Zvýšením základnej sadzby DPH sa Slovensko vyšvihlo v rebríčku zdaňovania menštruačných vložiek a tampónov. Väčšina krajín ich totiž zaradila medzi produkty bežnej spotreby, ktoré majú zníženú daň z pridanej hodnoty. Na Slovensku takýto návrh cez koalíciu neprešiel, aj keď ho podporuje väčšina jej voličov.
Od nového roka má Slovensko jednu z najvyšších DPH na menštruačné pomôcky v EÚ. Zvýšením základnej sadzby z 20 na 23 percent sa v rebríčku vyšvihlo o šesť miest. Tampóny viac zdaňuje už len Maďarsko, Dánsko a Švédsko.
Väčšina európskych krajín totiž využila možnosť hygienické produkty zaradiť medzi produkty bežnej spotreby a uplatniť na ne zníženú sadzbu dane. Niektoré krajiny na ne DPH vôbec neuplatňujú, priemer je dnes 13 percent. Teda presne o desať percentuálnych bodov menej, než je slovenská daň.
Krajiny pristupujú k znižovaniu DPH na tampóny, aby riešili problém menštruačnej chudoby. Podľa výskumu Viedenskej univerzity z roku 2023 znížená daň skutočne pomáha znižovať ceny, čo pomáha najviac nízkopríjmovým domácnostiam.
Koaličný návrh neprešiel
Podobný návrh priniesla opozičná poslankyňa Martina Holečková (nezaradená). Chcela, aby sa okrem základných potravín uplatňovala päťpercentná DPH aj na menštruačné pomôcky.
„Rovnako ako je základnou potravinou chlieb, sú pre ženy základnou potrebou menštruačné pomôcky,” hovorila Holečková.
Holečkovej návrh však cez vládnu koalíciu neprešiel. O pozmeňovacom návrhu sa v parlamente nehlasovalo, podpísaní pod ním boli viacerí opoziční poslanci z klubov Hnutia Slovensko a SaS.
Slovensko zníženie podporuje
Európska únia do roku 2022 umožňovala znížiť DPH na vložky a tampóny až na päť percent. Revíziou nariadenia o DPH dostali štáty možnosť DPH dostať až na nulu. To momentálne využíva Cyprus, Írsko a Malta.
Malta tak urobila až od tohto januára. Zmenu prijalo aj Fínsko, od nového roka znížilo DPH na 14 percent. Naopak, najvyššia sadzba je v Maďarsku, kde je totožná so základnou sadzbou 27 percent.
Prieskum spoločnosti NMS z októbra 2024 ukázal, že päťpercentnú DPH na menštruačné potreby podporuje 6 z 10 obyvateľov Slovenska. Návrh mal podporu aj u väčšiny voličov koaličných strán Hlas a SNS. Výnimkou sú iba voliči Smeru, kde však zníženú DPH stále podporuje 47 percent opýtaných.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.