Slovensko, s čistými finančnými aktívami na obyvateľa vo výške 9 160 eur, sa v najnovšej Allianz štúdii bohatstva 2024 prepadlo v rebríčku 60 najbohatších krajín sveta na 41. miesto.
Štúdia porovnáva finančný majetok a dlhy domácností v takmer 60 krajinách sveta, pričom sa zameriava na vývoj aktív a záväzkov jednotlivých krajín, vysvetľuje agentúra TASR.
Finančné aktíva klesli o viac ako 6 %
„Po úprave o infláciu, finančné aktíva slovenských domácností minulý rok klesli o 6,2 %,“ uvádza Allianz poisťovňa.
V porovnaní s úrovňou pred pandémiou zaznamenali slovenské domácnosti na konci minulého roka pokles kúpnej sily svojich finančných aktív o 9,2 %. Tento pokles spôsobil, že slovenskí sporitelia zaznamenali štyri stratené roky.
Aktíva nehnuteľností však zostali na rovnakej úrovni, zatiaľ čo rast záväzkov sa spomalil na 6,6 %. Pomer dlhu klesol na 47 %, pričom čisté finančné aktíva vzrástli o 1,2 %.
98%
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Sponzorovaný obsah
rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 76 % účtov
retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s
finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť,
či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť
podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Globálne trhy prekvitali napriek menovej politike
Aj keď bol minulý rok poznačený sprísnením menovej politiky, ekonomiky jednotlivých krajín sa ukázali ako odolné, čo viedlo k prekvapujúcemu rastu trhov.
„S nárastom o 7,6 % sa straty z predchádzajúceho roka viac než kompenzovali,“ dodáva poisťovňa. Celkové finančné aktíva súkromných domácností tak na konci minulého roka dosiahli hodnotu 239 miliárd eur.
Štúdia ukazuje, že rast v troch hlavných triedach aktív bol nerovnomerný. Cenné papiere zaznamenali nárast o 11 % a poistenie a dôchodky o 6,2 %, pričom tieto aktíva profitovali z boomu na akciových trhoch a z vyšších sadzieb.
Tento rast bol výrazne rýchlejší ako priemer za posledných desať rokov. Naopak, bankové vklady zaznamenali rast iba o 4,6 %, čo predstavuje jeden z najnižších nárastov za posledných 20 rokov.
Slovensko sa teda nachádza v náročnej pozícii, kde rast finančných aktív zaostáva za globálnymi trendmi, no ekonomiky iných krajín vykazujú odolnosť voči ekonomickým výzvam.
The post Slovensko sa prepadlo v rebríčku najbohatších krajín. Máme za sebou 4 stratené roky appeared first on KRYPTOMAGAZIN.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.