Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Aktuálne spravodajstvo

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Aktuálne spravodajstvo

Menu

Rýchla reakcia je kľúčová. Fínsko chce mať možnosť povolať na hranicu s Ruskom rezervistov

Fínsko chce mať možnosť povolať na hranicu s Ruskom príslušníkov armádnych záloh. Počíta s tým návrh zákona, ktorý pripravila ministerstva obrany a vnútra. Povolanie rezervistov má predstavovať rýchlu reakciu na možné krízy na hranici, napísal dnes web stanice Yle. Fínsko vlani uzavrelo svoju hranicu s Ruskom pre rastúci počet žiadateľov o azyl, ktorí sa snažili […]
Menej ako 1 min. min.

Fínsko chce mať možnosť povolať na hranicu s Ruskom príslušníkov armádnych záloh. Počíta s tým návrh zákona, ktorý pripravila ministerstva obrany a vnútra. Povolanie rezervistov má predstavovať rýchlu reakciu na možné krízy na hranici, napísal dnes web stanice Yle.

Fínsko vlani uzavrelo svoju hranicu s Ruskom pre rastúci počet žiadateľov o azyl, ktorí sa snažili do Fínska z východu dostať. Fínske úrady to považujú za umelo vyvolaný migračný prúd a hybridnú hrozbu.

Fínsko stojí po vstupe do NATO na frontovej línii. Dĺžka hraníc s Ruskom sa zdvojnásobila

Ak bude zmena zákona schválená, umožní povolať na hranicu s Ruskom zhruba jedno percento príslušníkov armádnych záloh, ktorých je približne 900-tisíc.

“Chceme zaručiť, že Fínsko bude mať dostatok ľudí na dohľad a správu hranice (s Ruskom) nezávisle od toho, aká vážna bude situácia,” uviedol minister obrany Antti Häkkänen. Ten spomenul napríklad situáciu, keď sú migračné prúdy využité na destabilizáciu Fínska.

Zákon má tiež umožniť rýchlejšie povolávanie rezervistov, ktorí by potom pomáhali pohraničnej stráži, ktorá má zhruba 2500 príslušníkov. Podľa Häkkänena je teraz cieľom, aby parlament schválil legislatívny text čo najrýchlejšie.

Vo Fínsku platí pre mužov povinná vojenská služba, ktorú však môžu odslúžiť aj v nevojenských inštitúciách. Pre ženy je vojenská služba dobrovoľná.

Helsinki koncom minulého roka uzavreli 1340 kilometrov dlhú hranicu s Ruskom v reakcii na rastúci počet migrantov prichádzajúcich z tretích krajín do Fínska cez ruské územie. Helsinki už skôr obvinili Moskvu, že k hranici prepravuje žiadateľov o azyl z blízkovýchodných, afrických a ďalších krajín, ktorí nemajú platné doklady, s cieľom vyvolať migračnú krízu.

Moskva to poprela. Na začiatku apríla Fínsko uzáveru pozemných priechodov predĺžilo na neurčito a na zoznam pridalo viacero prístavných hraničných priechodov. Tento rok je zatiaľ situácia na hranici pokojná, uviedla stanica Yle.

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie