Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Rumunsko sa môže stať najväčším producentom plynu v Európe

Plyn z rumunského náleziska v Čiernom mori Neptun Deep sa začne ťažiť v roku 2027 a  pokryje zatiaľ 1,5 percenta potreby plynu Nemecka. Projekt tak zníži závislosť regiónu od plynovodu Turkstream, ktorým do Európy prúdi ruský plyn. Rumunská spoločnosť OMV Petrum, ktorú vlastní rakúska OMV, uzavrela dohodu o dodávke plynu s nemeckou spoločnosťou Uniper z […]
Menej ako 1 min. min.

Plyn z rumunského náleziska v Čiernom mori Neptun Deep sa začne ťažiť v roku 2027 a  pokryje zatiaľ 1,5 percenta potreby plynu Nemecka. Projekt tak zníži závislosť regiónu od plynovodu Turkstream, ktorým do Európy prúdi ruský plyn.

Rumunská spoločnosť OMV Petrum, ktorú vlastní rakúska OMV, uzavrela dohodu o dodávke plynu s nemeckou spoločnosťou Uniper z čiernomorského projektu Uniper v rumunskej ekonomickej zóne na päť rokov. Rumunské nálezisko Neptun Deep má podľa zmluvy dodať 15 terawatthodín zemného plynu, čo predstavuje 1,5 percenta dovozu plynu do Nemecka v roku 2024.

Je prvou dohodou, ktorá podporí dlho očakávaný hlbokomorský projekt viac ako desať rokov po tom, ako bolo objavené nálezisko v rumunskej časti Čierneho mora.

Neptun Deep by mal začať produkovať plyn v roku 2027, jeho potenciál sa odhaduje na 100 miliárd metrov kubických plynu, čo z neho robí jeden z najväčších zásobníkov v Európe. Rumunsko sa potom stane najväčším producentom plynu v Európe a jeho čistým vývozcom.

Ak Rusko nezaplatí, Bulharsko stopne tranzit plynu cez svoje územie

Rusko nevie pre americké sankcie na Gazprombank zaplatiť za prepravu plynu cez Bulharsko. To môže skomplikovať dodávky plynu pre Maďarsko, Srbsko aj Rakúsko.

Zásoby aj na export

Celkovo sa odhaduje, že Rumunsko má zásoby plynu na mori v objeme približne 200 miliárd kubických metrov, čo je sľubné pre diverzifikáciu dodávok v regióne. Čiernomorské krajiny sú závislé od dovozu ruského plynu, no Rumunsko vykrýva už teraz 80 percent spotreby z domácich zdrojov. Neptun Deep by mal produkovať sedem až osem miliárd kubických metrov ročne s potenciálnymi tržbami viac ako 25 miliárd dolárov, čo je ekvivalent tri a pol roka  súčasných výdavkov Rumunska na obranu.

Neptun Deep spolu s ďalšími ťažobnými poľami tak bude môcť nielen uspokojiť ročnú spotrebu Rumunska vo výške približne 12 miliárd m3, ale Rumunsko by mohlo prebytky vyvážať k susedom, čím by im čiastočne nahradilo dovoz ruského plynu cez podmorský plynovod TurkStream.

Dvoma hlavnými príjemcami ruského plynu cez TurkStream sú Maďarsko a Srbsko, ktoré nie je členom EÚ, pričom oba štáty udržiavajú relatívne úzke vzťahy s Moskvou. Cez plynovod TurkStream však môže ruský plyn smerovať aj do Rumunska, Grécka, Severného Macedónska a Bosny a Hercegoviny.

Očakáva sa, že Rusko bude proti rumunskej ťažbe zemného plynu, keďže Kremeľ už v Čiernom mori demonštroval celý rad taktík hybridnej vojny. Ide napríklad o zabavenie ukrajinských ropných a plynových vrtov na mori okamžite po anexii Krymu v roku 2014. Moskva je tiež obvinená z rúznych hybridných útokov ako je blokovania veľkých častí Čierneho mora vyhlásením fiktívnych alebo skutočných námorných cvičení, alebo z útokom na navigaciu čiernomorskej lodnej dopravy.

Zvrat v Rumunsku: Ústavný súd anuloval prvé kolo prezidentských volieb

Rumuni sa mali čoskoro vybrať k volebným urnám, aby v druhom kole prezidentských volieb rozhodli, či sa ich prezidentom stane krajne pravicový proruský kandidát Călin Georgescu, alebo proeurópska kandidátka Elena Lasconi.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »