Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Aktuálne spravodajstvo

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Aktuálne spravodajstvo

Menu

Ruská armáda postúpila ďalej. Tvrdí, že dobyla Robotyne a ďalšie dve obce na severe Ukrajiny

Ruské ministerstvo obrany hlási dobytie dediny Robotyne v juhukrajinskej Záporožskej oblasti, ktorú Ukrajinci oslobodili od ruskej okupácie vlani v lete. Invázne vojská sa ďalej podľa vyhlásenia Moskvy zmocnili obcí Lukjanec a Hlboké v Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny. “Situácia je extrémne ťažká” Podobné tvrdenia strán konfliktu nemožno bezprostredne nezávisle overiť. Kyjev sa k vyhláseniu Ruska nevyjadril. Hovorca […]
Menej ako 1 min. min.

Ruské ministerstvo obrany hlási dobytie dediny Robotyne v juhukrajinskej Záporožskej oblasti, ktorú Ukrajinci oslobodili od ruskej okupácie vlani v lete. Invázne vojská sa ďalej podľa vyhlásenia Moskvy zmocnili obcí Lukjanec a Hlboké v Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny.

“Situácia je extrémne ťažká”

Podobné tvrdenia strán konfliktu nemožno bezprostredne nezávisle overiť. Kyjev sa k vyhláseniu Ruska nevyjadril. Hovorca ukrajinskej armády ráno uviedol, že sa ukrajinskí vojaci stiahli na výhodnejšie pozície pri obciach Vovčansk a Lukjanec, aby zabránili svojim stratám.

“Jednotky zoskupenia vojsk Dneper úplne oslobodili obec Robotyne v Záporožskej oblasti,” uviedlo podľa štátnej agentúry TASS ruské ministerstvo obrany, ktoré používa termín “oslobodenia” pre dobytie a okupáciu ukrajinských území.

Podobne sa Moskva vyjadrila ohľadom obcí Lukjanec a Hlboké, ktoré ležia v Charkovskej oblasti pri hraniciach s Ruskom, a sú od seba vzdialené niekoľko kilometrov.

Ruskí vojaci prenikli do dediny Robotyne. Ukrajinský veliteľ hovorí o chybách pri Avdijivke

Moskva sa nezmieňuje o situácii v meste Vovčansk, ktoré sa tiež nachádza pri hraniciach s Ruskom a bojuje sa oň, poznamenala stanica BBC na svojom ruskojazyčnom webe.

Náčelník polície v obci Vovčansk Oleksij Charkivskyj dnes zverejnil na facebooku video, kde povedal, že Rusi obsadzujú pozície priamo v uliciach mesta a intenzívne sa tam bojuje. “Situácia je extrémne ťažká,” vyhlásil policajný šéf.

Najväčší postup

Dedina Robotyne sa nachádza na juhovýchode Ukrajiny a jej oslobodenie bolo považované za jeden z úspechov minuloročnej ukrajinskej protiofenzívy.

Správy o bojoch o Robotyne prichádzali už skôr, na konci tohtoročného februára Moskva tvrdila, že jej jednotky prenikli do dediny.

Ukrajina chce zabrániť ďalším stratám, v niektorých častiach Charkovskej oblasti presunula svojich vojakov

Ruské invázne vojská majú v poslednej dobe na bojisku iniciatívu. Stanica CNN na začiatku mája uviedla, že ruské sily využili nedostatok munície na ukrajinskej strane k tlaku na východnom fronte pri Avdijivke a dosiahli najväčší postup od prvých mesiacov ruskej invázie.

Minulý týždeň Rusko obnovilo pozemnú ofenzívu na severe Charkovskej oblasti a otvorilo tým nový front.

Rusi sa tam podľa skorších informácií agentúry AP v posledných dňoch zmocnili územie s rozlohou približne sto až 125 kilometrov štvorcových, čo zahŕňa sedem dedín.

Americký Inštitút pre výskum vojny (ISW) v utorok uviedol, že tempo ruských útočných operácií v Charkovskej oblasti zrejme spomalilo.

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie