Byla to v podstatě další revoluce, i když v turbulentním dění po 17. listopadu 1989 přeci jen ne tak důležitá. Obyčejní lidé si do té doby mohli vybrat jen na přepážce, s prvním bankomatem se možnosti rozšířily – i když to zatím mělo své mouchy.
První bankomat v Československu byl off-line, takže nevěděl, kolik má člověk aktuálně na účtu. I proto vedení peněžního ústavu nasadilo limit 1 000 korun.
ČTĚTE TAKÉ: Pozor na zrádné bankomaty s nesmyslnými poplatky. Jak se jim vyhnout a co dělat?
Na konci každého pracovního dne musel zaměstnanec banky udělat tzv. uzávěrku bankomatu. Přepočítal a odnesl hotovost, doplnil bankomat o novou hotovost a vyměnil datovou disketu za novou s nahranými zákazy pro výběry.
„U každé uzávěrky se tiskl na jehličkové tiskárně i deset metrů dlouhý žurnál s přehledem transakcí a dělala se manuální kontrola,“ připomněl před pěti lety David Novotný, který měl v České spořitelně na starosti rozvoj bankomatové sítě.
Na první bankomat, který byl on-line propojen se systémy banky, si museli klienti počkat do 19. února 1992. První stroj, který umožnil nejen vydávat hotovost, ale díky přímému propojení s bankou také ukázat zůstatek, byl zprovozněn v Praze Na Příkopě Komerční bankou.
V červenci 1992 zprovoznila on-line bankomat Česká spořitelna v tehdejším pražském hotelu Atrium a v následujícím roce měla do svých systémů propojeny všechny.
Počet bankomatů se v Československu a později v České republice rychle zvyšoval. V roce 2000 jich bylo okolo 1 600 a o deset let později přes 3 200.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Stejné platy jako v Německu? Z Fialova výroku se mi protočily panenky, říká Schmarcz
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.