, na takých vjazdoch do križovatky, z ktorých smer nekrižuje miesto na prechádzanie so zeleným signálom. To isté platí o smerových signáloch – šípkach. Teda konflikt vodič verzus chodec by nemal nastať. Ak aj k nemu dôjde, tak má prednosť chodec, pretože chodec má mať zelenú skôr, ako vodič a dosiahne konfliktnú zónu skôr, kde ho vodič nesmie ohroziť (takto to musí byť nastavené).

Čo v prípade, keď nebude svetelná signalizácia z nejakého dôvodu fungovať? 

V prípade nefunkčnosti svetelnej signalizácie musí byť porucha odstránená v čo najkratšom čase. Dáva prednosť chodec vozidlu, čo je v Žiari úplná norma, hlavne na Ul. SNP a v prípade prechodu cez toto miesto musí chodec dbať na to, aby vodič mal dostatočný čas na zastavenie, keď chodec dosiahne konfliktnú zónu s vozidlom. Vodič nesmie ohroziť chodca ani chodec vodiča. Vodič nesmie na križovatke „vytrubovať“ po chodcoch, keď idú po tomto mieste, pretože vodič má predvídať a keď ide cez kolízny alebo semikolízny priestor, pohyb chodcov je v týchto miestach očakávateľný.

Z ľudského hľadiska, ak zrazíte človeka na priechode pre chodcov alebo na mieste na prechádzanie, alebo kdekoľvek na ceste, stále ste zrazili človeka – bez rozdielu a z legislatívneho hľadiska sa skúma, či vodič mohol tomu zabrániť a bezpečne zastaviť vozidlo a zároveň či sa dostatočne venoval riadeniu vozidla.

Napomôcť tomu, aby ku kolíziám nedochádzalo a aby aj chodci aj vodiči vedeli, ako sa na takýchto miestach správať, by mala aj svetelná signalizácia, ktorá by sa mala čoskoro synchronizovať a nastaviť na takzvanú „zelenú vlnu,“ je to tak? 

Áno, treba však poznamenať, že svetelná signalizácia ešte nie je nastavená tak, ako má byť. Rozhodnutie používať svetelnú signalizáciu v režime 24/7 požiadal dopravný inšpektorát, a to hlavne z dôvodu, že svetelná signalizácia v noci má fungovať ako spomaľovač. Ak idete predpísanou rýchlosťou má fungovať tak, že v hlavnom smere máte zelenú vlnu. Ak za semaforom zrýchlite a na semafor príde vozidlo skôr, dostane červenú. Je potrebné sa správať na ceste ohľaduplne, každý, či vodič, alebo chodec, sa chce dostať bezpečne domov.

(šov)

 

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie