Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Aktuálne spravodajstvo

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Aktuálne spravodajstvo

Menu

Šéf Primy Singer: Je špatně, když se poplatky za ČT stávají politickým problémem

Vláda by chtěla v příštím roce zvýšit poplatky za Českou televizi a Český rozhlas. S návrhem přišlo ministerstvo kultury. Domácnosti by tak platily stovky korun ročně navíc. Díky novele zákona veřejnoprávní média získají do svých rozpočtů navíc 1,2 miliardy korun. Víc budou platit i firmy. Poplatek se už nebude vztahovat jen na televizi nebo rádio, […]
Menej ako 1 min. min.

Vláda by chtěla v příštím roce zvýšit poplatky za Českou televizi a Český rozhlas. S návrhem přišlo ministerstvo kultury. Domácnosti by tak platily stovky korun ročně navíc. Díky novele zákona veřejnoprávní média získají do svých rozpočtů navíc 1,2 miliardy korun. Víc budou platit i firmy. Poplatek se už nebude vztahovat jen na televizi nebo rádio, ale i na chytré zařízení s internetem, tedy i na mobilní telefon.

ČTĚTE TAKÉ: Babiš se modlí za postřeleného Fica. Násilí do politiky nepatří, zdůraznil Rakušan

„Ten propad rozpočtu by byl beze změny financování skutečně radikální,“ sdělil generální ředitel České televize Jan Souček.

Politická rovina

To byl ale jen jeden směr – ekonomický. Za motivaci ke změně koncesionářských poplatků však Baxa považuje i nárůst politických útoků na veřejnoprávní média.

„Na půdě parlamentu, zejména od představitelů opozice, podle mého názoru bezprecedentně narůstají útoky na média veřejné služby.“ I těmito slovy obhajoval ministr Baxa zdražení koncesionářských poplatků. Konkrétně narážel například na šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.

Podle hnutí ANO ale jen svaluje na opozici veškerou vinu. „Tato argumentace je mimořádně odporná. To, že si vezmou jméno pana Babiše a hodí to na něj, to už je ubohost největšího kalibru,“ reagovala místopředsedkyně zahraničního výboru Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Vládní představitelé ale tvrdí, že vláda tímto krokem pouze naplňuje programové prohlášení – tedy zaměřit se na udržitelnost financování veřejnoprávních médií a jejich nezávislosti. „Jsme odhodlaní tu novelu zákona Sněmovnou i Senátem protlačit,“ sdělil Baxa.

Fiala ministra Baxu podpořil

Premiér Petr Fiala (ODS) se za novelu mediálního zákona, která koncesionářské poplatky zvyšuje, postavil. „Dlouhodobě se poplatky nezvyšovaly a je to potřeba. Současně dochází k řadě zpřesnění. Nestrašme lidi, že budou muset platit za každý mobilní telefon nebo tablet. Tak to není,“ řekl v pořadu Co na to premiér na CNN Prima NEWS.

Podle něj má veřejnoprávní televize určitá omezení, například v reklamě. „Je to pouze vyrovnání trhu. Záměrem je připravit mediální úpravu, která bude vyvážená, zachová funkce veřejnoprávních médií a umožní konat jejich službu. Současně ale bude příznivá i pro ostatní subjekty na trhu, protože to je v zájmu nejenom pravicových politiků, jako jsem já, řekl Fiala.

Návrh v dalších týdnech projedná vláda.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Sporů v koalici Spolu se nebojím, říká Vondra Neudělali jsme to blbě jako Piráti se STAN

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie