Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Táto krásna rastlina vás dvakrát ročne obdarí kvetmi. Stačí použiť jeden jednoduchý trik

09.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Alex Manders). Zariaďovanie záhrady nikdy nebolo a určite ani nebude jednoduchou úlohou. Oplatí sa však spoznať druhy, ktoré majú nielen krásne kvety, ale aj mnoho ďalších výhod. Jedným z nich je jarmanka, ktorá má naozaj čo ponúknuť. Čo je to jarmanka?Foto: shutterstock/Alex Manders Každý záhradkár a majiteľ domu, ktorý […]
3 min.

09.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Alex Manders).

Zariaďovanie záhrady nikdy nebolo a určite ani nebude jednoduchou úlohou. Oplatí sa však spoznať druhy, ktoré majú nielen krásne kvety, ale aj mnoho ďalších výhod. Jedným z nich je jarmanka, ktorá má naozaj čo ponúknuť.

Čo je to jarmanka?
Foto: shutterstock/Alex Manders

Každý záhradkár a majiteľ domu, ktorý má vedľa seba vysadený krásny záhon, ocení rastliny, ktoré vykazujú skvelú funkčnosť. Jedným zo zástupcov takéhoto druhu je jarmanka, ktorá sa okrem svojej krásy vyznačuje aj výnimočnými schopnosťami. Navyše si môžete ľahko predĺžiť obdobie jej kvitnutia, ktoré môže trvať aj do začiatku jesene. Nie je to obyčajná pôdopokryvná rastlina, zoznámte sa s jej vlastnosťami.

Ako vyzerá jarmanka? Krása nie je všetko. Rastlina má mnoho výhod

Jarmanka je vytrvalá rastlina, ktorá sa vyskytuje v južnej, východnej a strednej Európe a na Kaukaze. Zvyčajne rastie divoko v blízkosti lesných potokov, na poliach a tiež na lúkach. Používa sa ako pôdny kryt, niekedy sa vysádza aj v záhradách. Každý, kto sa ju rozhodne vysadiť, sa určite poďakuje za toto rozhodnutie. Hviezdicovité kvety s priemerom asi 4 cm môžu byť biele, červené, ružové a fialové. Púčiky sú obklopené dlaňovitými listami. Rastlina môže dorásť až do výšky 60 cm.

Vôňa jarmanky účinne odpudzuje slimáky.
Foto: shutterstock/Alex Manders

Produkuje dostatočné množstvo nektáru, preto sa netreba čudovať stálej prítomnosti včiel a motýľov v záhrade. Oživenie životného prostredia je len jednou z jeho mnohých výhod. Tak ako niektorý hmyz priťahuje vôňa kvetu, škodcovia pred ním odhodlane utekajú. Ak sa stretávate s problémom ničivých slimákov, dobrým spôsobom, ako sa ich zbaviť zo záhrady, je vysadiť trvalku v blízkosti rastlín, ktoré sa pravidelne stávajú obeťou týchto škodcov. Pri jej výsadbe nemusíte mať značné záhradnícke zručnosti. Stačí si len vybrať správne miesto.

Jarmanka: pestovanie. Pri tejto metóde sa budete z kvetov tešiť oveľa dlhšie

Kvetina vás obdarí všetkými svojimi prednosťami, ak ju vysadíte do úrodnej, vlhkej pôdy na poloteinistých miestach pozemku. Najlepšie sa jej bude dariť aj na slnečných miestach, ale slnečné lúče môžu stáť v ceste prejavu všetkých kvalít tohto druhu. Najlepší čas na výsadbu jarmanky je na jar alebo na jeseň. Je veľmi dôležité, aby bola rastlina zavlažovaná a pôda neustále vlhká. Z plného kvitnutia sa môžete tešiť celé dva mesiace – v júni a júli. Existuje však metóda, ktorá im umožňuje opäť kvitnúť koncom leta. Stačí odkvitnuté kvety odstrihnúť a na ich mieste sa objavia nové. Je dôležité, aby ste to urobili skôr, ako sa semená usadia. Týmto spôsobom budete kontrolovať rast trvalky, ktorá má tendenciu stať sa invazívnou rastlinou, ak sa tento typ starostlivosti nevykonáva. Jarmanka vykazuje vysokú odolnosť voči mrazu, ale v prvom roku prezimovania ho treba solídne chrániť.

Vytrvalá trvalka s veľmi dekoratívnymi listami kvitnúca drobnými ružovými kvetmi.
Foto: shutterstock/Lobasova Anna

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Vykonajte jednoduchý postup. Nápadná rastlina bude kvitnúť dvakrát za sezónu

Blíži sa termín dôležitého úkonu. Nezmeškajte: levanduľa sa vám odvďačí krásnym vzhľadom

The post Táto krásna rastlina vás dvakrát ročne obdarí kvetmi. Stačí použiť jeden jednoduchý trik appeared first on Vášeň v tebe.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie