Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Aktuálne spravodajstvo

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Aktuálne spravodajstvo

Menu

Toto je dátum exspirácie vajec. Po tomto termíne je lepšie ich nejesť

16.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Atlantist Studio). V kuchyni často používame slepačie vajcia na rôzne spôsoby. Ak ich však dlhší čas nepoužívame, mnohí ľudia sa pýtajú, či budú ešte vhodné na konzumáciu. Ako zistíte, či sú čerstvé a aký je ich dátum spotreby? Tu je niekoľko tipov. V kuchyni často používame slepačie vajcia na […]
Menej ako 1 min. min.

16.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Atlantist Studio).

V kuchyni často používame slepačie vajcia na rôzne spôsoby. Ak ich však dlhší čas nepoužívame, mnohí ľudia sa pýtajú, či budú ešte vhodné na konzumáciu. Ako zistíte, či sú čerstvé a aký je ich dátum spotreby? Tu je niekoľko tipov.

V kuchyni často používame slepačie vajcia na rôzne spôsoby. Ak ich však dlhší čas nepoužívame, mnohí ľudia sa pýtajú, či budú ešte vhodné na konzumáciu.
Foto: shutterstock/Atlantist Studio

Slepačie vajcia sú základom mnohých jedál. Sú bohatým zdrojom živín, ako sú vitamíny, bielkoviny a lecitíny. Aby však mohli správne plniť svoju úlohu, poskytovať nám živiny a umožniť nám správne pripraviť pokrm, musia byť vajcia čerstvé. Aký je dátum spotreby a ako zistíte, či sú ešte vhodné na konzumáciu?

Aký je dátum spotreby vajec? Tu je aktuálna norma

Mnoho ľudí sa pýta, aký je dátum spotreby vajec. Preto sa oplatí vedieť, že sa začínajú kaziť hneď, ako ich sliepka znesie. Proces kazenia sa spomaľuje ich uchovávaním pri nízkej teplote, napríklad v chladničke. Postupom času sú však vajcia vystavené napríklad plesniam.

Na vajciach zakúpených v obchode je uvedený dátum minimálnej trvanlivosti. Je stanovená na 28 dní po znesení vajec sliepkami. Vajíčka uchovávané v správnych podmienkach preto zostanú platné až do tohto dátumu. Ak ich uchovávame dlhšie, vystavujeme ich riziku pokazenia. Ako zistíte, že vajcia už nie sú vhodné na konzumáciu? Existuje na to skvelý a jednoduchý spôsob.

Na kontrolu, či sú vajcia ešte vhodné na konzumáciu, stačí pohár vody. Jednoducho ponorte vajce do vody a sledujte, ako sa správa.
Foto: shutterstock.com/NP27

Ako zistíte, či je vajce staré? Vykonajte test čerstvosti

Na kontrolu, či sú vajcia ešte vhodné na konzumáciu, stačí pohár vody. Jednoducho ponorte vajce do vody a sledujte, ako sa správa. Ak sa po chvíli otočí a zdvihne, znamená to, že je pokazené. Nechcete sa otráviť, je lepšie ho nejesť.

Ak sa len mierne zdvihne, nemusí byť ešte zhnité, ale jeho čerstvosť je otázna. Tiež je lepšie ho už nejesť. Na druhej strane, ak sa vajce po ponorení do vody drží na dne, je zdravé a čerstvé. Takéto vajce je bezpečné jesť.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Ako skontrolujete, či sú vajcia čerstvé? Existujú tri spôsoby

Záleží na farbe vaječnej škrupiny? Niektorí hovoria, že hnedé sú zdravšie

The post Toto je dátum exspirácie vajec. Po tomto termíne je lepšie ich nejesť appeared first on Vášeň v tebe.

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie