Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Aktuálne spravodajstvo

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Aktuálne spravodajstvo

Menu

Putin prvýkrát od začiatku vojny ukázal veliteľov všetkých vojenských okruhov, predstavil im ministra

Ruský prezident Vladimir Putin dnes predstavil veliteľom vojenských okruhov nového ministra obrany Andreja Belousova. Podľa portálu BBC News to bolo prvýkrát od začiatku vojny na Ukrajine, čo Putin ukázal všetkých veliteľov okruhov. Zo zoznamu účastníkov vyplýva, že generálplukovník Alexander Lapin, predtým kritizovaný za zlyhanie na Ukrajine, sa nanovo stal veliteľom Leningradského vojenského okruhu, upozornil portál […]
Menej ako 1 min. min.

Ruský prezident Vladimir Putin dnes predstavil veliteľom vojenských okruhov nového ministra obrany Andreja Belousova. Podľa portálu BBC News to bolo prvýkrát od začiatku vojny na Ukrajine, čo Putin ukázal všetkých veliteľov okruhov.

Zo zoznamu účastníkov vyplýva, že generálplukovník Alexander Lapin, predtým kritizovaný za zlyhanie na Ukrajine, sa nanovo stal veliteľom Leningradského vojenského okruhu, upozornil portál Meduza.

Belousovov predchodca

Stretnutia v Kremli sa zúčastnil tiež Belousov predchodca na čele ministerstva obrany Sergej Šojgu, ktorý je teraz tajomníkom bezpečnostnej rady, náčelník generálneho štábu Valerij Gerasimov, veliteľ výsadkových vojsk Michail Teplinskij, veliteľ vojsk Leningradského vojenského okruhu Lapin, Moskovského vojenského okruhu Sergej Kuzovlev, Centrálneho vojenského okruhu Andrej Mordvičev a generáli Gennadij Anaškin a Alexander Sančik, ktorí sú poverení velením Južného a Východného vojenského okruhu.

Moskovský a Leningradský vojenský okruh boli opätovne vytvorené po vpáde ruských vojsk na Ukrajinu predvlani vo februári. Generáli, ktorí okruhom velia, sa často menia.

Ako to bude ďalej s vojnou na Ukrajine v dlhšej perspektíve

Napríklad generál Lapin predtým velil Centrálnemu vojenskému okruhu, ale neskôr o túto funkciu prišiel. Stretnutia s Putinom sa teraz zúčastnil ako veliteľ Leningradského vojenského okruhu, poznamenala BBC.

Lapin na začiatku invázie velil zoskupeniu síl s názvom Stred, ktoré sa sprvu priblížilo až ku Kyjevu, ale po ústupe bolo nasadené na Donbase na východe Ukrajiny.

V októbri 2022 Lapina verejne kritizoval vládcu Čečenska Ramzan Kadyrov, ktorý ho označil za neschopného, a tvrdil, že generál má protekciu v generálnom štábe, ktorý kryje jeho zlyhanie. Tiež tvrdil, že generál sa nevyskytoval v blízkosti mesta Lysyčansk, za ktorého dobytie – čo bolo v júli 2022 – bol vyznamenaný titulom Hrdinu Ruska.

O pár týždňov neskôr Kadyrov generála obvinil, že zavinil prelom ukrajinských síl do ruských pozícií na jednom úseku frontu na Donbase. O dva dni neskôr Lapina odvolali z velenia uskupení Stred, pripomenula Meduza.

Rastúce výdavky na obranu

Putin na porade poďakoval predchádzajúcemu ministrovi za vykonanú prácu pri budovaní ozbrojených síl. “Veľa vecí sme pred začiatkom bojov nepochopili ani my, ani všetci, ktorí tak či onak mali čo do činenia s budovaním ozbrojených síl. To je zjavné, ale to, ako rýchlo reagujeme na požiadavky doby, posilňuje naše presvedčenie, že všetky problémy vyriešime, “vyhlásil Putin podľa tlačových agentúr.

Vymenovanie Belousova vysvetlil snahou racionálne a efektívne vynakladať rastúce výdavky na obranu. Tvrdil však, že výdavky na obranu a bezpečnosť sa v Rusku pohybujú okolo 8,7 percenta hrubého domáceho produktu a nedosahujú výšku niekdajších sovietskych výdavkov.

Musíme na Ukrajine zvíťaziť s minimálnymi ľudskými stratami, vraví budúci ruský minister obrany Belousov

“Určite to nie je 13 percent, ako to bolo v Sovietskom zväze, ale stále je to solídna suma, veľký zdroj, s ktorým musíme hospodáriť starostlivo a efektívne,” povedal Putin. Dodal, že pomer “medzi delami a maslom” by mal byť organicky začlenený do celkovej stratégie rozvoja ruského štátu.

List The Moscow Times v apríli odhadol, že každý tretí rubeľ z ruského štátneho rozpočtu sa tento rok vynaloží na armádu a výrobu zbraní. Štátny rozpočet ale ešte musí zaplatiť aj Putinove sľuby z kampane pred marcovým znovuzvolením do čela štátu.

V minulosti býval každý tretí rubeľ zo štátnej pokladnice určený na sociálne výdavky.

Putin dnes tiež povedal, že ruské vojská zlepšujú každým dňom svoje pozície na Ukrajine a postupujú vo všetkých smeroch. “Čím efektívnejšie pracujete v prvej línii, tým väčšiu máme šancu vyriešiť tento problém mierovou cestou,” povedal Putin generálom. “O tom sme vždy usilovali a vždy som o tom hovoril,” dodal podľa agentúry Reuters.

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie