Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Slovensko chce s Chorvátskom spolupracovať pri dodávkach uhľovodíkov, Záhreb chce rozšíriť aj jadrový program

Partnerstvo medzi Slovenskom a Chorvátskom má podľa štátneho tajomníka Ministerstva hospodárstva Vladimíra Šimoňáka z hospodárskeho pohľadu svoju dôležitosť predovšetkým pri spolupráci v dodávkach uhľovodíkových palív. Chorvátsko tiež intenzívne uvažuje nad rozvojom svojho jadrového programu, povedal Šimoňák v stredu v Záhrebe po rokovaní so svojím náprotivkom Vedranom Špeharom. Informuje o tom osobitný spravodajca TASR. Spolupráca v energetike „To […]
Menej ako 1 min. min.

Partnerstvo medzi Slovenskom a Chorvátskom má podľa štátneho tajomníka Ministerstva hospodárstva Vladimíra Šimoňáka z hospodárskeho pohľadu svoju dôležitosť predovšetkým pri spolupráci v dodávkach uhľovodíkových palív.

Chorvátsko tiež intenzívne uvažuje nad rozvojom svojho jadrového programu, povedal Šimoňák v stredu v Záhrebe po rokovaní so svojím náprotivkom Vedranom Špeharom. Informuje o tom osobitný spravodajca TASR.

Spolupráca v energetike

„To znamená, že sú tu určite oblasti, s ktorými spájame očakávania aj do budúcna v oblasti energetiky,“ podotkol štátny tajomník slovenského ministerstva hospodárstva.

Slovensko má podľa slov Šimoňáka prebytok v tovarovej výmene s Chorvátskom. „Samozrejme, naši občania tu zase nechávajú pomerne podstatné sumy peňazí počas rekreácie a dovoleniek. Ale tak ako výmena narastala doposiaľ, myslím si, že môže narastať aj do budúcna,“ spresnil. Slovensko chce podľa jeho slov tiež zvýšiť export tovarov do Chorvátska – napríklad automobilov.

image

Fico a chorvátsky premiér Plenkovič hovorili o plyne, ocenili zlepšenie spolupráce

Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič v stredu počas rokovaní s predsedom vlády Robertom Ficom ponúkol Slovensku možnosť odoberať skvapalnený zemný plyn cez terminály na chorvátskom ostrove Krk. Fico však uviedol, že pre Slovensko by to bolo drahšie než dovoz štandardného plynu.

Chorvátsky plyn

„Pridrahé to je v tom zmysle, že plyn, ktorý by prichádzal k nám vo väčších objemoch z Chorvátska, musí byť najprv skvapalnený, potom zase na chorvátskom pobreží opäť regasifikovaný, čím, logicky, vznikajú náklady,“ vysvetlil Šimoňák.

Dodal, že pre Slovensko je najvýhodnejší plyn prichádzajúci štandardnou potrubnou dopravou – cez južné plynovody alebo aktuálne nevyužívaným plynovodom z východu.

„Myslím, že je v záujme nás všetkých – a to nielen Slovenska, nielen Chorvátska, ale celej Európskej únie -, aby klesli ceny plynu. A tie ceny plynu klesnú iba vtedy, keď budú väčšie objemy plynu prichádzať na regionálny európsky trh,“ vyhlásil štátny tajomník ministerstva hospodárstva.

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »