Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Aktuálne spravodajstvo

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Aktuálne spravodajstvo

Menu

Svetoví lídri reagujú na atentát na Fica: Macron útok odsúdil statusom v slovenčine, Scholz streľbu odsúdil

Svetoví lídri reagujú na atentát na premiéra Roberta Fica. Zármutok vyjadrujú z celého sveta, pričom čin odsúdili ako ohavný. Fica v stredu po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej postrelili. Na mieste padlo niekoľko výstrelov, útočníka zadržali. Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg vyjadril zdesenie nad stredajšou streľbou na premiéra Roberta Fica. Informujeme o tom podľa Stoltenbergovho príspevku […]
Menej ako 1 min. min.

Svetoví lídri reagujú na atentát na premiéra Roberta Fica. Zármutok vyjadrujú z celého sveta, pričom čin odsúdili ako ohavný. Fica v stredu po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej postrelili. Na mieste padlo niekoľko výstrelov, útočníka zadržali.

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg vyjadril zdesenie nad stredajšou streľbou na premiéra Roberta Fica. Informujeme o tom podľa Stoltenbergovho príspevku na sociálnej sieti X.

“Som šokovaný a zdesený streľbou na premiéra Roberta Fica. Prajem mu veľa síl na skoré uzdravenie. V myšlienkach som s Robertom Ficom, jeho blízkymi a občanmi Slovenska,” uviedol Stoltenberg.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyjadril nad činom ľútosť a premiérovi želá veľa zdravia. Podporu mu vyjadril v slovenčine. “Som šokovaný streľbou na slovenského premiéra Roberta Fica. Tento útok dôrazne odsudzujem. Moje myšlienky a solidarita sú s ním, jeho rodinou a slovenským národom,” napísal na svojej facebookovej stránke.

Príspevok Emmanuela Macrona na Facebooku. FOTO: HN/Reprofoto

Šokujúci a zarážajúci

Pokus o atentát na predsedu slovenskej vlády Roberta Fica (Smer-SD) je šokujúci a zarážajúci, uviedol na Facebooku maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó v reakcii na stredajší útok na slovenského premiéra v Handlovej. Dodal, že v týchto chvíľach sa modlí za jeho skoré uzdravenie.

“Atentát na premiéra Roberta Fica je šokujúci a zarážajúci. Kto by bol povedal, že takýto brutálny útok sa môže stať v strednej Európe?! Dúfame a modlíme sa za jeho skoré uzdravenie. Robert Fico je veľmi potrebný v slovenskej a európskej politike,” napísal šéf maďarskej diplomacie.

Nemecký kancelár Olaf Scholz  ostro odsúdil streľbu, ktorej terčom sa stal Robert Fico. “Správa o zbabelom pokuse o atentát na slovenského premiéra Fica mnou hlboko otriasla,” napísal na platforme X. 

“Násilie nesmie mať miesto v európskej politike. V týchto chvíľach myslím na Roberta Fica, jeho blízkych a občianky a občanov Slovenska,” dodal nemecký kancelár.

Slová treba zvažovať

Na pokus o atentát na premiéra reagoval aj nemecký vicekancelár a minister hospodárstva Robert Habeck. V úvode svojho prejavu na pôde nemeckého Spolkového snemu (Bundestagu) v Berlíne zaželal Ficovi skoré uzdravenie a zároveň upozornil, že tí, ktorí sa cítia byť súčasťou demokratického spektra, by mali svoje slová “dôkladne zvažovať”.

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán je šokovaný zo stredajšieho útoku na slovenského premiéra Roberta Fica, ktorého zároveň nazval svojím priateľom. Vyplýva to z Orbánovho príspevku na sociálnej sieti X.

“Bol som hlboko šokovaný z ohavného útoku na môjho priateľa, premiéra Roberta Fica. Modlíme sa za jeho zdravie a skoré uzdravenie! Boh žehnaj jemu i jeho krajine!” napísal maďarský ministerský predseda.

Útok na slovenského premiéra Roberta Fica by mal byť podľa českého prezidenta Petra Pavla varovaním, kam až môže viesť prehlbovanie agresivity v spoločnosti. Napísal to v reakcii na aktuálne udalosti na sociálnej sieti X.

 “Útok na Roberta Fica je jednoznačne odsúdeniahodný, nech už bol motivovaný čímkoľvek. Mal by byť pre nás varovaním, kam až môže viesť prehlbovanie nevraživosti a agresivity v spoločnosti. Robertovi Ficovi prajem, aby z tohto incidentu vyšiel bez následkov,” napísal Pavel.

Neprijateľné násilie

K útoku sa vyjadrila aj predsedníčka Poslaneckej snemovne českého parlamentu Markéta Pekarová Adamová. “Akákoľvek forma politicky motivovaného násilia je absolútne neprijateľná,” napísala na sieti X. Ficovi zaželala skoré uzdravenie bez trvalých následkov.

Situáciu vo vzťahu k útoku na predsedu slovenskej vlády sleduje aj česká polícia. “Vyhodnocujeme prípadné riziká a tým prispôsobujeme všetky opatrenia vo vzťahu k našim chráneným osobám aj objektom,” uviedla a dodala, že konkrétne opatrenia komentovať nebude.

Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku odsúdilo stredajší útok na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ktorý sa odohral po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej.

“Odsudzujeme tento hrozný čin, ktorý predstavuje útok nielen na jednotlivca, ale aj na naše demokratické hodnoty a princípy,” uviedlo.

Zdôraznilo, že stojí pevne proti akýmkoľvek formám násilia a teroru. Zároveň vyzýva na dôkladné vyšetrenie tejto šokujúcej udalosti a zabezpečenie spravodlivosti.

Ochrana demokracie

“Naše myšlienky sú s rodinou a najbližšími Roberta Fica. Spoločne musíme chrániť a podporovať demokraciu, rešpekt a bezpečnosť pre všetkých. Násilie nemá v našej spoločnosti miesto,” vyhlásilo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v stredu ostro odsúdila “podlý útok” na slovenského premiéra Roberta Fica. Svoju reakciu na atentát v Handlovej zverejnila na sociálnej sieti X.

“Takéto násilné činy nemajú v našej spoločnosti miesto a podkopávajú demokraciu, naše najvzácnejšie spoločné dobro,” zdôraznila šéfka exekutívy Únie. Zároveň dodala, že v týchto chvíľach myslí na premiéra Fica a jeho rodinu.

Predseda Európskej rady Charles Michel rovnako na sociálnej sieti X uviedol, že je šokovaný správou o útoku na slovenského premiéra Fica po rokovaní vlády v Handlovej.

“Nič a nikdy nemôže ospravedlniť násilie alebo podobné útoky. Myslím na predsedu vlády a jeho rodinu,” odkázal Michel.

Šokujúci atentát

Správa o postrelení slovenského premiéra Roberta Fica je šokujúca, uviedol v stredu na sociálnej sieti X v reakcii na aktuálne informácie český premiér Petr Fiala. Násilie podľa neho nemožno tolerovať, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

“Správa o postrelení slovenského premiéra Roberta Fica je šokujúca. Prajem pánovi premiérovi, nech je čo najskôr v poriadku. Násilie nesmieme tolerovať, nesmie mať v spoločnosti miesto,” napísal Fiala.

Na útok postupne reagujú aj ďalší českí politici, odsúdil ho tiež minister zahraničných vecí Jan Lipavský. “Útok na slovenského premiéra Roberta Fica ma šokoval. Násilie v politike absolútne odsudzujem. Prajem pánovi premiérovi mnoho síl a skoré uzdravenie,” napísal na sieti X.

Šéf rezortu vnútra Vít Rakušan zdôraznil, že násilie nepatrí nielen do politiky, ale nikam. Minister pre miestny rozvoj Ivan Bartoš verí, že sa celá situácia čo najskôr vyšetrí.

K správe sa vyjadril aj predseda opozičného hnutia ANO Andrej Babiš. “Strašné správy zo Slovenska. Modlím sa za Roberta Fica, mnoho síl jemu, všetkým jeho blízkym aj celému Slovensku,” napísal český expremiér.

Rakúsky kancelár Karl Nehammer v stredu uviedol, že je šokovaný zo stredajšieho útoku na premiéra SR Roberta Fica v Handlovej.

“Útok na život môjho slovenského kolegu Roberta Fica ma hlboko šokoval. Len pred niekoľkými dňami sme spolu telefonovali a intenzívne hovorili o bezpečnostných otázkach. Prajem mu skoré a úplné uzdravenie! Nenávisť a násilie nesmú mať v našich demokraciách miesto a treba proti nim bojovať so všetkou rozhodnosťou!” napísal Nehammer podľa denníka Kurier v príspevku na platforme X.

Dôrazné odsúdenie

Útok na slovenského premiéra “dôrazne odsúdil” aj rakúsky vicekancelár Werner Kogler, ktorý mu na platforme X zaželal skoré uzdravenie.

Výkonný podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič sa pripojil k predstaviteľom inštitúcií Únie, ktorí odsúdili stredajší pokus o atentát na slovenského premiéra Roberta Fica. 

Slovenský eurokomisár vo vyjadrení vyhlásil, že správa o útoku na predsedu vlády Roberta Fica ho zasiahla ako politika, občana Slovenska a tiež v osobnej rovine ako jeho priateľa.

Vyjadril nádej, že operácia, ktorú premiér po streľbe podstúpil, dopadne dobre a odkázal, že mu drží palce a praje rýchle uzdravenie, pričom dodal, že v duchu je s jeho rodinou.

Ťažko sa hľadajú slová vyjadrujúce šok a znepokojenie. Verím, že sa dnes ako spoločnosť razantne na Slovensku postavíme voči nenávisti a priamemu útoku na demokraciu a voči polarizácii, ktorá ovplyvňuje život na Slovensku. My Slováci sme dobrí ľudia, toto nie sme my,” odkázal Šefčovič.

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie