Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Aktuálne spravodajstvo

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Aktuálne spravodajstvo

Menu

Rastie na lúkach a keď si ju dáme do vrecka, kliešte nám dajú pokoj

Po zime kliešte opäť útočia so zvýšenou silou. Preto sa pred týmto hmyzom oplatí chrániť, pretože ich uhryznutie môže byť nebezpečné, najmä keď sú prenášačmi chorôb ako kliešťová encefalitída, babezióza, či lymská borelióza. Existuje mnoho spôsobov, ako sa chrániť pred kliešťami a jedným z nich je… Vratič obyčajný. Čo je vratič obyčajný a prečo odrádza […]
Menej ako 1 min. min.

Po zime kliešte opäť útočia so zvýšenou silou. Preto sa pred týmto hmyzom oplatí chrániť, pretože ich uhryznutie môže byť nebezpečné, najmä keď sú prenášačmi chorôb ako kliešťová encefalitída, babezióza, či lymská borelióza. Existuje mnoho spôsobov, ako sa chrániť pred kliešťami a jedným z nich je… Vratič obyčajný.

Čo je vratič obyčajný a prečo odrádza kliešte?

Vratič obyčajný je rastlina, ktorá vo veľkom rastie na slovenských lúkach a občas ju nájdeme aj na mestských sídliskách.

Vratič obyčajný odpudzujúca hmyz má tiež dôležitú vlastnosť – dá sa použiť ako odpudzovač kliešťov.

To všetko kvôli insekticídnej zložke obsiahnutej v tejto rastline, thujonu.

Vratič obyčajný, pestovaný v záhrade pozdĺž plotov alebo s inými rastlinami, odpudzuje nežiaduci hmyz. Môže sa použiť aj ako sprej na kožu na ochranu pred kliešťami, muchami a komármi počas jarných a letných prechádzok.

Nezaškodilo by, keby ste si pri prechádzke po lúkach natrhali čerstvý vratič obyčajný a pár vetvičiek si strčili do vrecka bundy alebo nohavíc. Pri prechádzke so psom môžeme dať psovi za obojok čerstvú vetvičku.

Vratič obyčajný pre ľudí a zvieratá. Nikdy ho však nekonzumujte

Vratič obyčajný hydrolát môžeme použiť ako základ pod repelentný roztok proti hmyzu proti komárom a kliešťom a nastriekať priamo na zvieraciu srsť a na ľudskú pokožku, ak nemáme alergickú reakciu na vratič obyčajný.

Táto rastlina okrem odpudzovania hmyzu vrátane kliešťov má aj antiparazitárne a protiplesňové vlastnosti. Pri používaní vratiču obyčajného na ochranu pred kliešťami však nezabudnite túto rastlinu nejesť. Pre obsah tujónu je jedovatý aj pre ľudí a zvieratá.

Vratič obyčajný by sa mal používať iba zvonka.

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie