Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Správne vetrať nemusí byť také jednoduché, ako by sa mohlo zdať. 12 tipov, ako predísť plesňam v zimnom období

Dostatočné vetranie je dôležité najmä na jeseň a v zime: chráni pred plesňami, šetrí náklady na vykurovanie a zabezpečuje zdravú vnútornú klímu. 1. Dostatočné vetranie na jeseň a v zime: niekoľkokrát denne Každý dom produkuje vlhkosť. Štvorčlenná domácnosť vyprodukuje denne približne dvanásť litrov vody. Pravidelné vetranie zabezpečuje únik vlhkosti. V opačnom prípade sa môže hromadiť […]
Menej ako 1 min. min.

Dostatočné vetranie je dôležité najmä na jeseň a v zime: chráni pred plesňami, šetrí náklady na vykurovanie a zabezpečuje zdravú vnútornú klímu.

1. Dostatočné vetranie na jeseň a v zime: niekoľkokrát denne

Každý dom produkuje vlhkosť. Štvorčlenná domácnosť vyprodukuje denne približne dvanásť litrov vody. Pravidelné vetranie zabezpečuje únik vlhkosti. V opačnom prípade sa môže hromadiť vo forme kondenzácie v najchladnejšej časti miestnosti – čo je najmä v zime živná pôda pre plesne.

Správne množstvo čerstvého vzduchu nahradí vlhký vzduch a zabezpečí vám zdravú a príjemnú vnútornú klímu. Správne vetranie vášho domova znamená, najmä v zime: Dve až štyrikrát denne otvorte okná dokorán . To je najlepší spôsob, ako dosiahnuť optimálnu vlhkosť vo vašej domácnosti.

Najlepšie to funguje, ak otvoríte aj vnútorné dvere a okná ostatných miestností: Pri „prievanovom vetraní“ alebo „krížovom vetraní “ sa vzduch vymieňa obzvlášť rýchlo a „špičky vlhkosti“ (zo spánku, varenia, sprchovania) ľahko klesajú.

2. Správne vetranie v kúpeľni a kuchyni: vetrajte častejšie.

Kúpeľňa a kuchyňa sú najvlhkejšie miestnosti v dome. Pleseň je tu obzvlášť častá. Preto je potrebné ich vetrať ešte častejšie ako iné miestnosti – najmä bezprostredne po sprchovaní alebo varení . Predídete tak plesniam vo vašej kúpeľni a domácnosti.

Kúpeľne bez okien musia mať tiež ventilačný systém. Napriek tomu môže pomôcť, ak po sprchovaní otvoríte okná priľahlých izieb s otvorenými dverami kúpeľne.

3. Krátke vetranie namiesto vyklápacích okien.

Dostatočné vetranie je dôležité najmä v zime, keď je vonku chladno. V zime čerstvý vzduch vonku obsahuje oveľa menej vlhkosti ako vzduch vo vnútri – aj keď prší, je hmla alebo sneží.

Pozor: Nepretržité vetranie s výklopným oknom je nevýhodné, pretože výmena vzduchu môže byť len minimálna. Namiesto toho sa váš domov pomaly ochladzuje a plytvá energiou.

Obzvlášť chladno bude na stene nad výklopným oknom. Tomuto sa treba vyhnúť: ľahko sa tam môže hromadiť vlhkosť a môžu sa vytvárať plesne.

Na druhej strane sa oplatí v domácnosti pravidelne na krátku dobu vetrať : na päť až desať minút naplno otvorte okná – čím je vonku v zime chladnejšie, tým je čas kratší.

4. Správne krížové vetranie: zabezpečte dostatočný prievan.

Obzvlášť efektívnu výmenu vzduchu dosiahnete krížovým vetraním miestností. Otvorte okná izieb oproti a súčasne aj dvere izieb. Vzniká tak prievan, ktorý vlhkosť v byte doslova prefukuje oknami.

5. Správne vetranie znamená aj správne vykurovanie

Počas vetrania vypnite kúrenie. Aj keď otvoríte okná maximálne na 10 minút, aby sa miestnosť vyvetrala, inak sa plytvá príliš drahou energiou. Po vyvetraní miestnosti sa ihneď vráťte kúrenie na správnu teplotu.

6. Správne vetrajte spálňu: Ráno vyvetrajte dvakrát

V chladnom období je spálňa často oveľa chladnejšia ako zvyšok bytu. Vďaka tomu tam môže rýchlejšie kondenzovať vlhkosť. To platí najmä pre vonkajšie steny, ktoré sú blokované skrinkami alebo iným nábytkom.

Medzi stenou a nábytkom nechajte vždy priestor aspoň 10 centimetrov , aby vzduch v miestnosti mohol správne cirkulovať a predišlo sa vzniku plesní.

Dostatočné vetranie je v spálni obzvlášť dôležité v zime – najmä hneď po vstávaní , keď je vlhkosť vzduchu najvyššia. Odborníci odporúčajú: Vetrajte päť minút hneď po prebudení, potom znova asi po 20 minútach.

7. Kondenzovaná voda na okne: znak nesprávneho vetrania

Okenné tabule sú zvyčajne najchladnejšou časťou miestnosti, najmä keď je vonkajšia teplota na jeseň a v zime nízka. Vlhkosť sa tam často hromadí, ak sa pri správnom vetraní nedostane cez okno. Kondenzáciu je potrebné vždy utrieť .

Ak sa často tvorí kondenzácia na vnútornej strane okien v obytnom priestore, je to zvyčajne znak nesprávneho správania pri vetraní alebo vykurovaní.

V tomto prípade je dôležité pravidelne a dostatočne dlho vetrať a zabezpečiť, aby teplota v miestnosti po zvyšok času neklesla pod približne 16 stupňov Celzia.

8. Správne vetranie je možné len pri vhodnej izbovej teplote.

Orientačne platí, že izbová teplota v obytnom priestore by sa mala pohybovať okolo 20 stupňov Celzia – ak chcete ušetriť energiu, môžete ju skúsiť nastaviť o stupeň alebo dva nižšie.

V iných obytných priestoroch často postačujú nižšie teploty. Okolo 18 stupňov v kuchyni, kde sporák a chladnička vykúria miestnosť, a okolo 17 stupňov v spálni stačí na príjemný spánok. V detskej izbe a pracovni môže byť cez deň dobrých 20 stupňov, v kúpeľni 22 stupňov.

Ak je to možné, teplota v miestnosti by ani vo vašej neprítomnosti nemala klesnúť pod 16 stupňov, pretože nižšia teplota podporuje rast plesní.

9. Zmerajte vlhkosť a zabráňte vzniku plesní!

Relatívnu vlhkosť vo vašej domácnosti môžete jednoducho skontrolovať vlhkomerom.

V zime by mala byť vlhkosť medzi 40 a 60 percentami , aby sa zabránilo tvorbe plesní. Ak budete v zime správne vetrať, spolu s kúrením môžete zabezpečiť, aby vzduch v byte zostal suchý. Príliš suchý vzduch však dráždi sliznice a dýchacie cesty a môže viesť k bolestiam hlavy.

10. V byte nesušte bielizeň.

Dôležité je v prvom rade neprodukovať príliš veľa vlhkosti v byte: Nenechávajte bielizeň sušiť v byte ani so sušičkami. Lepšie sú sušiarne alebo kotolne.

Ak nie je iná možnosť, umiestnite sušiak podľa možnosti do teplej miestnosti s nízkou vlhkosťou – a v zime veľmi často vetrajte, aby ste predišli plesniam.

11 Čím je chladnejšie, tým je vetranie kratšie

Vonkajšia teplota a dostatočné vetranie spolu súvisia:

  • Čím je vonku chladnejšie, tým je čas vetrania kratší.
  • Základné pravidlo: od decembra do januára často stačí tri až šesť minút.
  • Odborníci odporúčajú maximálne päť minút pri vonkajšej teplote 0°C, asi desať minút medzi nulou a desiatimi stupňami a asi 15 minút nad desiatimi stupňami.
  • Ak ste celý deň vonku, mali by ste krátko vyvetrať aspoň raz ráno a raz večer. Ak ste doma, je lepšie vetrať dvakrát alebo trikrát častejšie.
  • Čím väčší je teplotný rozdiel medzi jednotlivými miestnosťami, tým pravdepodobnejšie sa vyskytnú problémy. Dvere chladných miestností je lepšie nechať zatvorené.

12. Máte podozrenie na pleseň? Vytvorte bezpečnosť

Dostatočné vetranie a vykurovanie pomáhajú predchádzať tvorbe plesní. Ak máte stále podozrenie, že vo vzduchu sú spóry plesní, môžete si situáciu objasniť testom na plesne.

Na samohodnotenie existujú takzvané rýchle testy, ale pre presnejšie informácie si môžete objednať aj analýzu vykonanú v laboratóriu.

Špeciálny prípad: automatický ventilačný systém

V mnohých moderných bytoch je dnes zabudovaný ventilačný systém, takzvaný automatický bytový vetrací systém. Moderný, správne nastavený systém vetrania zabezpečuje dostatočnú výmenu vzduchu aj bez otvárania okien.

Ventilačný systém zvyčajne odsáva stojatý vzduch z vnútorných miestností a odvádza ho von. A čerstvý vzduch prichádzajúci zvonku odchádza dovnútra.

Odborníci odporúčajú otvárať okná na dodatočné vetranie len vtedy, keď je vlhkosť vzduchu obzvlášť krátkodobo vysoká – napríklad po intenzívnom varení alebo keď je v miestnosti veľa ľudí.

Správne vetranie v zime: ďalšie tipy

  • Vetrajte obytné miestnosti , kde je veľa rastlín, izbové fontány, akváriá alebo sušiaky na bielizeň, a kde je preto obzvlášť vysoká vlhkosť.
  • V kuchyni sa často hromadí veľa vlhkosti . Keďže digestory často len prerozdeľujú vzduch, v týchto prípadoch je vhodné aj v zime dostatočné vetranie. Ak varíte bez digestora, najlepšie je pri varení vetrať.
  • Pivničné miestnosti sú často prirodzene náchylné na tvorbu plesní, preto aj v nich treba pravidelne vetrať, najmä v zime, podobne ako v byte krátkym vetraním.
  • Miestnosti bez okien je možné vetrať otvorením okien susedných miestností s otvorenými dverami. Pravidelne sa musia čistiť aj vzduchové kanály ventilačných systémov. Ak sú miestnosti vlhké, zvážte použitie odvlhčovača, aby ste zabránili tvorbe plesní.

The post Správne vetrať nemusí byť také jednoduché, ako by sa mohlo zdať. 12 tipov, ako predísť plesňam v zimnom období appeared first on Šikovník.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »