Nový prezident Donald Trump prevezme úrad deň potom, čo uplynie lehota pre čínsku sociálnu sieť. Tá dostala od amerických zákonodarcov ultimátum: presťahovať sa do USA, alebo čeliť zákazu. Ústavný súd však môže rozhodnúť, že zákaz porušuje právo na slobodu slova.
TikTok už dávno nie je len o tancujúcich tínedžeroch. Európska komisia v decembri začala čínsku sociálnu sieť vyšetrovať pre podozrenie zo šírenia predvolebných dezinformácií. V Rumunsku už kvôli TikToku zrušili prvé kolo prezidentských volieb. Albánsko sociálnu sieť vypne minimálne na rok.
K podobnému kroku sa schyľuje aj v USA. Tamojší zákonodarcovia prijali zákon, ktorý sociálnej sieti prikazuje do 19. januára zmeniť vlastníctvo. Ak sa sieť nestane americkou, na území Spojených štátov amerických bude zakázaná.
Zvrátiť to môže už iba Ústavný súd. Ten sa rozhodol vypočuť prípad, v ktorom sociálna sieť argumentuje, že zákaz porušuje slobodu slova. Naopak, zákonodarcovia tvrdia, že ide o národnú bezpečnosť.
Do prípadu sa zamiešal aj budúci prezident Donald Trump. V liste pre Ústavný súd prosí, aby platnosť zákazu oddialil. Po nástupe do funkcie 20. januára sa chystá využiť svoje vyjednávacie schopnosti, aby spor medzi poslancami a vedením spoločnosti vyriešil dohodou.
Sloboda slova alebo národná bezpečnosť?
Odchádzajúca administratíva Joea Bidena argumentuje, že v spore nejde o slobodu slova, ale o vlastníctvo spoločnosti, ktorá má moc ovplyvňovať dianie v krajine. Čínu totiž považuje za „zahraničného protivníka“.
Sociálna sieť však tvrdí, že do 19. januára nestíha dokončiť predaj americkému vlastníkovi. Poslanci podľa nej nedostatočne dokázali, že predstavuje riziko pre národnostnú bezpečnosť. Zákaz činnosti by podľa nej znamenal protiústavný zásah do jej slobody slova.
Vec komplikuje aj list, ktorý Ústavnému súdu zaslal znovuzvolený prezident Donald Trump, ktorý do úradu nastúpi iba deň po vypršaní lehoty pre TikTok. Na súde majú dnes väčšinu konzervatívni sudcovia sympatizujúci s Trumpom. Ten súd požiadal, aby účinnosť zákazu oddialil.
Trump sa v liste označuje za jedného z najviac „mocných, činných a vplyvných“ používateľov sociálnych sietí v histórií. Tiež pripomína, že má na TikToku 14,7 milióna sledovateľov. Tvrdí, že po nástupe do funkcie spor vyrieši vďaka svojim vyjednávacím schopnostiam.
Pojednávanie na Ústavnom súde má začať v piatok (10. januára).
Ako by vyzeral zákaz
TikTok má momentálne v USA 170 miliónov používateľov. Tí, ktorí majú aplikáciu nainštalovanú na svojich telefónoch, by ju mohli používať aj naďalej. Nemohli by však sťahovať aktualizácie. Ľudia v USA, ktorí aplikáciu nemajú, by si ju po 19. januári stiahnuť ani nemohli.
Postupom času by sa tak aplikácia stala nepoužívateľnou. Zákonodarcovia už upozornili technologické firmy Apple aj Google, aby boli od 19. januára pripravení tento zákaz implementovať. Je možné, že zákaz sa bude dať obísť pomocou VPN sietí, ktoré maskujú skutočnú polohu používateľov.
Zákaz môže výrazne ovplyvniť influencerov a malé podniky, ktoré TikTok využívali na propagáciu, alebo priamy predaj svojich produktov. V USA totiž funguje takzvaný TikTok Shop, cez ktorý sa dá priamo nakupovať. Táto funkcionalita už odštartovala aj v Španielsku a Írsku.
TikTok má tiež v USA sedemtisíc zamestnancov. Firma za minulý rok v USA zarobila 12,3 miliardy dolárov na reklame.
Čo podniká EÚ
Čínska sociálna sieť je pod drobnohľadom aj v Európe. TikTok čelí už tretiemu vyšetrovaniu Európskej komisie v rámci Aktu o digitálnych službách. Po jednom zo zásahov sa platforma rozhodla zrušiť plány na spustenie programu odmien, ktorý by používateľom umožňoval zarábať pozeraním videí, čo by však mohlo viesť k vysokej návykovosti aplikácie.
TikTok tiež musí EÚ odovzdať informácie o tom, ako propagoval politický obsah medzi novembrom 2024 a marcom 2025. Zodpovedať sa tiež musí za to, ako kontroluje vek svojich používateľov, ochraňuje ich údaje a informuje o reklamách.
Ak tieto vyšetrovania prídu k záveru, že TikTok porušuje európske pravidlá, sociálna sieť môže čeliť vysokej pokute. V rámci Aktu o digitálnych službách ide o pokutu vo výške až šesť percent celosvetového ročného obratu. V krajnom prípade tiež môže Komisia požiadať o dočasné pozastavenie služieb. O tom však musí rozhodnúť súd.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.