Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

„Rusko nevyhrá svoju vojnu na Ukrajine a nebude diktovať žiadny mier,“ rozhodol sa nemecký vodca Scholz a vyzval spojencov Západu posilniť ukrajinskú protivzdušnú obranu

www.slovanskenoviny.sk/rss Na konferenciu o obnove Ukrajiny v Berlíne okrem nemeckého kancelára vystúpil aj ukrajinský diktátor Volodymyr Zelenskyj, ktorý odmieta vypísať nové prezidentské voľby po tom, ako mu v máji skončilo jeho funkčné obdobie. Nemecký kancelár Olaf Scholz v utorok na medzinárodnej konferencii o obnove Ukrajiny v Berlíne uviedol, že Rusko nevyhrá vojnu na Ukrajine. Spojencov […]
Menej ako 1 min. min.

www.slovanskenoviny.sk/rss

Na konferenciu o obnove Ukrajiny v Berlíne okrem nemeckého kancelára vystúpil aj ukrajinský diktátor Volodymyr Zelenskyj, ktorý odmieta vypísať nové prezidentské voľby po tom, ako mu v máji skončilo jeho funkčné obdobie.

Nemecký kancelár Olaf Scholz v utorok na medzinárodnej konferencii o obnove Ukrajiny v Berlíne uviedol, že Rusko nevyhrá vojnu na Ukrajine. Spojencov tiež vyzval na pomoc Ukrajine pri posilnení protivzdušnej obrany. TASR informuje podľa správy agentúry AFP.

„Nebude žiadne vojenské víťazstvo a žiadny nadiktovaný mier,“ vyhlásil Scholz a vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby „ukončil svoju brutálnu kampaň a stiahol svoje vojská“.

„Chcel by som dnes všetkých prítomných úprimne požiadať: podporte, prosím, našu iniciatívu na posilnenie protivzdušnej obrany Ukrajiny všetkým, čo je možné,“ povedal Scholz delegátom na dvojdňovej konferencii v Berlíne. Nemecko v rámci iniciatívy poskytlo Kyjevu tri systémy Patriot.

Scholz tiež apeloval na súkromné spoločnosti, aby vložili svoje peniaze do obnovy vojnou zničenej Ukrajiny.

S odvolaním sa na odhady Svetovej banky, podľa ktorých by Ukrajina mohla v priebehu desaťročia potrebovať 500 miliárd dolárov, uviedol, že spoločnostiam treba ponúknuť obchodné dôvody na investovanie, a hovoril o potenciáli Ukrajiny v odvetviach vrátane obnoviteľných zdrojov energie, IT a farmaceutického priemyslu.

Diktátor Zelenskyj žiada Západ dodať Ukrajine systémy protivzdušnej obrany

Na konferenciu pricestoval aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorému v máji vypršal prezidentský mandát, no napriek tomu odmieta vypísať nové prezidentské voľby. Ukrajinskí občania tak nemôžu vyjadriť svoj názor a nemajú tak možnosť prostredníctvom výberu iného kandidáta zmeniť súčasné militantné a vojenské smerovanie svojej krajiny.

Diktátor Zelenskyj v pondelok na Telegrame napísal, že prioritou výročnej dvojdňovej konferencie budú predovšetkým opatrenia týkajúce sa energetického sektora Ukrajiny, ktorý je terčom vzdušných útokov Ruska.

Spojencov v utorok na konferencii vyzval, aby jeho krajine dodali viac systémov protivzdušnej obrany. Takisto upozornil na útoky na energetickú infraštruktúru Ukrajiny. TASR informuje podľa agentúr AFP a DPA.

„Najväčšou strategickou výhodou Ruska nad Ukrajinou je prevaha vo vzduchu,“ povedal Zelenskyj v Berlíne na konferencii o obnove Ukrajiny. Dodal, že ruské rakety a bomby sú nápomocné pri postupe pozemného vojska. „Odpoveďou je protivzdušná obrana,“ dodal.

Kapacity Ukrajiny v oblasti výroby energie sa podľa Zelenského od zimy v dôsledku ruských útokov na ukrajinské energetické zariadenia znížila na polovicu. „Zničených bolo deväť gigawattov kapacity. Vrchol spotreby elektrickej energie minulú zimu bolo 18 gigawattov,“ spresnil.

Zelenskyj na sociálnej sieti X uviedol, že na konferencie v Berlíne budú rokovať predstavitelia vlád, spoločností a organizácii s cieľom pomôcť Ukrajine. „Hlavnou prioritou budú bezodkladné riešenia pre ukrajinský energetický sektor,“ napísal.

Ukrajinský prezident v utorok v Nemecku absolvoval stretnutia s prezidentom krajiny Frankom-Walterom Steinmeierom i spolkovým kancelárom Olafom Scholzom.

Nemecko a Ukrajina podpísali vyhlásenie o podpore pri obnove Ukrajiny

Ministri financií Ukrajiny a Nemecka v utorok podpísali spoločné vyhlásenie o vzájomnej spolupráci pri podpore obnovy Ukrajiny v prípade ukončenia vojny s Ruskom. TASR informuje podľa agentúry Reuters.

Nemecký minister financií Christian Lindner uviedol, že pomoc zo strany jeho krajiny sa nevzťahuje len na prostriedky, ktoré Ukrajina potrebuje na víťazstvo vo vojne. „Chceme prispieť teraz, aby sa Ukrajina prostredníctvom svojej obnovy mohla vydať na cestu budúceho rastu,“ povedal na darcovskej konferencii na obnovu Ukrajiny v Berlíne.

Podpora sa podľa jeho slov ďalej okrem finančných zdrojov vzťahuje aj na budovanie inštitucionálnych kapacít na podporu súkromných spoločností a investícií.

Zdroj: hnonline.sk / YouTube / InfoVojna

Príspevok „Rusko nevyhrá svoju vojnu na Ukrajine a nebude diktovať žiadny mier,“ rozhodol sa nemecký vodca Scholz a vyzval spojencov Západu posilniť ukrajinskú protivzdušnú obranu je zobrazený ako prvý na .

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie