Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Aktuálne spravodajstvo

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Aktuálne spravodajstvo

Menu

Švajčiarska mierová konferencia o Ukrajine bez Ruska bude podľa Kremľa zbytočná. V hre je aj účasť Číny

Mierová konferencia o Ukrajine, ktorú v júni chystá Švajčiarsko, bude bez účasti Ruska zbytočná, uviedol podľa agentúry Reuters Kremeľ. Podľa Moskvy taká konferencia nie je serióznou snahou nájsť mierové riešenie. Konflikt v podobe plnohodnotnej vojny prepukol vo februári 2022, keď Rusko začalo inváziu na Ukrajinu. Ruské ministerstvo obrany dnes uviedlo, že zničilo ďalších päť striel […]
Menej ako 1 min. min.

Mierová konferencia o Ukrajine, ktorú v júni chystá Švajčiarsko, bude bez účasti Ruska zbytočná, uviedol podľa agentúry Reuters Kremeľ. Podľa Moskvy taká konferencia nie je serióznou snahou nájsť mierové riešenie. Konflikt v podobe plnohodnotnej vojny prepukol vo februári 2022, keď Rusko začalo inváziu na Ukrajinu.

Ruské ministerstvo obrany dnes uviedlo, že zničilo ďalších päť striel dlhého doletu ATACMS, ktoré podľa neho ukrajinská armáda vyslala na Krym. Pre svoje tvrdenie podľa Reuters neposkytlo dôkazy. Rusko okupuje Krym od roku 2014.

“Bez Ruska je diskusia o bezpečnostných otázkach, ktoré sa nás týkajú, absolútne zbytočná,” povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. “S najväčšou pravdepodobnosťou to bude len prázdna scholastika bez vyhliadky na dosiahnutie aspoň nejakého hmatateľného výsledku,” dodal.

“Dôstojnosť” by podľa neho mohla švajčiarskej konferencii dodať účasť Číny, ktorá ale zatiaľ nepotvrdila, či vyšle svojich zástupcov.

Čína je pripravená pracovať s Ruskom. Si Ťin-pching s Putinom rokoval o upevnení vzťahov a spolupráce

Švajčiarsko v stredu oznámilo, že mierovej konferencie o Ukrajine by sa v polovici júni mali zúčastniť desiatky krajín. Zhruba polovica krajín, ktoré účasť na konferencii pri švajčiarskom Lucerne potvrdili, leží mimo Európy. Ide o štáty z Ázie, Latinskej Ameriky či Afriky, povedala švajčiarska prezidentka Viola Amherdová. Podľa nej sa ale zoznam účastníkov môže na poslednú chvíľu zmeniť.

Švajčiarsko pozvalo na 160 delegácií. Rusko, ktoré už viac ako dva roky na Ukrajinu útočí, podľa skorších informácií pozvánku nedostalo. Konferencie by sa mal zúčastniť aj český prezident Petr Pavel. Čínska prítomnosť vo Švajčiarsku je považovaná za dôležitú, pretože Peking patrí k najbližším spojencom Ruska. Západní politici už predtým Čínu vyzvali, aby využila svoj vplyv na Moskvu, a pomohla tak zastaviť vojnu na Ukrajine.

Ruský prezident Vladimír Putin je práve na návšteve Číny, kde jedná so svojim čínskym náprotivkom Si Ťin-pchingom.

Putin pricestoval na návštevu Číny, bude rokovať o spolupráci a podpore. Kremeľ chce riešiť aj Ukrajinu

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že ruské systémy protivzdušnej obrany minulú noc zostrelili rakety aj 11 dronov nad niekoľkými regiónmi. Uviedlo tiež, že zničili päť striel dlhého doletu ATACMS, ktoré podľa neho ukrajinská armáda vyslala na Krym. V stredu Moskva uviedla, že ruská armáda zneškodnila desať striel ATACMS, ktoré mierili na Krym.

Americký Inštitút pre štúdium vojny dnes vo svojej pravidelnej správe hodnotiaci vývoj bojov v uplynulom dni podľa ruskej verzie servera BBC napísal, že tempo ruských útočných operácií v Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny ďalej spomalilo.

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie